Je libo české brambůrky z Polska? Podívejte se, který supermarket si s klamavým značením zboží neláme hlavu
06.12.2014
Foto: penny.cz
Popisek: K nakupování „hezky česky" zve Penny Market ve své reklamě a zboží má opentleno spoustou cedulek. Při důkladném prozkoumání informací na některém zboží se ale zákazníci nestačí divit, odkud že ty "pravé české" výrobky pocházejí
Pod regálovým štítkem s nápisem „Česká kvalita“ a s vyobrazením vlajky ČR prodejce nabízel dva druhy potraviny Chips Smažené bramborové lupínky s jasnou informací na obalu „Vyrobeno v Polsku pro PENNY Market s.r.o. …“. Klamavou informaci o údajném českém původu potraviny zjistila podle informace serveru Našepeníze.cz Státní zemědělská a potravinářská inspekce v prodejně Penny Market na Palackého náměstí v Třešti.
Takovýmto způsobem poskytnuté informace mohou uvést v omyl spotřebitele, který očekává, že potravina pochází z České republiky. SZPI nařídila prodejci, aby klamavé označení země původu regálovým štítkem ve všech svých pobočkách neprodleně odstranil. Při opakované kontrole 29. listopadu však inspekce zjistila, že prodejce uložené opatření nesplnil.
Jsou kontroloři bezmocní?
Kontrolou byl potvrzen prodej výše uvedené potraviny opět s doprovodným regálovým štítkem „Česká kvalita“ a vyobrazením vlajky ČR. Navíc byla pod stejným štítkem prodávána lihovina Arktická jemná 0,5 l s jasnou informací o původu potraviny ze Slovenska. Za klamání spotřebitele a nesplnění uloženého opatření zahájí SZPI se společností Penny Market, s. r. o., správní řízení o uložení pokuty. To už tu ale v minulosti bylo a ani sankce situaci nezměnily.
Takto byly označeny v Třešti bramborové chipsy z Polska
S používáním označení „Česká kvalita“ měl prodejce Penny Market opakovaně problémy již v minulosti, jak informovala dříve SZPI v tiskových zprávách. V únoru 2012 objevila inspekce v jeho pobočkách pod tímto označením dokonce dvě desítky potravin, pocházejících ze zahraničí. Například visačkou ‘od českých pekařů‘ byl označen selský chléb, vyrobený v Německu. U štítku ‘od českých řezníků‘ mohli zákazníci najít salámy s pepřem, se sýrem a kořením a s paprikou a pepřem, které rovněž pocházely z Německa.
Kde není zákon, tam si jede řetězec podle svého
Řetězec se již před časem bránil tím, že chápe označení kvality jinak než státní úřad. Podle něj pojem ‘Česká kvalita‘ v žádné legislativě stanoven není, a hodnocení inspekce je tudíž subjektivní. Penny prý chápe českou kvalitu i ve smyslu české receptury a know-how, takže například sunar, vyrobený ve Velké Británii, do této kategorie jednoznačně patří, protože je vyráběn podle české receptury a výhradně pro české spotřebitele.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská