Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Václav Klaus přijel tajně na Vysočinu: Obhlédl si meteorit a zúčastnil se kulatého stolu s místními podnikateli

11.02.2015
Václav Klaus přijel tajně na Vysočinu: Obhlédl si meteorit a zúčastnil se kulatého stolu s místními podnikateli

Autor: Kraj Vysočina

Popisek: Václav Klaus a hejtman Běhounek.

FOTOGALERIE Téměř nenápadně a bez velkých oficialit tento týden navštívil Jihlavu profesor a bývalý prezident Václav Klaus. Na pozvání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka strávil v krajském městě Vysočiny několik hodin. Zajímal se například o meteorit.

Klaus se věnoval především prohlídce jedné z největších výstav regionálních muzejních institucí. „Plán navštívit Vysočinu jsem měl už zhruba dva roky, pozvání mi bylo adresováno opakovaně. Je velice příjemné vidět všechny poklady Vysočiny na jednom místě. Je důležité si uvědomit, že ne všechno bohatství této země je v Praze,“ uvedl Václav Klaus při prohlídce výstavy Poklady Vysočiny umístěné v Oblastní galerii Vysočiny a v Muzeu Vysočiny Jihlava.

Zkratka z Mnichova

Na Vysočinu přijel Václav Klaus z Mnichova, kde přednášel. Jak vtipně poznamenal – jeho řidič objevil pravděpodobně jednu z dalších „zkratek“ z hranic až na Vysočinu. Výstavu si Václav Klaus v doprovodu ředitele Oblastní galerie Vysočiny Daniela Nováka a ředitele Muzea Vysočiny Jihlava Karla Malého prohlédl velice pečlivě.

Velkou pozornost věnoval exponátu skřipek, které jsou typickým strunným hudebním nástrojem Horácka. Podrobnější komentář si vyžádal také k exponátu stonařovského meteoritu, který spadl na území Vysočiny v roce 1808. Podle odhadů odborníků je tento exponát starý více než 4,5 miliardy let. „Pak tedy patří jednoznačně k nejstarším exponátům Muzea Vysočiny Jihlava,“ uzavřel prohlídku výstavy hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Poklady Vysočiny nebude možné vidět stále

Řada exponátů, které jsou vystaveny v rámci Pokladů Vysočiny, jsou unikáty, svým vědeckým významem, historickou hodnotou, uměleckým ztvárněním nebo cenou. S některými z nich jsou spojeny poutavé příběhy v souvislosti s jejich vznikem, existencí či s jejich získáním do sbírek. 

Výstava je kolektivním dílem všech muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina. Exponáty doprovází stručné texty, k dispozici je audioprůvodce a obsáhlý katalog. Zájemci mohou nahlédnout do publikací, které jednotlivé instituce vydaly v posledních letech. Nejmenší návštěvníci ocení dotykové pexeso nebo tematické velkoformátové puzzle. Kraj Vysočina podpořil mimořádně hodnotnou výstavní akci miliónem korun. Publicitu výstavy se podařilo zafinancovat z přeshraničního projektu Živá kulturní spolupráce Vysočina - Dolní Rakousko.

Od umění k ekonomice

Profesor Václav Klaus přijel do Jihlavy mimochodem také proto, aby se zúčastnil diskuzního kulatého stolu nejen s regionálními podnikateli.  Z pohledu z Prahy vypadá Kraj Vysočina jako relativně klidná oáza naší země, která sice nevyniká největším bohatstvím a velikostí HDP na hlavu - v rámci České republiky je až na 10. místě, ale která také nemá žádné velké problémy. A navíc má úspěšné Dukovany a zrovna o minulém víkendu Světový pohár v biatlonu," zmínil mimo jiné na setkání s nimi.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace