Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozhořel se ostrý spor o to, kdo může za sucho, které sužuje Česko. Vlastníci lesů versus Strana zelených mladého Stropnického

18.08.2017
Rozhořel se ostrý spor o to, kdo může za sucho, které sužuje Česko. Vlastníci lesů versus Strana zelených mladého Stropnického

Foto: Pixabay.com

Popisek: Sucho, ilustrační foto

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR odsoudilo petici „Na sucho se musí od lesa“, kterou spustila Strana zelených 10. srpna. Petice podle sdružení obsahuje řadu polopravd a účelových tvrzení. Mimo jiné vyzývá ministra zemědělství, aby zabránil dalšímu ničení českých lesů a levnému vývozu surového, nešetrně pokáceného dřeva do zahraničí a s odkazem na boj proti suchu i v zájmu českého venkova zahájil přechod státních lesů na certifikaci FSC. Co na to Zelení?

„Termín voleb do Poslanecké sněmovny se blíží a politické strany stupňují své kampaně. Proti tomu nelze nic namítat, pokud jsou korektní a v jejich podtextu je skutečný zájem řešit existující problémy,“ uvedlo sdružení ve své tiskové zprávě.

Sdružení navíc považuje tvrzení, že les pod certifikací FSC je nejlepším opatřením proti suchu a povodním, že bez tohoto certifikátu budou těžaři dál ničit české lesy a levně vyvážet tuny surového, nešetrně pokáceného dřeva do zahraničí a místní dřevozpracující firmy budou krachovat a propouštět tisíce lidí, za účelové klamání veřejnosti hraničící až s poplašnou zprávou.

Podle sdružení jsou opatření nákladná a riziková 

„Ministr zemědělství je vyzýván, aby začal jednat ve prospěch českého venkova. Je ale skutečně ve prospěch českého venkova, aby, jak praví český standard FSC, vlastník lesa o výměře nad 1000 ha vymezil nejméně 2 % z porostní plochy lesů jako referenční plochy, které musí být trvale vyjmuty z intenzivního lesnického využívání a slouží jako ukázky s přirozenou dynamikou vývoje? Tyto jsou pak ponechány v bezzásahovém režimu. U státních a obecních vlastníků lesů by se měla do 5 let tato plocha zvýšit na 3 % a do 10 let na 5 % rozlohy majetku!“ rozčilují se zástupci sdružení a uvádí, že takováto opatření jsou nejen nákladná, ale nesou s sebou i rizika pro rozšíření podkorního hmyzu nebo ohrožení bezpečnosti návštěvníků lesa.

Podle Zelených je certifikace nejlepší řešení

Strana zelených svou petici Na sucho se musí od lesa vyzvala dva největší správce lesů v ČR - Lesy ČR a Vojenské lesy a statky v ČR, aby přešly na mezinárodní certifikaci hospodaření FSC. Ta podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického garantuje šetrné postupy hospodaření a znemožňuje kácení systémem holosečí. Díky tomu pak lesy prý mají lépe zadržet vodu a bránit suchu i povodním.

„Les pod certifikací FSC je nejlepší opatření proti suchu a povodním. Proč vláda plánuje nákladná opatření na boj proti suchu, když zároveň odmítá udělat logický krok k ochraně krajiny? Každý přece ví, že na sucho se musí od lesa. Česká vláda přislíbila zlepšit hospodaření ve státních podnicích Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky. Stejně tak slibuje bojovat proti suchu. Proč brání certifikování vlastních lesů standardem FSC?“ dožadují se odpovědi Zelení.

„Ve hře je životní prostředí, ale i pracovní místa. Pokud Ministerstvo zemědělství na novou certifikaci nepřistoupí, přijdeme o největší odběratele českého dřeva. Hrozí úpadek dřevozpracujících firem a zánik tisíců pracovních míst,“ apeluje Strana Zelených.

Jde o populismus?

„Strašení krachem místních dřevozpracujících firem z toho důvodu, že české lesy mají většinou certifikát PEFC, je spíše populistické. Většina odběratelů uznává oba certifikáty. S rostoucím podílem melioračních a zpevňujících dřevin v našich lesích se ale ukazuje do budoucna jako velký problém chybějící místní zpracovatelská kapacita na listnaté dříví. Tady bychom uvítali větší angažovanost politických stran“, uvedl předseda SVOL František Kučera a dodal: „Sucho je problém komplexní, nevyřeší jej certifikát FSC v našich lesích, ty zadržují vodu v krajině i bez něj. Řešení spočívá v mnoha opatřeních, především ale v pozemkových úpravách, rozčlenění krajiny, motivaci zemědělců hospodařit jinak než dosud, v zavádění agrolesnických systémů, v úsporách vody v průmyslu a lepším hospodařením se srážkovou vodou.“ 

Kdo má pravdu?

Lesy ČR však na certifikaci přecházet nechtějí a uvedly, že podle nich je dostatečný druhý systém mezinárodní certifikace PEFC. Podobně se k problematice staví i Vojenské lesy.

Pod petici se už naopak podepsaly některé zaměstnavatelské svazy včetně například vlivného Svazu průmyslu a dopravy, Asociace českých nábytkářů a Hospodářské komory ČR. Vycházejí totiž ze skutečnosti, že při nakupování dřeva bude certifikaci FSC vyžadovat například globální nábytkářský řetězec IKEA, a to od roku 2020. Obávají se, že by tak část lidí v dřevozpracujícím průmyslu mohla přijít o zakázky a tedy o práci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová