Vraždy rosniček a ropuch ustanou. Na Vysočině pro ně vybudovali první trvalé žabí přechody
12.11.2014
Foto: Wikimedia Commons free
Popisek: Rosnička zelená
Cenná žabka blatnice a její obojživelní přátelé nebudou vymírat kvůli motoristům. Kraj Vysočina v těchto dnech dokončuje instalaci úplně prvních trvalých zábran na takzvaných tahových jarních cestách obojživelníků, a to v lokalitě Panského rybníka u Kamenice u Jihlavy. Pokud totiž takový přirozený tah protne silnice, v našem případě navíc velice frekventovanou, obojživelníci svůj cíl bohužel nemění, a při překonávání vzniklé bariéry se tak stávají obětí automobilů.
Zábrany dosud byly jen jednostranné
Řešením v této oblasti je instalace zábran, tedy přibližně 30 centimetrů vysokých pruhů pevného kovu. „Žáby je nepřeskočí, naopak ve většině případů usměrňují jejich pohyb,“ popsal využitou metodu ochrany krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
V lokalitě u Panského rybníka nedaleko Kamenice byly první dočasné zábrany instalovány už v roce 2003, a to z pásů PVC a záchytných kyblíků pouze jednostranně. Zamezovaly vstup obojživelníkům na komunikaci. Oproti dočasným zábranám, které se po ukončení migrace sbalí a uskladní na další rok, zůstávají trvalé zábrany instalovány celoročně.
Studenti přenesli přes pět tisíc obojživelníků
V případě kamenické lokality se jedná o bariéry v délce 300 metrů a oboustranně, což zajistí ochranu obojživelníků i při zpětné migraci po rozmnožení do volné krajiny i migraci již metamorfovaných jedinců. „Obrovský kus práce při záchraně obojživelníků na Kamenicku odvedli žáci ZŠ a MŠ Kamenice pod vedením ředitele Jana Jelínka. Za období devíti let instalace dočasných bariér a nutnosti přinášet zachycená zvířata v kýblech přes silnici prošlo jejich péčí 5365 obojživelníků. Díky této dobrovolné aktivity žáků školy je místní kolonie ve vynikající kondici,“ prozradila Martina Kratochvílová z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.
Současná trvalá zábrana je v místech křížení silnice s polní cestou doplněna o žabí přechody (betonové trubky). Pomocí plechových dílců jsou obojživelníci svedeni do dvou stávajících silničních propustků, kterými se dostanou bez zbytečného stresu na druhou stranu komunikace.
Jakých druhů teď víc přežije?
Nejčastěji jsou u Kamenice „zachraňováni“ čolek obecný (Triturus vulgaris), ropucha obecná (Bufo bufo), blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus) a rosnička zelená (Hyla arborea). Nejcennější z nich je blatnice skvrnitá, která patří mezi nejohroženější druhy naší herpetofauny.
Vše si vyžádalo jeden milión korun.
Dočasné zábrany umožňující bezpečnou migraci obojživelníků jsou na Vysočině instalovány například v lokalitě Dolní Bory nebo u Vírské přehrady.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš