Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kraj Vysočina: Výsledky monitoringu kvality ovzduší v Jihlavě

03.03.2013
Kraj Vysočina: Výsledky monitoringu kvality ovzduší v Jihlavě

Autor: kraj vysočina

Popisek: ilustrační foto

Odborníci na kvalitu ovzduší dnes v Jihlavě prezentovali výsledky monitoringu kvality ovzduší v katastru krajského města. Pokračování společného projektu Kraje Vysočina a Statutárního města Jihlava má dlouhodobě mapovat kvalitu ovzduší v místě, kde byly v rámci odborné studie „Vyhodnocení kvality ovzduší průmyslové zóny města Jihlavy a z něho vyplývajících zdravotních rizik“ naměřeny nejvyšší koncentrace škodlivin.

Monitoring kvality ovzduší zajišťuje v areálu společnosti Automotive Lighting firma ENVItech Bohemia s.r.o., Praha.

Od roku 2010 se měří na vytipovaném místě 24 hodin denně prašné částice (PM10 a PM2,5), oxidy dusíku (NO, NO2 a NOx) a doprovodné meteorologické údaje jako teplota, vítr a tlak vzduchu.

V rámci vyhodnocení výsledků byla naměřená data srovnána se stanicemi imisního monitoringu v Jihlavě a v Košeticích. Z výsledků vyplynulo, že v roce 2012 nedošlo k překročení zákonných imisních limitů, stav ovzduší v Jihlavě je dlouhodobě stabilní a hlavní podíl na znečištění ovzduší má doprava, zejména dálnice D1. Vzhledem k tomu, že nejvyšší hodnoty naměřené na všech lokalitách se vyskytují pouze v zimním období, lze velký význam přičítat i vlivu malých zdrojů, resp. vytápění domácností. Velmi důležitým faktorem jsou i rozptylové podmínky.

Krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Chlád i primátor Jaroslav Vymazal deklarovali, že město a kraj budou měření podporovat i v letošním roce. Výsledky ročního monitoringu včetně závěrečné zprávy budou zveřejněny na webových stránkách krajského úřadu.

Součástí prezentace výsledků monitoringu byla i specifikace aktivity Kraje Vysočina v oblasti sledování kvality ovzduší, které představil radní pro životní prostředí Zdeněk Chlád. Ten připomenul, že Kraj Vysočina na podzim minulého roku spustil vlastní Informační systém kvality ovzduší v Kraji Vysočina, který zajistí sledovaní kvality ovzduší na 24 lokalitách v kraji po dobu 5 let.

(Zdroj: Ing. Eva Neuwirthová, kr-vysocina.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace