Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pelhřimovská Kalvárie září po tříleté rekonstrukci v plné kráse. Starosta obdržel za opravu historického skvostu poděkování

25.01.2016
Pelhřimovská Kalvárie září po tříleté rekonstrukci v plné kráse. Starosta obdržel za opravu historického skvostu poděkování

Autor: pelhrimov-city.cz

Popisek: Zrekonstruovaná kaple sv. Kříže Kalvárie v Pelhřimově

VIDEO Děkovný list za opravu kaple sv. Kříže v Pelhřimově obdržel starosta Pelhřimova František Kučera od starosty Hluboké nad Vltavou a senátora České republiky Tomáše Jirsy. „Opravy a údržba drobné sakrální architektury je často opomíjeným prvkem uchování našeho kulturního dědictví. Lidé, kteří se na opravě památky podíleli, mohou být na svoji práci právem hrdí,“ uvádí list, který je projevem uznání.

„Děkovného listu si velice vážíme, protože je pro nás povzbuzením do další činnosti při záchraně našeho kulturního a historického dědictví. Mohu prozradit, že jsme revitalizaci kaple sv. Kříže přihlásili do soutěže Památka roku 2015. Vyhlašovatelem je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož je Pelhřimov členem,“ říká Vladimír Staněk z investičního odboru Městského úřadu Pelhřimov.

děkovný list

Jeden z historických skvostů Pelhřimova, tzv. Kalvárie, se dočkalo kompletní rekonstrukce po třech letech. Slavnostně bylo otevřeno loni 27. října. Kaple sv. Kříže je nemovitou kulturní památkou. Objekt byl v majetku římskokatolické farnosti Pelhřimov a v roce 2012 ho získalo Město Pelhřimov s cílem celkové revitalizace a zpřístupnění veřejnosti.

Kaple sv. Kříže v roce 2008

Kaple sv. Kříže v roce 2008

Původní barokní kaple Božího hrobu, vystavěná v roce 1671, byla po úderu blesku v roce 1876 zbořena. Nové dějiny místa se píšou od roku 1883, kdy byl položen základní kámen nynější kaple. Ta svým účelům sloužila přibližně do poloviny 20. století. V 60. letech byla zbořena část schodiště a v průběhu let díky vandalům i zničena vitrážová okna. Neopečovávaná vegetace pak objekt zcela zakryla.

Již v 80. letech započaly záchranné práce, opraven byl krov a položena nová střecha. V 90. letech si objekt pronajalo jako depozitář Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Po několikaletém jednání s římskokatolickou farností byla v roce 2012 kaple ještě společně s kostelem sv. Víta převedena do majetku Města Pelhřimov. Na obnově vitrážového zasklení se podílela finančním příspěvkem řada obyvatel Pelhřimova.

Oprava vitrážového zasklení

Instalace nového vitrážového zasklení

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace