Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pruhovaní koníci, kteří lpí na věrnosti, se rádi mazlí. Proto jich je v Jihlavě o jednoho víc

29.03.2015
Pruhovaní koníci, kteří lpí na věrnosti, se rádi mazlí. Proto jich je v Jihlavě o jednoho víc

Autor: Zoo Jihlava

Popisek: Zebra damarská v jihlavské zoo

V Zoologické zahradě v Jihlavě mají od března nový přírůstek. Je černobílý a má čtyři nohy. Jde o zebru damarskou.

Samička zebry damarské se narodila počátkem března. Zpočátku byla s maminkou v bezpečí a teple stáje, jelikož se však už dostatečně oteplilo, začíná se ukazovat světu. Lze ji vidět ve stádu ostatních zeber damarských, v jednom z výběhů expozice Africká Savana, kde se připojila ke stádu. Zebří slečna se narodila sedmileté samici jménem Jimini Jinga, která pochází ze Zoo Antverpy, otcem je osmiletý hřebec Wonder, pocházející ze Dvora Králové nad Labem. Zebra je zatím kromě ovcí valašských prvním velkým odchovem jihlavské zoo v novém roce.

Opakování po dvou letech

Ředitelka zoo Ing. Eliška Kubíková k narození zebry říká: „Jsem velice ráda, že se nám odchov zebry damarské po dvou letech opět povedl.“ Je to prý důkaz, že se zvířata v nové expozici již dostatečně zabydlela. „Začínají se úspěšně množit,“ dodává šéfka zoologické zahrady, což je největším důkazem takového zabydlení. Zebra damarská žije ve volné přírodě v jihozápadní Africe, v savanách a stepních oblastech. Je nápadná poměrně nevýraznými bílými pruhy, které mají uprostřed ještě hnědé meziproužky.

Zebry damarské žijí ve stádech do dvaceti jedinců, která vede vždy jedna dominantní klisna. Ta také stádo většinou vodí za potravou. Vůdčí hřebec se zase uplatňuje především při obraně stáda před dalšími hřebci či predátory. V období migrace za potravou se zebry mohou spojovat do stád o stovkách až tisících jedinců. Hřebci si však své klisny hlídají a nedovolí jiným samcům páření. Doba březosti je 350 až 360 dnů. Většinou se rodí jedno hříbě, které se už za 5 až 15 minut po porodu postaví na vlastní nohy a kolem jednoho roku je odstaveno.

Vyberte si kontinent

Zoo Jihlava, jejíž expozice je rozdělena do pěti kontinentů, se nachází v údolí řeky Jihlávky, v bezprostřední blízkosti centra města (asi 10 minut chůze). Všech pět kontinentů můžete navštívit během jediného dne.
K vidění je zde téměř 200 druhů exotických zvířat včetně řady druhů, ohrožených v přírodě vyhubením, umístěných v zajímavých expozicích - africká vesnice Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerická Hacienda Escondido, pavilon šelem, Australská farma či Africká savana a mnohé další.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace