Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Město Pelhřimov přispělo na restaurování maleb v kostele sv. Bartoloměje. Na řadu nyní přišly Moudrost a Statečnost v presbytáři a konečně se dostane i na sakristii, kde už fresky doslova padají duchovním na hlavu

25.07.2016
Město Pelhřimov přispělo na restaurování maleb v kostele sv. Bartoloměje. Na řadu nyní přišly Moudrost a Statečnost v presbytáři a konečně se dostane i na sakristii, kde už fresky doslova padají duchovním na hlavu

Autor: mupe.cz

Popisek: Kostel sv. Bartoloměje je jednou z nejvýraznějších dominant Pelhřimova

Kostel sv. Bartoloměje, který patří k jedné z nejvýraznějších dominant města, bude zase o něco krásnější. Zastupitelé na svém posledním zasedání 8. června 2016 odsouhlasili Římskokatolické farnosti dotaci na realizaci projektu „Restaurování nástěnných maleb v presbytáři a sakristii kostela sv. Bartoloměje”. Jedná se o pokračování prací, které byly zahájeny v roce 2014 a řeší restaurátorský zásah narušeného stavu maleb.

Aktuální práce v presbytáři a sakristii

Práce v kostele, které začaly před dvěma týdny, jsou v plném proudu. „Aktuálně restaurujeme dvě barokní fresky v presbytáři, které znázorňují čtyři ctnosti z lidské přirozenosti. Jedná se o dvojice figur, které představují moudrost, statečnost a na druhé straně uměřenost a spravedlnost,“ prozradil restaurátor Jaroslav Grodl. Přímo v presbytáři, jehož výmalba pochází z let 1739 až 1740, by restaurátoři měli skončit během měsíce srpna.

Kostel sv. Bartoloměje v Pelhřimově

V sakristii, kde dojde k restaurování maleb na stropě, budou práce pokračovat na podzim. Sakristie byla ke kostelu přistavěna počátkem 15. století a tvoří ji dvě místnosti, z nichž větší je klenuta křížovou klenbou a kamennými žebry.  „Obnova maleb v presbytáři i sakristii je nutná, protože povrch je znečištěn, malby jsou protkány sítí trhlin a barevná vrstva v presbytáři je uvolněná včetně podkladu a odlupuje se. Retuše ze starších zásahů jsou ztmavlé a působí rušivě,“ konstatoval neutěšený stav památky Vladimír Staněk z Investičního odboru Městského úřadu Pelhřimov. Náklady na restaurování jsou vyčísleny zhruba na 231 000 korun. Město Pelhřimov poskytlo dotaci ve výši 65 000  korun.

Restaurovat se začalo v roce 2014

Restaurátorské práce nástěnných maleb v kostele sv. Bartoloměje začaly před dvěma lety, kdy byla obnovena severní boční loď. „Zajímavostí je, že se zde nalézá také nestarší dosud známé vyobrazení Pelhřimova z doby kolem poloviny 18. století. Je zde patrný ještě renesanční vzhled zámku. Kromě severní lodě byla obnovena i malba s městským znakem a vojenskými trofejemi na vítězném oblouku," sdělil Vladimír Staněk. Loni prošly renovací jižní boční loď a renesanční sgrafita v jižní kapli.

Kostel sv. Bartoloměje v Pelhřimově

Kostel sv. Bartoloměje je gotického založení, rozšířen a upraven renesančně, věž má vzhled po barokní úpravě. Uvnitř se nachází zajímavá cínová křtitelnice z roku 1517, šest bočních oltářů, oltáře v bočních lodích, fresková výzdoba, varhany z roku 1767, křížová cesta Viktora Foerstera z roku 1900 či dřevěné jesličky Františka Bílka. Kostel funguje nejen pro potřeby Římskokatolické církve, kdy je centrem farnosti a celého vikariátu, ale zároveň má i svůj turistický význam, protože věž kostela je přístupná veřejnosti.

Kostel sv. Bartoloměje v Pelhřimově

Finanční příspěvky na restaurování v kostele sv. Bartoloměje

Celkové rozpočtové náklady
Rok                                       Finance
2014                                      250 000 Kč
2015                                      233 550 Kč
2016                                      231 035 Kč

 

Příspěvek města Pelhřimov z RFMP
Rok                                       Finance
2014                                      60 000 Kč
2015                                      70 065 Kč
2016                                      65 000 Kč

 

Příspěvek z prostředků MK ČR „Program regenerace“
Rok                                       Finance
2014                                      185 000 Kč
2015                                      105 000 Kč
2016                                      150 000 Kč

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace