Pelhřimov řeší šikanu mezi druháky, ve třídě je celá skupina malých agresorů. Dokonce prý strkali spolužákům hlavy do záchodů
03.03.2016
Foto: krasovy-domky.cz
Popisek: Základní škola Krásovy domky v Pelhřimově
Pedagogicko-psychologická poradna Pelhřimov informovala třídní učitelku o šikaně ve třídě 2.A na pelhřimovské základní škole Krásovy domky 989. Neprodleně poté bylo zahájeno vyšetřování případu zjištěných sociálně patologických jevů.
"Ve třídě 2.A je organizovaná šikana. Mělo se to dít na chodbách, někdy i na záchodech," přiznal televizi Nova ředitel školy Pavel Rafaj. Podle informací deníku Blesk měli agresoři strkat spolužákům dokonce i hlavy do záchodu, to ale ředitel popřel. Na vše se přišlo, když jeden z druháků musel dokonce navštívit psychologickou poradnu. Vyšetřování přímo ve škole poté ukázalo, že ve třídě je celá skupina malých agresorů. Rodiče jsou z toho zděšeni.
Škola teď přijala přísná opatření. Je ale otázkou, jestli bylo předtím vše, hlavně dozory ve třídách a na chodbách, správně nastaveno a děti dostatečně kontrolované. Škola teď pedagogický dozor posílila. "Děti jsou hlídané prakticky od doby, kdy přijdou do školy až do chvíle, kdy školu opustí," vysvětluje ředitel Rafaj.
Ve třídě 2.A probíhá vrstevnický program
Škola Krásné domky v případu úzce spolupracovala s OŠKT MěÚ Pelhřimov. Proběhl rozhovor s agresory, ochrana oběti, schůzky s rodiči, zasedla výchovná komise a zasedání pedagogické rady školy. Případ prošetřila i Česká školní inspekce. Na základě veškerých dokumentů a informací, které měla k dispozici Rada města Pelhřimova, která zasedla 2. března 2016, nebylo přikročeno k žádným personálním ani finančním opatřením na ZŠ Pelhřimov, Krásovy domky 989.
Rada města uložila řediteli Mgr. Pavlu Rafajovi vypracovat souhrnnou zprávu o průběhu šetření stížnosti a o přijatých nápravných opatřeních do 20. března 2016. Ředitel má dále průběžně informovat vedoucího OŠKT MěÚ Pelhřimov Mgr. Bohumila Kovandu o situaci ve třídě, kde byly řešeny sociálně patologické jevy, a věnovat zvýšenou pozornost prevenci sociálně patologických jevů. Škola se řídí Školním programem proti šikanování, jehož cílem je vytvořit ve škole bezpečné, respektující a spolupracující prostředí. Konkrétně ve třídě 2.A probíhá vrstevnický program, jehož součástí je například práce s dětmi v komunitním kruhu.
Školy mají i vlastní programy proti šikaně
Zároveň Rada města Pelhřimova na svém posledním zasedání uložila všem ředitelům a ředitellkám škol, zřizovaných městem Pelhřimov, řídit se při prevenci proti šikaně preventivním programem a vlastním školním programem proti šikanování. Dále neprodleně informovat zřizovatele o sociálně patologických jevech, které se vyskytnou na škole, a při podezření ze šikany postupovat podle Metodického pokynu MŠMT k řešení šikanování ve školách a školských zařízeních.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL