Nenáviděného profesora proměnil Zdeněk Burian v opočlověka. Jeho svět pravěku a dobrodružství ožívá nyní v pelhřimovské knihovně.
21.01.2016
Foto: Reprofoto archiv
Popisek: Mamuti Zdeňka Buriana
Svět prehistorických zvířat, dobrodružné příběhy i podivuhodné přírodní scenérie – to všechno je k vidění na reprodukcích výtvarných děl vynikajícího malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, které jsou vystaveny v pelhřimovské městské knihovně.
Výstava „Zdeněk Burian – malíř ztraceného času“, kterou zorganizovala pelhřimovská knihovna ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a panem Josefem Ptáčkem, potrvá do konce února a kromě obrazů na panelech nabízí i knihy, kalendáře a další předměty s obrazy zmíněného autora. Jak mimo jiné řekl při středeční vernisáži výstavy její iniciátor a velký Burianův obdivovatel Josef Ptáček, o jeho výjimečném talentu svědčilo už to, že byl ve svých čtrnácti letech přijat na akademii výtvarných umění. Tam byl necelé dva roky a v šestnácti se začal živit jako ilustrátor.

Za svůj život vytvořil Zdeněk Burian na 13 500 děl, určených k reprodukci (ilustrace, obálky pro knihy a časopisy atd.), a množství děl v rámci volné tvorby. Jeho kvašová technika bývá označována za nepřekonatelnou. Velmi známé jsou jeho ilustrace knih Karla Maye, Julese Verna, Jaroslava Foglara, Jacka Londona, Rudyarda Kiplinga a dalších světových autorů. Mezinárodního uznání se Burianovi dostalo především za rekonstrukce prehistorických zvířat a rostlin, které vytvářel ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou a dalšími odborníky.

Zdeněk Burian neměl vůbec snadný život, hlavně během studií zakusil i velkou chudobu a musel si přivydělávat nošením zavazadel pro cestující nebo malováním reklam do výloh. Přesto prozradil Josef Ptáček účastníkům vernisáže i několik veselých událostí z Burianova života. Například to, jak se 'pomstil' přísnému profesoru Augustovi, který ho nutil opakovaně předělávat ilustrace, tím, že namaloval Augustův obličej k postavě pravěkého opočlověka. Augusta to prý naštěstí vzal s humorem.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL