Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejmenší obraz na světě najdete v Pelhřimově, jeho autorem je umělecký řezbář Štefan Danilovič. O zápis do Guinessovy knihy rekordů se ale přesto ucházel marně, práce Čechů a Slováků totiž nebyly uznávány

03.05.2016
Nejmenší obraz na světě najdete v Pelhřimově, jeho autorem je umělecký řezbář Štefan Danilovič. O zápis do Guinessovy knihy rekordů se ale přesto ucházel marně, práce Čechů a Slováků totiž nebyly uznávány

Autor: mestopelhrimov.cz

Popisek: Nejmenší akvarel na světě najdete v pelhřimovském muzeu

Jedno z unikátních děl Štefana Daniloviče je součástí výstavy v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. Má pouhých 0,55 x 0,55 milimetru a je zřejmě nejmenším obrazem na světě. Jeho autor měl od mládí talent tvořit krásné věci, proto není divu, že se vyučil tesařem. Ještě před svými dvacátými narozeninami jej ale pohltilo výtvarnictví.

Štefan Danilovič je bezpochyby výtvarník každým coulem, pracuje se dřevem, kreslí, maluje a dlouhá léta se věnoval grafice. „Všechno jsem se naučil sám. Z knih, od známých, chodil jsem do galerií prohlížet si díla soudobých autorů,“ vysvětluje. Talent mu byl bezpochyby dán do vínku, protože jak sám říká, jeho maminka byla velmi zručná a ráda háčkovala. „Už při škole jsem se začal víc zajímat o dřevořezbu, ale získat potřebné nástroje nebylo vůbec jednoduché,“ dodává umělec. Přesto se nenechal odradit a dodnes je řezbářství nejen jeho obživou, ale i velkým koníčkem.

Štefan Danilovič při práci

Štefan Danilovič při práci

Fascinace netradičními technikami

S dřevořezbou začal již v 70. letech a postupně k ní přidal i další zajímavá odvětví – linoryt, grafiku, kresbu, malbu, rytí do drahokamů či plastickou ocelorytinu. Fascinuje ho vše, co je náročné na čas i materiál, a malba miniatur mezi takové práce bezpochyby patří. Samotnému studiu techniky se věnoval rok a půl. Od namočení štětce po jeho položení na papír je prodleva, během které stihne štětec uschnout. Vše je otázku setiny milimetru, vyžaduje to naprostou přesnost, velkou disciplínu,“ popisuje.

„Rád objevuji nové techniky. V devadesátých letech jsem se například věnoval výrobě luxusních nožů. Nedávno jsem se k tomu rozhodl vrátit, je to velmi zajímavé řemeslo. Dokonce jsem vytvořil několik miniatur nožů i dalších ocelorytin,“ doplňuje řezbář.

Danilovič řezba

Překračování vlastních hranic

S miniaturami se poprvé setkal v Polsku, kde s manželkou přechodně pobýval v roce 1999. Nejprve se pustil do velmi malých obrázků o rozměru 1,5 x 2 x 3 centimetry. Přestože už to je opravdu maličký rozměr, chtěl svou práci posunout ještě dál. Studoval a trénoval zpoždění či prodloužení schnutí barvy i malbu pod velmi silnou lupou.

Na obrazu, vystaveném v Pelhřimově, najdeme letní krajinku. Je malovaná technikou akvarelu na papír a její velikost je 0,55 x 0,55 milimetru. Obraz, nebo spíš obrázek, je zarámován v rámečku ze stříbra. „Obraz jsem namaloval v únoru 2001, tedy dva roky poté, co mě miniatury uchvátily,“ vysvětluje autor a dodává, že kresbě a malbě miniaturních děl se věnuje dodnes. Dílo chtěl přihlásit do Guinessovy knihy rekordů v roce 2001 ve Velké Británii, podle jeho slov pro ně tehdy ale nebyla naše republika zajímavá. Rekordy z území ČR a SK neuznávali, což se dozvěděl až pár let poté. „Stále si myslím, že je to nejmenší obraz na světě,“ dodává Danilovič.

Danilovič řezba

Dřevořezy na Znojemsku

Na opačném pólu stojí jeho řezbářská tvorba – v jeho portfoliu najdeme například i dvoumetrové sochy figur, zvířat i památky. Pro Štefana Daniloviče je dřevo prací i odpočinkem. „Tvořím podle sebe, ale i na zakázku. Vytvořil jsem velké dřevořezy několika znojemských památek – Vlkovy věže a Louckého kláštera, ale dělám i zvířata, ornamenty či betlémy. Nedávno jsem dokonce dělal hmatník pro housle,“ říká. Jeho betlémy jsou často vystavovány v rámci souborných krajových výstav v kulturních domech či knihovnách. Díla Štefana Daniloviče najdete v pelhřimovském muzeu nebo v muzeu umění v Pszczyně v Polsku. Mnoho uměleckých kousků se ale také nachází různých soukromých sbírkách.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace