Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začínal jako herec, proslavil se jako režisér s mimořádným smyslem pro humor, nejvíc ale miloval cirkus a varieté. Nakonec zemřel přímo na place a rozdělanou práci za něj musel dokončit kolega. Tajnosti slavných

16.06.2016
Začínal jako herec, proslavil se jako režisér s mimořádným smyslem pro humor, nejvíc ale miloval cirkus a varieté. Nakonec zemřel přímo na place a rozdělanou práci za něj musel dokončit kolega. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Režisér a scenárista Oldřich Lipský, bratr nezapomenutelného herce Lubomíra Lipského

„Myslím, že je na světě moc smutných věcí a že o ně se stará už tak dost lidí,“ prohlásil legendární režisér, který upsal celý svůj život komedii a ze všeho nejvíc miloval cirkus a varieté. Možná tím spíš, že mu v životě často do smíchu moc nebylo.

O rok mladší bratr legendárního herce a komika Lubomíra Lipského prokázal, že je mu blízký humor ve všech odstínech a chutích. Světovou proslulost získal parodiemi, především Limonádovým Joem. Natočil komedie realistické i vědecko-fantastické, podle klasiků humoristů, našich i cizích, si ale rozuměl i se soudobými autory. Byl zajímavý nejen jako tvůrce nestárnoucích příběhů, ale především jako režisér, který dokázal shromáždit invencí sršící štáb a objevil pro naši kinematografii hned několik nadmíru zajímavých jmen. Každý film, který Oldřich Lipský natočil, slavil u domácího publika mimořádný úspěch. Nepatřil sice k tvůrcům, kteří získali množství ocenění za hranicí železné opony, mezi domácími režiséry ale jednoznačně patřil k naprosté špičce.

Začínal jako herec

Narodil se 4. července 1924 v Pelhřimově do rodiny vyhlášeného cukráře. Jeho otec Vilém byl vášnivý ochotník a režisér, takže není divu, že se ochotnickému divadlu začal velmi brzy věnovat i Oldřich a jeho bratři, pozdější herci Lubomír Lipský a Dalibor Lipský. Až do uzavření škol nacisty v roce 1941 studoval na pelhřimovském gymnáziu, pak byl totálně nasazen do průmyslu. Současně hrál v ochotnickém studiu Mladá komedie, silně ovlivněném předválečnou tvorbou Osvobozeného divadla. V létě 1945 se přestěhoval do Prahy, kde studoval práva a filozofii, časem ale dal přednost divadlu.

S maminkou (zleva) Lubomír, Dalibor a Oldřich

S maminkou (zleva) Lubomír, Dalibor a Oldřich

Pracoval jako herec, režisér i umělecký ředitel v Divadle satiry, které s bratrem Lubomírem a dalšími přáteli založil, již v té době se ale také poprvé objevil na filmovém plátně. V romantické komedii Václava Kršky Řeka čaruje se mihl jako jeden z mladíků ve mlýně, později ztvárnil již trochu větší roli Karla ve válečném dramatu V horách duní a zahrál si také v komedii Červená ještěrka, v níž ztvárnil hlavní postavu profesora Bláhy Jindřich Plachta. Po uzavření Divadla satiry pracoval od roku 1949 ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako asistent režie u Josefa Macha, poté jako spolurežisér s Janem Strejčkem a Miroslavem Hubáčkem. Svůj první vlastní film Cirkus bude! natočil v roce 1954.

Miloval cirkus a parodie

Velký obdivovatel cirkusu se významně zasloužil i o popularizaci umění předních československých artistů. Do cirkusové manéže a zákulisí umístil děj několika svých filmů – dokumentu z roku 1960 Cirkus jede, nestárnoucí veselohry Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972 a o tři roky později rodinné komedie Cirkus v cirkuse. Čtyři roky také připravoval scénář seriálu podle románu Eduarda Basse Cirkus Humberto. „Začíná se o tomto projektu znovu hovořit. Rád bych, kdyby vážně. Stejně jsem přesvědčen, že i když ne teď – tedy někdy někdo film podle této znamenité knihy natočí, svěřil se v jednom rozhovoru v roce 1985. Jeho realizace se už ale nedočkal. Cirkus byl zkrátka jeho největší životní láskou, a tak si i jako už známý filmový režisér občas ‘odskočil‘ ze svého hlavního oboru a režíroval představení i v milovaných cirkusech nebo v lední revui.

Oldřich Lipský s Milošem Kopeckým ve filmu Cirkus bude

Oldřich Lipský s Milošem Kopeckým ve filmu Cirkus bude

V jeho filmech, které měly vždy vysokou a vkusnou úroveň a nezanedbatelný divácký ohlas, hráli naši nejlepší herci, počínaje jeho bratrem Lubomírem a Milošem Kopeckým přes Rudolfa Hrušínského, Vladimíra Menšíka a Jiřinu Bohdalovou až po Karla Effu, Jiřího Sováka, Jana Libíčka či Jiřího Líra. Jeho zálibou byly parodie různých filmových žánrů či literatury, a právě díky tomu se v roce 1964 zrodila ve spolupráci se spisovatelem a scenáristou Jiřím Brdečkou mimořádně úspěšná a dodnes milovaná westernová parodie Limonádový Joe aneb Koňská opera. Období normalizace se pak nejvýrazněji odrazilo v jeho tvorbě ‘povinnou‘ veselohrou Tři chlapi na cestách, která vycházela z úspěšného televizního seriálu Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě.

Dokázal pokořit i železnou oponu

V roce 1977 znovu spojil tvůrčí síly s Brdečkou, aby spolu vypracovali scénář na motivy laciných šestákových detektivek. Scenérie staré Prahy si přímo říkala o zasazení příběhu amerického detektiva a snímek Adéla ještě nevečeřela byl ještě v témže roce uveden do kin. Zajímavé bylo mimo jiné i obsazení populárního slovenského herce Michala Dočolomanského do hlavní role. Původně totiž absolvoval kamerové zkoušky Jiří Kodet, jenže se nevešel do ušitého kostýmu. V záporné roli se opět objevil Miloš Kopecký, který měl při natáčení náročnějších scén k dispozici hned čtyři dubléry. Na svou dobu měl film fantastickou návštěvnost a zabodoval i na mezinárodních festivalech. Ačkoliv vznikl v období tuhé normalizace, Oldřich Lipský jím dokázal nejen překročit hranice železné opony, ale zároveň i vytvořit skutečně nadčasový a inteligentní žánrový počin.

Oldřich Lipský za kamerou

Oldřich Lipský za kamerou

O čtyři roky později se již osvědčená tvůrčí dvojice Lipský-Brdečka sešla znovu, aby oslavila obdobně svéráznou formou tvorbu Julese Vernea. Parodie Tajemství hradu v Karpatech měla obdobné herecké obsazení jako předchozí projekty a rovněž slavila úspěch i za hranicemi. O rok později natočil Lipský na pražském Jižním městě Srdečný pozdrav ze zeměkoule, v němž si hlavní role návštěvníků z vesmíru zahrála tehdy nesmírně populární dvojice slovenských komiků Milan Lasica a Július Satinský.

Odešel během natáčení

Kromě festivalových ocenění za své komedie získal populární režisér v roce 1974 oficiální titul Zasloužilého umělce a o pět let později i Národního umělce. Odešel nečekaně v říjnu roku 1986 během natáčení komedie Velká filmová loupež, která se odehrává během výstavy, probíhající u příležitosti 40. výročí znárodnění československé kinematografie v pražském paláci U Hybernů. Během natáčení však Oldřich Lipský náhle zemřel a film musel dokončit Zdeněk Podskalský. Osudnou se mu stala zákeřná rakovinu žaludku. Zůstaly po něm dvě dospělé děti, v otcových šlépějích ale vykročil pouze syn Dalibor, který je filmovým střihačem a producentem. Dcera Ludmila je lékařka.

Čtěte také:

Podezíral Švorcovou, pak ale s hrůzou zjistil, že mu 'dištanc' zařídil nejlepší přítel. Důvodem byla synova klukovina, kterou vášnivý karbaník sám proflákl při mariáši v divadelní šatně. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace