Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Některé zákony mi prostě berou úsměv ze rtů, říká starosta Telče, kde potřebují dům pro seniory, spoustu rekonstrukcí... Čekají na dotace jako na spasení

18.03.2015
Některé zákony mi prostě berou úsměv ze rtů, říká starosta Telče, kde potřebují dům pro seniory, spoustu rekonstrukcí... Čekají na dotace jako na spasení

Autor: archiv starosty

Popisek: Starosta Telče Roman Fabeš

ROZHOVOR Být počtvrté zvolen starostou je samozřejmě zavazující, říká v rozhovoru Roman Fabeš (BPP). O co by se chtěl v příštích letech zasadit a co plánuje ve městě nového? Palčivým problémem města je mimo jiné nezaměstnanost.

V uplynulých komunálních volbách jste obhájil mandát starosty. Co pro vás tento závazek znamená, čeho byste chtěl v příštích čtyřech letech dosáhnout?

Být počtvrté zvolen starostou je samozřejmě zavazující. Na jedné straně je to uznání dosavadní práce pro město, na straně druhé ale také závazek dotáhnout to, co se doposud nedařilo. Nechci tady vypisovat náš volební program a jeho priority. Když bych vše shrnul do jedné věty, chtěl bych, aby se v Telči dobře žilo. 

V komunálních volbách, ale nejen v nich, celkově posílila místní sdružení či nové strany na úkor těch tradičních. Někteří politici ale i politologové říkají, že tady skončila polistopadová éra a začala éra nová, kdy voliči hledají nějakou jinou cestu než volbu tradičních politických stran. V čem vidíte příčinu a nedomníváte se, že na tom mají lví podíl samotné strany?

Nebudu se pouštět do spekulací o konci polistopadového období. I já jsem nezávislým starostou za Sdružení nezávislých a SNK ED.  Dle mého nelze srovnávat politiku na komunální a celostátní úrovni. V obcích se spíše než strany volí konkrétní lidi. Ale faktem je, že tradiční strany ztrácejí. Myslím, že je ubíjí vnitřní spory a nedořešené „kauzy“ z minulosti.  Ale hlavně jim chybí vůdčí osobnosti, které by daly jejich politice jasný směr. 

Jaký si myslíte, že bude další vývoj politického dění v ČR?

Nechci se pasovat do role prognostika. Uvidíme, co přinesou krajské volby v příštím roce. Zatím ale nevidím moc signálů, které by měly naznačit změnu dosavadního rozložení sil ve prospěch tradičních stran. 

Podle průzkumu agentury STEM viděli občané stav naší společnosti v roce 2014 lépe, než v roce 2013. Souhlasíte? V čem konkrétně?

Myslím, že hlavní podíl na tom má mírné oživení ekonomiky.

Máte vy sám nějaký recept na, lidově řečenou, blbou náladu?

Pokusit se kolem sebe šířit tu dobrou náladu. Ale neříkám, že se mi to vždy daří. Třeba některé nové zákony berou starostovi úsměv z tváře.

Jestliže se vrátíme zpět k městu. Na spolupráci jste se dohodli s ČSSD a nezávislí, Čas změny a s ODS. Jaké jsou vaše hlavní priority pro letošní rok?

Zapomněla jste na KDU-ČSL, která obsadila post místostarosty. V radě města je zastoupeno 5 uskupení a zbývající tři do zastupitelstva zvolená uskupení mají místa ve výborech. Jinak ale v Telči dlouhodobě platí, že na vedení města se podílí všichni zastupitelé a že neřešíme politiku, ale konkrétní potřeby města. V letošním roce je hlavní investicí výstavba nového zimního stadionu. A pak příprava projektů, které se budou ucházet o dotace – nový domov pro seniory, revitalizace historických budov na náměstí, rekonstrukce ulic, cyklostezky atd. Na práci je toho pořád dost.

Několik desítek nových pracovních míst přinesl před koncem roku do Telče nový zaměstnavatel. Je to firma Maxxisample, která se zabývá výrobou vzorníků pro sluneční a stínicí techniku. Radnice i vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti ve městě příchod nového zaměstnavatele vítá. Co se však snažíte udělat pro příchod nových investorů vy sám? A rýsují se nějaká další pracovní místa?

Samozřejmě jsem velmi rád, že se ve městě objevil nový zaměstnavatel. A my se snažíme intenzivně hledat další. Absolvoval jsem řadu jednání, naposled třeba na Česko-bavorské hospodářské komoře. Máme zpracován katalog nevyužívaných budov a ploch ve městě a snažíme se ho nabízet hospodářským komorám i firmám.  V současné době se pracuje na dokončení studie průmyslové zóny, která snad nějaké zájemce osloví. Pokud jde o pracovní místa, nějaké projekty jsou v jednání, ale bylo by předčasné je nyní prezentovat.

Na nezaměstnanost má vliv i kvalita infrastruktury, která v Teči ale bohužel není dobrá. Již v minulosti jste zmínil, že se radnice snaží řešit situaci investicemi do opravy komunikací. Je infrastruktura jediným problém, na který při jednání s investory narážíte? Případně jaké jsou ty další?

Ta informace o špatné infrastruktuře asi pochází z našeho rozhovoru před pár lety. Rád ale konstatuji, že přímo ve městě došlo za poslední období k významnému zlepšení. Za všechny investice uvedu kompletně zrekonstruovaný průtah městem včetně inženýrských sítí. Bohužel ale vzdálenost k dálnici nezkrátíme.

Očekáváte, že nová vláda svými opatřeními deklarovanými v programovém prohlášení umožní snížit nezaměstnanost? Eventuálně jaká opatření byste uvítal vy sám?

Hlavně nastavit jasná pravidla pro investice a čerpání dotací a průhledný daňový systém pro podnikatele. Neustálé změny nikomu neprospějí. A ani to, že se marně čeká na otevření dotačních titulů z fondů EU. Běží druhý rok nového plánovacího období a není jasné, kdo a na co vlastně bude moci čerpat. To se těžko vysvětluje zahraničnímu zájemci o koupi pozemku v průmyslové zóně.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace