Nové tůně pomohou střevlím potočním, které na mnohých místech vymizely. Přežít jim pomohou soustavy nově vybudovaných průtočných tůní
06.04.2016
Foto: Petr Mückstein
Popisek: Střevle potoční (Phoxinus phoxinus) – samec v době tření
Tůně, které byly nově vybudovány u Huťského potoka na Pelhřimovsku a na Ranském potoce u Ždírce nad Doubravou, pomohou vzácné střevli potoční. Tato drobná rybka kdysi v hojných počtech obývala většinu potoků na Vysočině. V posledních desetiletích na řadě míst vymizela a přežívá jen v malých, izolovaných populacích.
„Soustavy nově vybudovaných průtočných tůní pomohou střevlím najít útočiště v době extrémního sucha, voda se v nich totiž udrží déle než v hlavním toku. Slouží také jako útočiště před predátory. Nejsou ale důležité jen pro střevli potoční. Mohou pomoci i dalším vzácným živočichům, třeba mihuli potoční,“ vysvětluje Jana Matrková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.
Tůň na Ransku, těsně po dokončení
Aby střevle v potocích Vysočiny žila i nadále, bude pro její záchranu vytvořen regionální akční plán, který bude podrobně zkoumat příčiny úbytku střevle na Vysočině a navrhne vhodný postup při její ochraně. Jeho součástí je také prověření výskytu střevle v historických lokalitách a srovnání kvality vody v místech, kde přežila, a místech, kde vymizela. Pro ta místa, kde doposud žije, bude navržena vhodná péče – právě například vybudování nových tůní.
Tůně na Huťském potoce, krátce po dokončení
„Potěšil nás přístup Lesů ČR a Lesního družstva obcí Přibyslav. Tůně byly vybudovány na jejich pozemcích a bez jejich vstřícnosti by se akce nezdařila,“ dodává Jana Matrková z AOPK ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.
Tůně na Huťském potoce, krátce po dokončení
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL