Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pacientky jihlavské nemocnice si mohou vybrat speciální plavky. V tomhle špitálu hasiči čtou pohádky, kočárky závodí kvůli miminkům. Jak souvisí Maxim Turbulenc a střevo?

02.04.2015
Pacientky jihlavské nemocnice si mohou vybrat speciální plavky. V tomhle špitálu hasiči čtou pohádky, kočárky závodí kvůli miminkům. Jak souvisí Maxim Turbulenc a střevo?

Foto: Nemocnice Jihlava

Popisek: Takhle vypadají dětští pacienti jihlavské nemocnice, když jim přijdou hasiči číst pohádku.

Jihlavská nemocnice začalo svým pacientkám nabízet po operaci přímo v nemocnici nejen prsní náhrady, ale také podprsenky a plavky. Novorozenecké oddělení získá dárek díky závodu kočárků a na duben se chystá pompézní Den zdraví, na který přijede i člen kapely Maxim Turbulenc.

Do nemocnice budou několikrát ročně zajíždět zástupci firmy EPITA-DD, která se problematikou dlouhodobě zabývá, a pacientkám pomůžou vybrat vhodné pomůcky. Klientky budou mít možnost se poradit se zkušenými pracovnicemi firmy, vyzkoušet si vhodný typ náhrady a na základě poukazu vystaveného lékařem onkologického oddělení si sortiment zakoupit. „Jsme rádi, že můžeme pacientkám nabídnout tuto službu, protože je po ní dlouhodobě poptávka od žen z celé Vysočiny,“ říká primář onkologického oddělení Lubomír Slavíček.

Možnost nabízí nově Komplexní onkologické centrum Nemocnice Jihlava. Ročně využije tyto služby zhruba 140 žen. V loňském roce bylo provedeno 7 317 screeningových vyšetření a celkem bylo 29 záchytů, kdy došlo k odhalení rakoviny prsu. Pracovníci dodavatelské firmy budou v letošním roce přítomni v Nemocnici Jihlava v několika termínech:  28.dubna, 9.června, 22.září a 3. listopadu, a to v prostorách ozařoven vždy v době od 9:00 do 13:00 hodin.

Hasiči dětem půjčili helmy a četli na dobrou noc

Jihlavská nemocnice pochopitelně pečuje i o pacienty ostatních oddělení, pro kterou umí získat i zástupce profesí, které na první pohled se zdravotnictvím nesouvicí. V jeden březnový den například dětské oddělení zaplnili hasiči. Nikde nehořelo, ale profesionální požárníci přišli dětem číst pohádky. Malým pacientům zpestřili pobyt v nemocnici.

Děti se mohly dokonce obléct do jejich těžkého obleku a dozvěděly se třeba to, jak se zasahuje při nehodách nebo požárech. Muži v uniformách přišli do jihlavské nemocnice číst v rámci Března - měsíce knihy.

Ladislav Klíma, Petr Zdražil i Jan Michelfeit přišli do nemocnice číst dětem poprvé: „Můžeme dětem číst pohádku, nebo si s nimi povídat o naší práci, budou se moci i obléci do našeho vybavení, včetně helmy,“ zněl na začátku jejich společný plán.

Během zhruba hodiny a půl obešli pokoje jak větších, tak menších pacientů, dostali se i na JIP. Nakonec je děti vyprovázely s úsměvem na tváři až ke dveřím oddělení: „Pro děti byla návštěva zážitek, hlavně pro kluky, kteří se chtěli převléct a vypadat jako hasiči. Dětem v nemocnici utíká čas pomalu, proto je pro ně podobná akce milým zpestřením,“ říká vrchní sestra dětského oddělení Simona Hájková. 

Dětem chodí do jihlavské nemocnice pravidelně číst také dobrovolníci v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Kromě nich pravidelně docházejí pacienty rozptýlit také klauni.

Závod pro peníze. Bezplatné odhalení nemocí

Veřejnost myslí na jednu z vysočinských nemovnic i v rámci další dobrovolnické činnosti. Poslední březnový týden se v Jihlavě v letním kině uskutečnil závod kočárků. Za výtěžek koupí zdravotnické zařízení nejmenším pacientům na novorozeneckou JIP pelíšky do inkubátoru. 

Na nejbližší dny chystá organizace například Den zdraví. Kromě bezplatného měření cholesterolu, BMI, tlaku, prohlížení znamének a dalších přibude jako novinka ultrazvukové vyšetření ledvin a specializované poradenství nutričních terapeutek. Navíc přijede i člen Maxim Turbulenc. „Dny zdraví děláme dvakrát do roka a pokaždé najdeme například podezřelá znaménka, odhalíme podezření na rakovinu prsu, anebo jen donutíme lidi, aby se zamysleli nad svým životním stylem a péčí o své zdraví,“ upozorňuje náměstkyně ošetřovatelské péče Jarmila Cmuntová.

Kuřákům se bude na místě měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta jim bude pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité. Měřit se bude také hodnota glykémie. Zástupci Státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu. Ukáží také správné samovyšetření prsu.

Letošní novinkou bude preventivní ultrazvukové vyšetření ledvin, které bude probíhat na urologické ambulanci. V tento den bude také bez objednání přístupné mamografické vyšetření. To jediné bude zpoplatněné podle platného ceníku. Pokud ženy splní požadované podmínky na vyšetření, tedy že jsou starší 45 let a na vyšetření jdou po dvou letech, platit nemusí. Žádanku na vyšetření dostanou na místě.

Maxim Turbulenc u makety střeva

Na místě bude také obrovská maketa střeva, kde lidé budou moci díky průvodci zjistit vše o rakovině tlustého střeva. Ročně jí onemocní až 8 tisíc lidí, včasné testy přitom mohou zachránit život. Maketa by měla být umístěna venku před hlavním vchodem do nemocnice. V případě špatného počasí bude uvnitř areálu u bufetu Slunečnice.

U makety střeva bude novinkou i VIP osobnost a to Pavel Vohnout alias Kyklop z Maxim Turbulenc. Preventivní akce proběhne v modré chodbě jihlavské nemocnice, spojující interní s diagnostickým pavilonem, ve středu 8. dubna 2015 mezi 9-15 hodinou. Akce se koná ve spolupráci se Zdravým městem Jihlava. Kromě zdravotníků jsou připraveni také pracovníci v lékárně, kteří si pro veřejnost připravili na tento den speciální slevové akce. 

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš