Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brutalita té vraždy byla výjimečná! Policejní psycholog prozrazuje detaily smrti patnáctileté Petry z Jihlavy

09.03.2014
Brutalita té vraždy byla výjimečná! Policejní psycholog prozrazuje detaily smrti patnáctileté Petry z Jihlavy

Foto: repro

Popisek: Pohřeb mladičké, brutálně zavražděné Petry

„Jejich čin je o to horší, že se v podstatě týkal dítěte,“ řekl plukovník Vladimír Voska na rádiu Impuls k vraždě patnáctileté Petry z Jihlavy. V čem vidí příčinu tak strašlivé brutality, s níž tři mladí pachatelé, kteří si právě vyslechli rozsudek - výjimečný trest, připravili dívku o život?

Za jihlavskou vraždu patnáctileté Petry padly u Krajského soudu v Brně dva výjimečné tresty. Hlavní aktér hrůzného činu Michal Kisiov dostal 25 let a jeho kumpán Tomáš Zavřel 22 let ve věznici s ostrahou. Jakub Doležal, který jim pomáhal s odklizením těla, byl odsouzen na dva roky. Napadená dívka přežila pád z okna, a tak ji obžalovaný odnesl zpátky do bytu, kde ji poté s kumpány brutálně zavraždil. Navíc cyničtí vrazi pomáhali organizovat pátrání po pohřešované dívce. „Mě osobně šokuje brutalita činu. Ta byla opravdu výjimečná. Myslím, že i ostřílené kriminalisty takového případy dlouho provázejí, zvlášť s ohledem na to, že se to týkalo v podstatě dítěte,“ prohlásil šéf policejních psychologů Vladimír Voska v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Agresivita mladých vzrůstá

Podle odborníka je agresivita v každém z nás, záleží však na tom, jak ji ventilujeme, projevujeme. Mladí ji ventilují stále častěji a razantněji, protože jim to společnost umožní. „Hranice se pravděpodobně posouvají, což vidíme ze statistik,“ potvrzuje plukovník Voska. „Ani se tak nezvedá statistika počtu trestných činů mládeže, ale spíš způsob jejich provedení a brutalita.“ Podle něj je to bohužel dlouhodobý a celospolečenský problém, a nejen v České republice. Platí to pro celou takzvanou západní kulturu.

Příčiny tolerance

Průzkumy prokázaly, že postupně dochází k rozpadu tradičních hodnotových systémů, které se postupně formovaly po staletí. „Ještě bych k tomu dodal nedostatek nebo nepřítomnost autorit v životě mladých lidí... Rodičů, učitelů... Nebo spíš jejich neuznávání,“ říká Vladimír Voska. Současná společnost nenabízí mladým dostatek příkladů, hodných následování. Mění se způsoby komunikace a navazování sociálních vztahů. V odborné literatuře se objevují úvahy, že počítačové hry a násilí ve filmech mohou u dětí, u nichž se hodnotové systémy teprve tvoří, vést k nedostatečnému rozlišování hranic mezi virtuálním a reálným světem. „Je však otázkou, jestli se to dá nějak statisticky nebo vědecky prokázat,“ dodává Voska.

Jak se rodí kriminálník

Tendence v chování, směřující k jednání za hranicí zákona, se dají podle psychologů zpravidla vypozorovat. Záleží na bezprostředním okolí dítěte, tedy především na jeho rodičích a učitelích, kteří by si měli jejich chování lépe všímat. Když už totiž k nějakému trestnému činu dojde, bývá zpravidla pozdě. Co zanedbáváme ve vzájemné komunikaci, vyrovnává na druhou stranu náš stát péčí o oběti trestných činů a pozůstalé.  „Loni v létě nabyl účinnosti zákon o obětech trestných činů, který upravuje práva oběti, odškodňování obětí a pozůstalých i způsob, jakým do pomoci obětem zasahují další instituce. A v tom, že máme tento zákon, jsme opravdu na předním místě v Evropě,“ říká plukovník Voska.

Sebevražedná výhrůžka

Co se vlastně v Jihlavě stalo v noci na 16. března 2013? Patnáctiletá Petra nejprve šla, možná z naivity, s dvacetiletým Michalem Kisiovem do bytu. Poté, co mezi nimi došlo k pohlavnímu styku, mu údajně pohrozila, že ho udá za znásilnění. A tím si zřejmě podepsala rozsudek smrti. To aspoň tvrdí pachatel, který pak podle slov dívku popadl a vyhodil ji z okna, tedy z téměř dvanáctimetrové výšky. Pád na dlažbu však Petra přežila, dokonce byla při vědomí, a tak ji Kisiov vynesl zpět do bytu a povolal na pomoc kamarády, dvacetiletého Tomáše Zavřela a o rok mladšího Jakuba Doležala. Přímo nad ní se pak dohadovali, jakým způsobem ji zabijí a jak se zbaví jejího těla.

Desítky minut utrpení

Nejprve Kisiov se Zavřelem škrtili Petru rukama, poté páskem. Jenže dívka stále žila, a tak Zavřel údajně navrhl, aby si Kisiov obul těžké motorkářské boty a šlapal jimi dívce na krk. I to však jejich oběť přežila, a tak ji nakonec společně uškrtili kabelem od počítače. Bezduché tělo zdecimované oběti poté hodili před domem do kontejneru na odpadky. Její ostatky byly nalezeny až za několik dnů na skládce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská