Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máte problém? Jeďte si do Pelhřimova, prohlédněte si krematorium, ať víte, do čeho jdete. V tomto městě sice žádné nemají... Nebo že by ano?

21.08.2015
Máte problém? Jeďte si do Pelhřimova, prohlédněte si krematorium, ať víte, do čeho jdete. V tomto městě sice žádné nemají... Nebo že by ano?

Foto: hzscr.cz

Popisek: Pelhřimovské krematorium je umístěno před vchodem do městského informačního centra na Masarykově náměstí

Mnohý turista, který zavítá do Pelhřimova, se ptá místních obyvatel, kde najde krematorium, které proslavil Rudolf Hrušínský ve filmu Vesničko má středisková, když poradil hostinskému: „Tak víš kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš.“

Zmíněné krematorium v Pelhřimově běžně nenajdete. V roce 2010 jej však na pár dní hasiči, u příležitosti desetiletého výročí své existence postavili. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního pelhřimovského krematoria za čtrnáct dní, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil. Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězen. Ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.

Krematorium v Pelhřimově

Krematorium najdete přímo na náměstí

Hasiči se každý den při své práci potkávají s tragédiemi a neštěstími, které poznamenávají lidské osudy. Víme proto, že neštěstí, starostí a utrpení mezi lidmi je stále více než dost. Právě z tohoto důvodu a pro velký úspěch akce se loni krematorium znovu na pelhřimovském náměstí objevilo. A i loni, stejně jako v roce 2010, bylo během pár dní plné papírků s problémy. O tom, že se z pálení pelhřimovského krematoria stane tradice, už nebylo pochyb.

Letos model krematoria slavnostně odhalili v úterý 18. srpna starosta města František Kučera a Vlastimil Studený z generálního ředitelství HZS ČR. Je umístěn před vchodem do městského informačního centra na Masarykově náměstí. Každý, kdo bude chtít, do něj může až do soboty 29. srpna 2015 vhodit napsaný problém, bolístku nebo trápení. Večer, během pouťové zábavy, bude krematorium podpáleno. Vlastimil Studený, iniciátor zhotovení Pelhřimovského krematoria, dodává: „Věříme, že v ohni veškeré problémy shoří nebo alespoň zeslábnou.“

Krematorium v Pelhřimově

15. Celostátní hasičský festival dechových hudeb a dny záchranářů

„Jsem velmi rád, že Pelhřimov bude mít znovu krematorium, a pevně věřím, že jej lidé do soboty 29. srpna 2015 navštíví a do schránky v krematoriu vhodí lístek se svým problémem,” dodává k akci její spoluorganizátor starosta Spolku přátel hasičských hudeb České republiky Miroslav Šimon.

O víkendu 29. a 30. srpna 2015 se v Pelhřimově na Masarykově náměstí uskuteční již 15. Celostátní hasičský festival dechových hudeb a dny záchranářů Pelhřimov 2015. Na sobotní odpoledne je přichystáno vystoupení Černovické dechovky a večer se návštěvníci akce mohou těšit na pouťovou zábavu. Úderem deváté hodiny večerní na náměstí vzplane a nenávratně shoří krematorium. Celá neděle bude patřit dechovým hudbám a mažoretkám. V rámci festivalu také složí noví příslušníci hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina slavnostní slib. Po celý víkend bude na náměstí vystavena hasičská technika a probíhat budou i komentované ukázky práce hasičů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL