Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brutální vražda patnáctileté Petry pořád šokuje nejen Vysočinu

02.04.2013
Brutální vražda patnáctileté Petry pořád šokuje nejen Vysočinu

Foto: Petr Lemberk / MAFRA /Profimedia.cz.

Popisek: Pietní místo u klubu Ponorka, kde dívku viděli naposledy

Jedna z nejodpornějších a nejbrutálnějších vražd hýbe Vysočinou a nejen jí. Vražda patnáctileté dívky, z které jsou obviněni tři mladíci, z toho dva skončili ve vazbě, se vymyká všem podobným činům. Obě „bestie“, jak jim nyní všichni, kteří se o hrůzném činu dozvěděli, říkají – Michala Kisiova i Tomáše Zavřela, poslal Krajský soud v Jihlavě za vazební mříže.

Třetí obviněný Jakub Doležal je stíhán na svobodě za to, že činu přihlížel, ale nic neudělal. Podle jeho výpovědi byl nucen být v bytě, protože mu dva útočníci vyhrožovali. 

Mimořádně brutální případ 

„Tento případ je zcela mimořádný surovostí a brutalitou pachatelů a tím, jak bylo naloženo s tělem oběti, kterou se stala teprve patnáctiletá dívka," uvedl krajský policejní náměstek Kraje Vysočina Pavel Peňáz. 

Z činu jsou obviněni dvacetiletý Michal Kisiov, stejně starý Tomáš Zavřel a osmnáctiletý Jakub Doležal. K činu se všichni tři přiznali. Za to jim hrozí dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Jakub Doležal činu přihlížel a pomáhal s úklidem bytu a kamarádům otvíral dveře, když odnášeli tělo z domu. Za to mu hrozí čtyři roky vězení. 

Nikdo nechápe, co mladíky vedlo k tak brutálnímu činu. Jmenovitě se zatím k činu nechtějí vyjadřovat ani odborníci. Neznají přesné okolnosti a pohnutky. 

Psychiatr nechápe 

„Já jsem jen šokován tím, kde se v těch mladících vzala taková přemíra agrese a neskutečné brutality. Pokud by se ještě jednalo o oběť mužného pohlaví, dalo by se to nějak vysvětlit, ale oni brutálně týrali a zavraždili mladou dívku. Musela neskutečně trpět a umírat bůhví jak dlouho. Je neskutečné, co dokáží tak mladí lidé provést mladistvé, bezbranné dívce,“ uvedl pro Krajské listy.cz jeden z českých odborníků na psychiatrii, který si zatím nepřál být jmenován. Prý proto, že nezná spis a přesné detaily brutálního případu. 

Podle svých slov se setkal za svůj život s různými brutálními činy, ovšem vraždu tak mladé dívky v podstatě stejně starými vrstevníky nepamatuje. 

Nepohodlná svědkyně? 

Podle výpovědí mladíků měl nejprve Michal Kisiov dívku úmyslně vyhodit z okna bytu. Proč to udělal, zatím není veřejnosti jasné. Údajně jí chtěli zabránit v jakémsi svědectví. Když pachatel zjistil, že dívka pád z asi čtrnácti metrů přežila, vynesl jí zpátky do bytu a zavolal Zavřelovi a Doležalovi, aby mu pomohli situaci vyřešit. Podle Kubiše se Kisiov a Zavřel dohodli, že dívku zavraždí. 

„Dívka v tu dobu stále žila. Dvojice mladíků se rozhodla uškrtit. U škrcení se střídali. Pak vzali kabel od počítače, který uvázali dívce kolem krku, a každý z nich tahal za jednu stranu. Dívka i přesto stále žila. Potom jednoho z nich napadlo, že si obuje motorkářské boty a šlápl dívce na krk. Přitom se opíral o stropní podhledy. Ale ani tímto způsobem se jim dívku nepodařilo zabít. To trvalo několik minut. Po dalším asi šestiminutovém škrcení dívka zemřela. Tělo zabalili do prostěradla a odnesli ho do kontejneru před dům, kde ho zaházeli odpadky," popsal hrůzný čin Pavel Kubiš. 

Torzo těla pak objevili na skládce její pracovníci. I otrlí kriminalisté jsou otřeseni brutálností činu, který na Vysočině nikdo nepamatuje. 

Zavražděná dívka nebyla znásilněna. Pachatelé nebyli pod vlivem drog.  Oběť své vrahy znala, v bytě, kde se čin stal, prý nejméně třikrát přespala. Zda měla k některému z nich citový vztah, není jisté. 

Roman Ondráček