Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začínal jako herec, proslavil se jako režisér s mimořádným smyslem pro humor, nejvíc ale miloval cirkus a varieté. Nakonec zemřel přímo na place a rozdělanou práci za něj musel dokončit kolega. Tajnosti slavných

16.06.2016
Začínal jako herec, proslavil se jako režisér s mimořádným smyslem pro humor, nejvíc ale miloval cirkus a varieté. Nakonec zemřel přímo na place a rozdělanou práci za něj musel dokončit kolega. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Režisér a scenárista Oldřich Lipský, bratr nezapomenutelného herce Lubomíra Lipského

„Myslím, že je na světě moc smutných věcí a že o ně se stará už tak dost lidí,“ prohlásil legendární režisér, který upsal celý svůj život komedii a ze všeho nejvíc miloval cirkus a varieté. Možná tím spíš, že mu v životě často do smíchu moc nebylo.

O rok mladší bratr legendárního herce a komika Lubomíra Lipského prokázal, že je mu blízký humor ve všech odstínech a chutích. Světovou proslulost získal parodiemi, především Limonádovým Joem. Natočil komedie realistické i vědecko-fantastické, podle klasiků humoristů, našich i cizích, si ale rozuměl i se soudobými autory. Byl zajímavý nejen jako tvůrce nestárnoucích příběhů, ale především jako režisér, který dokázal shromáždit invencí sršící štáb a objevil pro naši kinematografii hned několik nadmíru zajímavých jmen. Každý film, který Oldřich Lipský natočil, slavil u domácího publika mimořádný úspěch. Nepatřil sice k tvůrcům, kteří získali množství ocenění za hranicí železné opony, mezi domácími režiséry ale jednoznačně patřil k naprosté špičce.

Začínal jako herec

Narodil se 4. července 1924 v Pelhřimově do rodiny vyhlášeného cukráře. Jeho otec Vilém byl vášnivý ochotník a režisér, takže není divu, že se ochotnickému divadlu začal velmi brzy věnovat i Oldřich a jeho bratři, pozdější herci Lubomír Lipský a Dalibor Lipský. Až do uzavření škol nacisty v roce 1941 studoval na pelhřimovském gymnáziu, pak byl totálně nasazen do průmyslu. Současně hrál v ochotnickém studiu Mladá komedie, silně ovlivněném předválečnou tvorbou Osvobozeného divadla. V létě 1945 se přestěhoval do Prahy, kde studoval práva a filozofii, časem ale dal přednost divadlu.

S maminkou (zleva) Lubomír, Dalibor a Oldřich

S maminkou (zleva) Lubomír, Dalibor a Oldřich

Pracoval jako herec, režisér i umělecký ředitel v Divadle satiry, které s bratrem Lubomírem a dalšími přáteli založil, již v té době se ale také poprvé objevil na filmovém plátně. V romantické komedii Václava Kršky Řeka čaruje se mihl jako jeden z mladíků ve mlýně, později ztvárnil již trochu větší roli Karla ve válečném dramatu V horách duní a zahrál si také v komedii Červená ještěrka, v níž ztvárnil hlavní postavu profesora Bláhy Jindřich Plachta. Po uzavření Divadla satiry pracoval od roku 1949 ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako asistent režie u Josefa Macha, poté jako spolurežisér s Janem Strejčkem a Miroslavem Hubáčkem. Svůj první vlastní film Cirkus bude! natočil v roce 1954.

Miloval cirkus a parodie

Velký obdivovatel cirkusu se významně zasloužil i o popularizaci umění předních československých artistů. Do cirkusové manéže a zákulisí umístil děj několika svých filmů – dokumentu z roku 1960 Cirkus jede, nestárnoucí veselohry Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972 a o tři roky později rodinné komedie Cirkus v cirkuse. Čtyři roky také připravoval scénář seriálu podle románu Eduarda Basse Cirkus Humberto. „Začíná se o tomto projektu znovu hovořit. Rád bych, kdyby vážně. Stejně jsem přesvědčen, že i když ne teď – tedy někdy někdo film podle této znamenité knihy natočí, svěřil se v jednom rozhovoru v roce 1985. Jeho realizace se už ale nedočkal. Cirkus byl zkrátka jeho největší životní láskou, a tak si i jako už známý filmový režisér občas ‘odskočil‘ ze svého hlavního oboru a režíroval představení i v milovaných cirkusech nebo v lední revui.

Oldřich Lipský s Milošem Kopeckým ve filmu Cirkus bude

Oldřich Lipský s Milošem Kopeckým ve filmu Cirkus bude

V jeho filmech, které měly vždy vysokou a vkusnou úroveň a nezanedbatelný divácký ohlas, hráli naši nejlepší herci, počínaje jeho bratrem Lubomírem a Milošem Kopeckým přes Rudolfa Hrušínského, Vladimíra Menšíka a Jiřinu Bohdalovou až po Karla Effu, Jiřího Sováka, Jana Libíčka či Jiřího Líra. Jeho zálibou byly parodie různých filmových žánrů či literatury, a právě díky tomu se v roce 1964 zrodila ve spolupráci se spisovatelem a scenáristou Jiřím Brdečkou mimořádně úspěšná a dodnes milovaná westernová parodie Limonádový Joe aneb Koňská opera. Období normalizace se pak nejvýrazněji odrazilo v jeho tvorbě ‘povinnou‘ veselohrou Tři chlapi na cestách, která vycházela z úspěšného televizního seriálu Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě.

Dokázal pokořit i železnou oponu

V roce 1977 znovu spojil tvůrčí síly s Brdečkou, aby spolu vypracovali scénář na motivy laciných šestákových detektivek. Scenérie staré Prahy si přímo říkala o zasazení příběhu amerického detektiva a snímek Adéla ještě nevečeřela byl ještě v témže roce uveden do kin. Zajímavé bylo mimo jiné i obsazení populárního slovenského herce Michala Dočolomanského do hlavní role. Původně totiž absolvoval kamerové zkoušky Jiří Kodet, jenže se nevešel do ušitého kostýmu. V záporné roli se opět objevil Miloš Kopecký, který měl při natáčení náročnějších scén k dispozici hned čtyři dubléry. Na svou dobu měl film fantastickou návštěvnost a zabodoval i na mezinárodních festivalech. Ačkoliv vznikl v období tuhé normalizace, Oldřich Lipský jím dokázal nejen překročit hranice železné opony, ale zároveň i vytvořit skutečně nadčasový a inteligentní žánrový počin.

Oldřich Lipský za kamerou

Oldřich Lipský za kamerou

O čtyři roky později se již osvědčená tvůrčí dvojice Lipský-Brdečka sešla znovu, aby oslavila obdobně svéráznou formou tvorbu Julese Vernea. Parodie Tajemství hradu v Karpatech měla obdobné herecké obsazení jako předchozí projekty a rovněž slavila úspěch i za hranicemi. O rok později natočil Lipský na pražském Jižním městě Srdečný pozdrav ze zeměkoule, v němž si hlavní role návštěvníků z vesmíru zahrála tehdy nesmírně populární dvojice slovenských komiků Milan Lasica a Július Satinský.

Odešel během natáčení

Kromě festivalových ocenění za své komedie získal populární režisér v roce 1974 oficiální titul Zasloužilého umělce a o pět let později i Národního umělce. Odešel nečekaně v říjnu roku 1986 během natáčení komedie Velká filmová loupež, která se odehrává během výstavy, probíhající u příležitosti 40. výročí znárodnění československé kinematografie v pražském paláci U Hybernů. Během natáčení však Oldřich Lipský náhle zemřel a film musel dokončit Zdeněk Podskalský. Osudnou se mu stala zákeřná rakovinu žaludku. Zůstaly po něm dvě dospělé děti, v otcových šlépějích ale vykročil pouze syn Dalibor, který je filmovým střihačem a producentem. Dcera Ludmila je lékařka.

Čtěte také:

Podezíral Švorcovou, pak ale s hrůzou zjistil, že mu 'dištanc' zařídil nejlepší přítel. Důvodem byla synova klukovina, kterou vášnivý karbaník sám proflákl při mariáši v divadelní šatně. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace