Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děti ho milovaly, jen vlastní dcera ho nechtěla ani vidět. Proč Pan Tau musel zemřít. Tajnosti slavných

21.09.2014
Děti ho milovaly, jen vlastní dcera ho nechtěla ani vidět. Proč Pan Tau musel zemřít. Tajnosti slavných

Foto: bpb.de

Popisek: Šimánkův Pan Tau byl tak výrazný a úspěšný, že jeho další role zastínil. Přitom jich měl na kontě jenom ve filmu a televizi více než stovku, o divadle ani nemluvě. Slavný herec se narodil na Vysočině, v Třešti

Dvakrát přežil představitel legendárního Pana Tau svou smrt, mohl přežít i potřetí. Pomoc však nepřišla včas, opozdila se o jeden jediný den. Proč musel Otto Šimánek zbytečně zemřít.

Se svou nejslavnější rolí splynul excelentní český mim a herec tak dokonale, že téměř nikdo neznal jeho skutečné jméno. Pro diváky byl zkrátka Pan Tau, a nejen u nás. A možná se do role tak vžil, až se domníval, že se ho zdravotní problémy prostě netýkají. Prostě stačí zaklepat prsty na buřinku, a všechny neduhy budou rázem ty tam. Poprvé mu šlo o život, když dostal na chalupě těžký oboustranný infarkt. Přežil a problémy se srdcem už se u něj nikdy neopakovaly. Zato dostal mozkovou mrtvici, a i tento problém překonal jakoby pomocí kouzelné buřinky. Potřetí už ala takové štěstí neměl.

Nedal si říct

Na své zdraví nemyslel herec ani trošku a svou druhou manželku, návrhářku Ludmilu Muchovou, tím velmi trápil. „Přede mnou předstíral, že nekouří, protože jsem se to snažila hlídat. No ale pak jsem zjistila, že chodí tajně kouřit k sousedům. A nakonec ho dostala rakovina,“ svěřila se paní Muchová v jednom z rozhovorů krátce po manželově smrti. Veškeré potíže přecházel a k lékaři chodil, teprve když šlo opravdu do tuhého. Stejné to bylo s jeho poslední nemocí, když se konečně svěřil do rukou odborníkům, musel rovnou na operaci.

Právě když šla Ludmila Muchová zařídit hanýelův přeoz do Mnichova, upadl Otto imánek do bezvědomí a po sedmi dnech zemřel

Záchrana měla jednodenní zpoždění. Právě když Ludmila Muchová zařizovala
převoz do Mnichova, upadl Otto Šimánek do bezvědomí a už se neprobral

I když mu lékaři nedávali téměř žádnou šanci, paní Ludmila jako by od něj převzala hereckou profesi. Tvářila se, že vlastně o nic nejde, i když jenom s vypětím sil. Pak ale svitla naděje – týden před Šimánkovou smrtí se ozval jeden jeho velký ctitel z Německa, že mu zařídil perfektní ošetření a operaci. „Říkal, že ho tam z toho určitě dostanou a že si pro něj jede z Mnichova do Prahy. Měla jsem jen zařídit u lékařů, aby ho převezli, že ho zachrání,“ prozradila v dokumentu České televize Příběhy slavných paní Muchová. Jenže v den, kdy šla převoz zařídit, upadl Otto Šimánek do kómatu a po dalších sedmi dnech zemřel 8. května 1992 v Praze. Stačilo přijít o den dřív, a mohl žít!

Smutek léčil prací

Narodil se 28. dubna 1925 v Třešti, doslova na pultě lékárny. Vyučil se elektrotechnice, a pak naštěstí zběhl k divadlu. Už v roce 1958 se stal členem Městských divadel pražských, což obnášelo pravidelné hraní v souborovém divadle a ohromující šíři záběru rolí. Tíhnul ale především k tragikomickým postavám s prvky pantomimy. Vyučoval i na pražské konzervatoři, kde k jeho žákům patřil mimo jiné i charismatický Petr Čepek, o jehož komplikovaném osudu jsme psali.

Čtěte také:

Tajemství velkého herce Petra Čepka, kterého rakovina zabila právě před 20 lety. Čtěte Tajnosti slavných

S dcerou Alexandrou

S dcerou Alexandrou

Několik velkých dramat si Otto Šimánek prožil i v soukromí. Velmi ho trápila vážná roztržka s dcerou Alexandrou, která v šestnácti letech otěhotněla, s otcem se kvůli tomu nepohodla a na nějakou dobu se s ním úplně přestala stýkat. Psychicky velmi náročné bylo i období nemoci jeho manželky Hermíny Jarešové, která zemřela na rakovinu. Útěchu herec nacházel v těžkých chvílích právě v práci. A později i v blízkosti Ludmily Muchové, která se stala jeho druhou manželkou a po jejímž boku zůstal až do konce života.

Kdo byl první – Pan Tau, nebo Šimánek?

Pan Tau, který uměl splnit každé přání a stal se v 70. a 80. letech minulého století hrdinou tisíců dětských srdcí, se stal Šimánkovou nejpopulárnější rolí. S květinou v klopě a s buřinkou na hlavě natočil 33 dílů televizního seriálu a tři celovečerní filmy. V postavě se podle kolegů našel díky tomu, že i v soukromí byl tak trochu oním kouzelným pánem, který se tak dobře vyzná v zákrutech světa dětské fantazie. Vzorem Pana Tau byl zřejmě právě jeho filmový představitel.

Nejen v německy mluvících zemích vynesl Pan Tau Otto Šimánkovi obrovskou popularitu a státu slušný příliv deviz

Nejen v německy mluvících zemích vynesl Pan Tau Otto Šimánkovi
obrovskou popularitu a státu slušný příliv deviz

Šimánkovo téměř nehlučné, velmi úsporné a výrazově konkrétní herectví, založené více na pantomimice než na hlase, zavinilo, že si ho z mnoha filmů vůbec nepamatujeme. Přitom se objevil i v řadě dalších českých filmových hitů, jako byl třeba Fantom Morrisvillu, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Pane, vy jste vdova! (1970), Zítra vstanu a opařím se čajem, Lucie, postrach ulice či Veselé vánoce přejí chobotnice. Důstojně se zařadil k tzv. gentlemanům stříbrného plátna Oldřichu Novému či Svatopluku Benešovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská