Fotky a videa jen na vlastní nebezpečí, možná se vám zvedne kufr… Záběry z českých farem, kde mučí zvířata jen proto, aby boháči měli luxusní pravé kožichy
28.05.2015
Foto: Archiv
Popisek: Klopotovice, Syrovice, Dolní Cerekev, Jiříkovice, Křižanovice, Vítejeves… Tam všude se nalézají kožešinové farmy, kde žijí (a umírají) zvířata v otřesných podmínkách.
FOTOGALERIE, VIDEO Pravá liška stažená z kůže. I ta byla součástí módní přehlídky, která se uskutečnila před pár dny na Staroměstském náměstí v Praze. Krvavou módní přehlídku podporující kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice pořádali aktivisté ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat.
Na červeném koberci předvedli modelky a modelové kožichy a kožešinové doplňky. „Módní přehlídky ukazují jen jednu část celého příběhu, my ukážeme i tu druhou. Každým rokem je v České republice přes deset tisíc lišek a norků zabito plynem nebo elektrickým proudem a následně staženo z kůže jen proto, aby se jejich zimní srst stala ozdobným límcem luxusních oděvů,“ upozornil Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Zároveň také zdůraznil, jaké peklo prožijí tato divoká zvířata několik měsíců před smrtí. „A to v holých drátěných klecích, ačkoli by v přírodě za svůj život naběhala tisíce kilometrů,“ dodal s tím, že se tak děje proti drtivé vůli většiny občanů.
V České republice je v současné době registrováno 11 kožešinových farem, jde především o chovy lišek a norků. Videozáznamy z českých farem, na kterých jsou zachyceny poruchy chování, zranění, propadávající končetiny mláďat i kanibalismus jsou jen pro silnější nátury:
Po odvysílání videozáznamů z českých kožešinových farem obdržel ministr zemědělství Marian Jurečka otevřený dopis od mezinárodních koalic Eurogroup for Animals a Fur Free Alliance, které sdružují 72 organizací na ochranu zvířat z celého světa. Spolky ministra vyzvaly, aby v ČR přijal zákaz chovu. Není to totiž poprvé, kdy se na veřejnost dostaly takové záběry. Video dokazující týrání zvířat na kožešinových farmách zveřejnila Svoboda zvířat v minulosti již několikrát. Naposledy v roce 2012.
Odpovědi úřadů jsou vždy stejné – legislativa je OK
„Historie se opakuje. Již několikrát jsme přinesli svědectví o týrání tzv. kožešinových zvířat na českých farmách. Odpovědi úřadů jsou vždy stejné – legislativa je dodržena. Problém je ovšem právě v ní. Považujeme ji za absolutně nedostatečnou. Na kožešinových farmách dochází k systematickému týrání zvířat, a proto je zapotřebí zákony změnit a jít cestou zrušení těchto chovů tak, jak se už stalo v mnoha jiných zemích Evropy včetně například Velké Británie nebo Rakouska,“ konstatuje Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat. Zároveň dodává, že při jednání s Ministerstvem zemědělství a Státní veterinární správou jim při posledním zveřejnění záběrů bylo přislíbeno, že se budou tímto tématem více zabývat.
Přežitek, který nemá v 21. století své místo
„Situaci na českých kožešinových farmách bedlivě sledujeme již několik let a domníváme se, že je na čase, aby česká vláda tento problém jednou pro vždy vyřešila a přijala zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, a to ihned, nebo s přechodným období,“ napsali ministrovi Jurečkovi Joh Vinding, předseda Aliance za módu bez kožešin, a Reineke Hameleers, ředitelka Eurogroup for Animals.
Zákaz chovu zvířat na kožešiny platí dnes již v 11 evropských zemích. Podle posledního průzkumu CVVM z roku 2013 je pro zákaz chovu zvířat na kožešiny 68 % občanů.
„Trápení zvířat pro kožešiny je přežitek, který nemá v 21. století své místo. Vyzýváme proto odpovědné politiky, aby podpořili naši iniciativu za úplný zákaz kožešinových farem po vzoru mnoha evropských zemí na západ i na východ od nás,“ uzavřel Daniel Cao.
Vendula Kvochová
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová