Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I v Jihlavě obešli vítězného Babiše. Primátora získal alespoň v Ústí. Jihlavští ale změnili svoje heslo: Nevzdáme to!

22.10.2014
I v Jihlavě obešli vítězného Babiše. Primátora získal alespoň v Ústí. Jihlavští ale změnili svoje heslo: Nevzdáme to!

Foto: ANO

Popisek: Nové povolební heslo jihlavského ANO, které skončilo v opozici.

Pokračují vyjednávání o radničních koalicích, nejnověji byly oznámeny výsledky ve dvou krajských městech. Jihlavu povede široká koalice složená z ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Fora Jihlava a TOP 09. Dohoda už existuje i v Ústí nad Labem. Tam se hledá primátor.

V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu Jihlavy bude mít 23 mandátů. Řekl to volební lídr ČSSD, která skončila ve volbách druhá, a pravděpodobný primátor Rudolf Chloupek. Vítězné hnutí ANO tak zřejmě bude v opozici.

Na Facebooku jihlavského ANO se proto v úterý objevila tato zpráva: „Včera večer jsme se poměrně nestandardně, prostřednictvím dotazu z Mladé fronty, dozvěděli o výsledku povolebních jednání. ČSSD sestavila koalici bez účasti ANO. Pro  Jihlavu to tak pravděpodobně znamená „zabetonování" současné situace. Více ve vyjádření Radka Popelky…“

Vyjádření Radka Popelky k výsledku povolebních jednání

Vážení spoluobčané, v první řadě mi dovolte, abych vám ještě jednou poděkoval za důvěru, kterou jste nám projevili ve volbách do jihlavského zastupitelstva a díky které jsme získali nejvyšší počet hlasů ze všech kandidujících subjektů.

Uděláme maximum pro to, abychom vaší důvěru nezklamali a co nejlépe prosazovali vaše zájmy v jihlavském zastupitelstvu. Vaše podpora je pro nás důkazem, že si Jihlavané přejí změnu. V rámci těchto voleb se hnutí ANO stalo pro mnoho lidí nejen v Jihlavě, ale po celé republice, symbolem možných změn k lepšímu a také nadějí, že k těmto změnám může dojít.  Snažili jsme se proto po volbách dohodnout koalici, která by tyto změny v našem městě prosadila.

Při koaličních jednáních, která jsme po volbách vedli, jsme měli jeden pro nás zcela zásadní požadavek: chtěli jsme garanci od ostatních stran, že podpoří opatření vedoucí k tomu, aby budoucí hospodaření města a městských organizací bylo  co nejvíce transparentní a veřejně kontrolovatelné. Současně jsme požadovali audit některých minulých projektů. Výměnou za tyto garance jsme pro sestavování Rady města nabídli řadu personálních ústupků včetně nabídky místa primátora pro  ČSSD.

Včera večer jsme se z médií dozvěděli, že ČSSD dala přednost koalici složené ze stejných stran, jako byla minulá Rada města pouze doplněné o TOP 09 a Forum Jihlava. Je na svědomí politiků ČSSD, zvážit, zda vznik takové, jen lehce  obměněné, staro-nové koalice není zradou na jejich voličích.

Mrzí mne, jaká politická kultura v našem městě nadále panuje.  Připadá mi přinejmenším podivné, pokud se informaci o skončených koaličních jednáních dozvídáme nejdřív z médií a nikoliv přímo od lidí, se kterými jsme jednali.  Jak nazvat jednání, kdy zástupce KDU-ČSL prohlašuje, že nechce principiálně do koalice s ANO, protože se toto hnutí v několika jiných městech dohodlo na spolupráci s KSČM, ale už jaksi zapomíná podotknout, že sama KDU-ČSL v minulosti v řadě míst s KSČM spolupracovala a i letos se na takových koalicích dohodla?  Je mi ale hlavně líto, že dnešní rozhodnutí ČSSD velmi pravděpodobně povede k dalšímu „zabetonování“ současné situace na několik dalších let.

Jako opoziční strana budeme mít výrazně ztíženou možnost pro prosazování našeho programu. Mohu Vás ale ujistit, že i jako opoziční zastupitelé budeme dělat maximum pro to, aby se nám tady všem společně lépe žilo. Budeme všemožně podporovat dobré projekty a snažit se, aby těch špatných prošlo zastupitelstvem co nejméně. Budeme tu i nadále pro vás a společně s vámi se pokusíme naplnit heslo našeho hnutí „Ano, bude líp“.

Vyslyšeli jsme veřejnost, která si ve volbách objednala radikální změnu

V Ústí nad Labem se na koalici dohodlo vítězné hnutí ANO 2011 s hnutím PRO! Ústí, které skončilo druhé. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 20 mandátů, ANO jich ve volbách získalo 12, PRO! Ústí osm. Primátor bude podle dnešní dohody z hnutí ANO, jméno by mělo být známo v dalších dnech, řekli ČTK zástupci obou hnutí. Lídrem ANO byl ve volbách programátor Josef Zikmund.

„Vyslyšeli jsme veřejnost, která si ve volbách objednala radikální změnu,“ řekl ČTK Zikmund. Koaliční smlouvu, programové prohlášení a personální obsazení magistrátu i obvodů by měla mít nastupující koalice hotové do konce týdne. „Jsem velmi rád, že jsme našli společnou řeč a shodli se na prioritách, kterými jsou transparentní a zodpovědné hospodaření města a bezpečnost. Zkrátka tu už nepůjde krást,“ řekl lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Kromě ANO a PRO! Ústí zasednou ještě v zastupitelstvu KSČM, ČSSD (po pěti mandátech), ODS (tři mandáty) a po dvou mandátech mají TOP 09 a Ústecké fórum občanů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová