Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Malý, ale náš! Letošním vánočním stromem je smrk z Březinek, vysoký dvanáct metrů

22.11.2023
Malý, ale náš! Letošním vánočním stromem je smrk z Březinek, vysoký dvanáct metrů

Foto: Město Jihlava (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vánoční strom na Masarykově náměstí v Jihlavě

Vánočním stromem se letos stal dvanáctimetrový smrk omorika z Březinových sadů. Na sídlišti za panelákem č. 126 rostl po 30 let, jeho kořeny ale loni poškodily vodovody pod zemí, které nakonec praskly. Z opravy potrubí, které zajišťuje pitnou vodu přibližně třem tisícům obyvatel, se ale strom již nevzpamatoval, a tak musel být pokácen.

Jeřáb musel strom přenést na nákladní auto nad jeho ostatními sousedy. V jednu chvíli tedy náš letošní vánoční strom visel na laně přibližně 15 metrů nad zemí

Letošní vánoční strom smrk omorika již stojí na Masarykově náměstí. Oproti minulému roku, kdy náměstí zdobila více než patnáctimetrová jedle bělokorá, je ten letošní o poznání menší. Přesto má hustou rovnoměrnou korunu, a hlavně je z Jihlavy – po 30 let rostl na sídlišti Březinovy sady, za domem č. 126, blízko Okružní ulice. O šetrné pokácení stromu, převoz a umístění na Masarykově náměstí se opět postaral dřevorubec Radek Šerý se svým týmem šesti zdatných mužů.

 

Letošní vánoční strom začal svou pouť v Březinových sadech.

Šetrné pokácení

„Pokácení jsme museli provést opravdu šetrně a za dokonalé koordinace s jeřábem, protože smrk byl hned vedle hydrantu, kterého se nesměl ani dotknout. To se nám podařilo a během dopoledne jsme měli hotovo. Teď ho budeme přibližně jednou týdně jezdit kontrolovat, jestli se nekymácí nebo nenahýbá,“ uvedl Radek Šerý, kterého můžete znát jako jednoho z pomocníků – dříve dokonce i jako soutěžícího, evropského seriálu dřevorubeckých závodů Eurojack.

Převoz stromu pozdržel také odtah auta, jehož řidič nerespektoval dopravní značení, které na místě stálo osm dní předem. Nákladní auto se tak nemohlo dostat do potřebné blízkosti jeřábu. Složitější bylo také nakládání stromu na nákladový prostor, protože se odehrávalo mezi dvěma nosnými lany trolejového vedení.

Samotné umisťování stromu pak přilákalo několik kolemjdoucích, a dokonce i jednu školku. Někteří kotvení stromu pouze přihlíželi, jiní si jej natáčeli, další – a to včetně dětí ze školky, se dokonce nebáli oslovit dřevorubce, kteří jim ochotně nařezali pár smrkových větviček z odřezků, které se vždy musí kvůli jistějšímu kotvení ze spodu stromu odřezat. Minimálně dva metry kmenu jdou totiž do kotevní jámy, kde strom nejen jistí, ale také vyrovnává několik seříznutých prken.

 

Spodek kmenu stromu se musí kvůli jistějšímu kotvení odřezat.

Rozsvítí se 3. prosince

Vánoční strom bude ozdoben stejně jako v minulých letech. O to se v dalších několika dnech postarají pracovníci Služeb města Jihlavy. Slavnostní rozsvícení se uskuteční při první adventní neděli, tedy 3. prosince, a to společně s ostatními světelnými ozdobami na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích.

Sváteční atmosféra tentokrát ale zaplní i okolní uličky či hradby kolem centra města, kde bude nové osvětlení, v jehož záři lze podniknout speciální Vánoční putování po stezce plné betlémů z rukou vysočinských tvůrců. Vánočně osvětlen bude také Park Gustava Mahlera, světelná lavička ozdobí také ústí ulice Matky Boží.

 

Vánočním stromem v Jihlavě je Smrk omorika starý asi 30 let, vysoký 12 metrů. Je to pohledný souměrný smrk. Smrk omorika je nazývaný také jako smrk Pančićův podle srbského objevitele, botanika Josifa Pančiće. Vyznačuje se úzkou a hustou korunou. Jde o poměrně vzácný a velmi pohledný druh smrku, který byl objeven v Srbsku, kde se také nejčastěji vyskytuje. Trvale zelený strom, jak se v Srbsku stromu také přezdívá, dosahuje maximální výšky 35 metrů a nejvíc se mu daří v nadmořských výškách kolem 600-700 m n. m.

Strom by se měl začít vánočně zdobit hned v dalších dnech, 23. a 24. listopadu, a slavnostně se rozsvítí, podobně jako všechna okolní výzdoba ulic v Jihlavě, na první adventní neděli 3. prosince. 

 

Zdroj: Město Jihlava

Vložil: Markéta Vančová