Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ministerstvo dalo Jihlavě za pravdu. Bere zpět svá povolení - s hazardem je konec... Opravdu konec?

14.05.2015
Ministerstvo dalo Jihlavě za pravdu. Bere zpět svá povolení - s hazardem je konec... Opravdu konec?

Autor: vitalia.cz

Popisek: Obyvatelé Ústní nad Labem sice brojí proti hazardu, při referendu však přišlo k urnám pouze 18 procent voličů

Magistrát města Jihlavy je v oblasti prosazování ulic bez hazardu spokojen: Obdržel v uplynulých týdnech hned čtyři rozhodnutí, kterými ministerstvo financí ruší svá dřívější povolení k provozování loterií a jiných podobných her, například interaktivních videoloterijních terminálů (VLT), rulet a podobně.

Téměř čtyři desítky zařízení musí s hazardem skončit

Ministerstvo financí tak přistoupilo ke zrušení původního povolení proto, že bylo v rozporu s Obecně závaznou vyhláškou města Jihlavy, která zakazuje provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her na celém území města Jihlavy.

„Zrušením povolení dochází k uplatnění práva města na samosprávu. V současné době se zrušení týká 36 technických zařízení. Ministerstvo tak plní to, co deklarovalo začátkem roku, kdy předpokládalo, že v průběhu měsíce dubna začne rozesílat rozhodnutí o zrušení povolení k provozu technických zařízení,“ mohl konstatovat vedoucí ekonomického odboru Jan Jaroš.

Bývalo tu devět stovek hracích míst

V roce 2011, tedy před účinností vyhlášky, bylo na území města Jihlavy povoleno Ministerstvem financí 867 zařízení. V letech 2012 a 2013 se počet pohyboval kolem pěti přístrojů, v loňském roce počet klesl na čtyři stovky přístrojů, nyní se tedy snížil k asi 370 kusům.

Starší typy známé jako véhápéčka, tedy výherní hrací přístroje (VHP), které povoloval Magistrát města Jihlavy, se na území města už vůbec nevyskytují. Například v dubnu 2013 jich v Jihlavě bylo pět stovek, jejich provoz pak ukončila právě vyhláška města. Většina „beden“ skončila k 31. prosinci 2012, zbývajících šest přístrojů mohlo běžet ještě do konce roku 2013.

Důvěřuj, ale prověřuj

Jihlavský magistrát zákaz hazardu kontroluje. Úředníci jihlavského magistrátu hned v lednu v provozovnách zahájili sérii kontrol dodržování vyhlášky a možnosti nelegálně umístěných kvízomatů či jiných nepovolených zařízení. Nepravidelně budou kontroly probíhat celý rok, a to za asistence městské policie.

Za porušení zákonných povinností a za nelegální provozování přístrojů jsou sankce pro právnické i fyzické osoby v rozmezí od 50.000 do 10.000.000 korun. Postižen může být jak provozovatel, tak dozorující osoba v herně.

Jihlava reguluje hazard už několik let. Nejprve se podařilo zastavit provoz tzv. výherních hracích přístrojů (VHP), které povoloval magistrát. Následoval však rozmach interaktivních videoloterijních terminálů (IVT), sofistikovanějších hazardních zařízení, jejichž provoz povoluje ministerstvo financí. Až po několika letech dostaly obce pravomoc regulovat i tato zařízení. Příjem města z provozu hazardu byl například v roce 2014 asi 31 milionů korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace