Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fotky a videa jen na vlastní nebezpečí, možná se vám zvedne kufr… Záběry z českých farem, kde mučí zvířata jen proto, aby boháči měli luxusní pravé kožichy

28.05.2015
Fotky a videa jen na vlastní nebezpečí, možná se vám zvedne kufr… Záběry z českých farem, kde mučí zvířata jen proto, aby boháči měli luxusní pravé kožichy

Autor: Archiv

Popisek: Klopotovice, Syrovice, Dolní Cerekev, Jiříkovice, Křižanovice, Vítejeves… Tam všude se nalézají kožešinové farmy, kde žijí (a umírají) zvířata v otřesných podmínkách.

FOTOGALERIE, VIDEO Pravá liška stažená z kůže. I ta byla součástí módní přehlídky, která se uskutečnila před pár dny na Staroměstském náměstí v Praze. Krvavou módní přehlídku podporující kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice pořádali aktivisté ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

Na červeném koberci předvedli modelky a modelové kožichy a kožešinové doplňky. „Módní přehlídky ukazují jen jednu část celého příběhu, my ukážeme i tu druhou. Každým rokem je v České republice přes deset tisíc lišek a norků zabito plynem nebo elektrickým proudem a následně staženo z kůže jen proto, aby se jejich zimní srst stala ozdobným límcem luxusních oděvů,“ upozornil Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Zároveň také zdůraznil, jaké peklo prožijí tato divoká zvířata několik měsíců před smrtí. „A to v holých drátěných klecích, ačkoli by v přírodě za svůj život naběhala tisíce kilometrů,“ dodal s tím, že se tak děje proti drtivé vůli většiny občanů.

V České republice je v současné době registrováno 11 kožešinových farem, jde především o chovy lišek a norků. Videozáznamy z českých farem, na kterých jsou zachyceny poruchy chování, zranění, propadávající končetiny mláďat i kanibalismus jsou jen pro silnější nátury:

 

 

Po odvysílání videozáznamů z českých kožešinových farem obdržel ministr zemědělství Marian Jurečka otevřený dopis od mezinárodních koalic Eurogroup for Animals a Fur Free Alliance, které sdružují 72 organizací na ochranu zvířat z celého světa. Spolky ministra vyzvaly, aby v ČR přijal zákaz chovu. Není to totiž poprvé, kdy se na veřejnost dostaly takové záběry. Video dokazující týrání zvířat na kožešinových farmách zveřejnila Svoboda zvířat v minulosti již několikrát. Naposledy v roce 2012.

Odpovědi úřadů jsou vždy stejné – legislativa je OK

„Historie se opakuje. Již několikrát jsme přinesli svědectví o týrání tzv. kožešinových zvířat na českých farmách. Odpovědi úřadů jsou vždy stejné – legislativa je dodržena. Problém je ovšem právě v ní. Považujeme ji za absolutně nedostatečnou. Na kožešinových farmách dochází k systematickému týrání zvířat, a proto je zapotřebí zákony změnit a jít cestou zrušení těchto chovů tak, jak se už stalo v mnoha jiných zemích Evropy včetně například Velké Británie nebo Rakouska,“ konstatuje Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat. Zároveň dodává, že při jednání s Ministerstvem zemědělství a Státní veterinární správou jim při posledním zveřejnění záběrů bylo přislíbeno, že se budou tímto tématem více zabývat.

Přežitek, který nemá v 21. století své místo

„Situaci na českých kožešinových farmách bedlivě sledujeme již několik let a domníváme se, že je na čase, aby česká vláda tento problém jednou pro vždy vyřešila a přijala zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, a to ihned, nebo s přechodným období,“ napsali ministrovi Jurečkovi Joh Vinding, předseda Aliance za módu bez kožešin, a Reineke Hameleers, ředitelka Eurogroup for Animals.

Zákaz chovu zvířat na kožešiny platí dnes již v 11 evropských zemích. Podle posledního průzkumu CVVM z roku 2013 je pro zákaz chovu zvířat na kožešiny 68 % občanů.

„Trápení zvířat pro kožešiny je přežitek, který nemá v 21. století své místo. Vyzýváme proto odpovědné politiky, aby podpořili naši iniciativu za úplný zákaz kožešinových farem po vzoru mnoha evropských zemí na západ i na východ od nás,“ uzavřel Daniel Cao.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace