Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jsem se o tom doslechl, hned jsem věděl, že to musím natočit! Cesta na Měsíc začala v Onšově

26.01.2018
Když jsem se o tom doslechl, hned jsem věděl, že to musím natočit! Cesta na Měsíc začala v Onšově

Foto: Alfedus

Popisek: Režisér dokumentu Marek Dobeš ´režíruje´ i oslavu

Ve středu 24. ledna stylově, letem Boeingu 737, oslavili všichni aktéři tříleté výročí natáčení krátkometrážního dokumentu Marka Dobeše Cesta na Měsíc vyrobeného v produkci České televize TPS Petra Kubici. Dokument Cesta na Měsíc ukazuje divákům, že i v domově seniorů může být život prožíván naplno a každý den může přinášet nové podněty i výzvy. Dnes, kdy jsou senioři ve většině případů zpodobňováni jako trpné oběti odcizené společnosti, je pozitivní, poetický a dojemný dokument Cesta na Měsíc, vítanou protiváhou.

„Nedovedete si představit, co to bylo za přesvědčování, abychom dostali první babičku na rotoped. Když je vám přes osmdesát, nechce se vám tak úplně začínat si s jakýmikoli novinkami. Ale když to naše první uživatelka přeci jen zkusila, rozjel se projekt sám od sebe. Kolegyním brzy nadšeně hlásila – holky mě nebolí nohy. Ve finále šlapaly desítky uživatelů, dvakrát jsme objeli zeměkouli a ve finále se pustili na Měsíc,“ okomentoval to Ing. Václav Jaroš, ředitel DD Onšov. 

Objeli Zemi a vyrazili na Měsíc

Režisér Marek Dobeš dodává: „Když jsem se o aktivitě domova seniorů v Onšově doslechl, ihned jsem věděl, že o tom musím natočit dokumentární film. Aktivizace mysli se odehrává v každém lepším zařízení, ale přijít s nápadem, jak pomocí imaginace aktivovat mozek i tělo zároveň, to je unikátní řešení v evropském měřítku. A přitom stačí jen tak málo – dát seniorům motiv. V tomto případě sčítáním našlapaných kilometrů motivovat klienty, aby objeli Zemi a následně se společným součtem vydali na Měsíc.“ 

Oslava tří let od začátku natáčení dokumentu, který stále nepozbyl platnosti a byl komentovaně promítán i veřejně (mj. pro účastníky programu „Život 90“ či pro studenty „Univerzity třetího věku - Univerzity Karlovy“ v Městské knihovně v Praze) proběhla tradičně interaktivně. Senioři z Onšova postupně usedli do 100% funkční kopie kokpitu Boeingu 737, provozované společností My Airlines. Pilotáží klasického stroje nazývaného též král nebes oslavili výročí a zavzpomínali nejen na realizaci dokumentu, ale také na ty seniory, kteří se výročí nedožili. Spolu s nimi pak pilotovaly i děti z několika nejnižších tříd základních škol, které v rámci projektu setkávání generací doplnily posádku. 

Seženu rotopedy s digitální obrazovkou!

Marek Dobeš se inspirován úspěchem snímku řediteli DDO Ing. Václavu Jarošovi veřejně zavázal, že vyvine iniciativu k získání speciálních rotopedů doplněných digitální obrazovkou. „Cyklista“ by na nich pro zvýšení motivace sportovat mohl přímo za „jízdy“ sledovat uplývající cestu na digitální obrazovce. Po dojezdu do cíle by pak byl odměněn potleskem virtuálních fanoušků. 

Uvidíme, zda za další tři roky už nebude oslava probíhat v průběhu první digitální beta jízdy na technologicky vyspělém rotopedu přímo v malebné obci Onšově, v Kraji Vysočina, protože svědkem závazku byl i Mgr. Pavel Franěk, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí a nestátních neziskových organizací. 

Poetický krátkometrážní snímek produkovaný Českou televizí se odehrává na okraji Českomoravské vrchoviny, ve státním domově seniorů Onšov. Zhlédnout ho můžete ZDE. 

Historie unikátního projektu

Vedení DDO v čele s ředitelem ing. Václavem Jarošem se zaměřuje na ojedinělý přístup k uživatelům. Nejsou zde vnímáni jako pouzí dožívající klienti, jsou doslova aktivizováni – tedy nejen drženi při životě, ale vtaženi do hry nazvané Cesta na Měsíc.  Projektu předcházela Cesta kolem světa. Princip je ale stejný – jde o sčítání ujetých kilometrů na rotopedech a to jak osobních rekordů, tak celého domova. Poté, co senioři dvakrát objeli zeměkouli, rozhodli se pokračovat. A finální dosahování „Měsíce“ zaznamenal pro ČT Dobešův tým.  Průvodci dokumentem jsou paní Vlasta Kubalová (sedmdesátiletá učitelka v důchodu) a pan Karel Maleček (osmdesátiletý patriot a archivář obce Onšov).

 

Tento projekt vznikl poté, co DDO dostal jako sponzorský dar rotoped pro personál. Ředitele Jaroše však napadlo, že by si mohli fyzickou kondici zlepšovat i sami senioři. A poté co první uživatelka rotopedu ujela 1000 km a přidali se i další, začala se rýsovat Cesta kolem Světa a později i Cesta na Měsíc.  Dokument Cesta na Měsíc se ale nevěnuje jen finálním kilometrům cesty, ale také dalším aktivitám uživatelů, jakými jsou jejich vlastní divadelní hra „Neodeslané dopisy“, fotografické vernisáže jimi pořízených portrétů osobností „Vstupte mezi celebrity“ a ve výčtu bychom mohli pokračovat...

 

 

Vložil: Anička Vančová