Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V jihlavské nemocnici už také operuje robot. Jmenuje se Da Vinci XI a má moc šikovné ručičky. Zaplať pánbůh za české zdravotnictví

27.01.2023
V jihlavské nemocnici už také operuje robot. Jmenuje se Da Vinci XI a má moc šikovné ručičky. Zaplať pánbůh za české zdravotnictví

Foto: Nemocnice Jihlava (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Operační robot Da Vinci XI

Nemocnice na Vysočině uvedla do provozu nového operačního robota. Není v Čechách první, ale je důkazem toho, že i krajské nemocnice se u nás vybavují špičkovou moderní technikou, která je tak dostupná širokému poli pacientů z celé republiky, navíc v rámci zdravotního pojištění, tedy bez doplatků. V porovnání s mnoha evropskými zeměmi si naši zdravotní péči musíme stále chválit.

Nejmodernější robotický operační systém nově slouží v jihlavské nemocnici. Využívat ho budou operatéři napříč chirurgickými obory. Vybavení za desítky milionů korun je jediné na Vysočině. Pro pacienty znamená, že operační rány jsou menší, lépe se hojí, u zákroků je nižší výskyt komplikací a návrat do běžného života podstatně rychlejší.

Robot je nejpřesnější a nejjemnější chirurg

Lékař díky operačnímu systému Da Vinci XI provádí zákrok z operačního sálu, ale bez kontaktu s tělem pacienta. „Robotická technologie řeší složité a náročné operace z několika vpichů, podobně jako laparoskopie, avšak umožňuje větší rozsah pohybu, je velmi precizní. Studie srovnávající všechny typy operací, od otevřených přes laparoskopické až po roboticky asistované, prokazují výhody robotického přístupu v řadě operací, proto jsou vyhledávané. Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po robotickém zákroku velmi rychlé,“ jmenuje primář urologického oddělení Jaroslav Ženíšek výhody nového zařízení.

 

Snímek z představení robotického robota Da Vinci XI v jihlavské nemocnici

Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360ti stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat.

Nejmodernější operační systém využijí v Jihlavě chirurgové několika oborů. „Využití je nevíce u urologických, onkogynekologických a chirurgických výkonů. Jako první využijí systém urologové při operacích prostaty. Zahájení robotické operativy nám umožní nadále udržet krok s moderními postupy v medicíně také v chirurgických oborech, dosud se nám to dařilo především v našich centrech užívajících soudobá léčiva. Je to dobrá zprávy pro všechny občany Kraje Vysočina,” dodává ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Bez dotací by to nešlo

Pokud je pro vás neprůhledné, kam jdou evropské dotace a zdají se vám někdy nesmyslné, vězte, že například cena operačního systému Da Vinci XI byla 64 827 444 Kč. Zařízení bylo pořízeno v rámci dotačního projektu „Rozvoj a modernizace zdravotní péče Nemocnice Jihlava – Operační obory a urgentní medicína“, tedy s pomocí evropské dotace. Bez ní by se nemocnice k takové investici nemohla dostat. Jak je vidět, pokud jsou dotace využívány k takto zásadním investicím, rozhodně smysl mají. A pokud se projekty dobře zaměřují a hlídají, mají dotace z Evropských fondů smysl nejen ve zdravotnictví, ale také ve školství, v ochraně životního prostředí, při výstavbě strategických staveb i při ochraně památek. Selským rozumem dojdeme k tomu, že peníze, které platíme do Evropských fondů, se k nám efektivně vracejí, zatímco kdyby zůstávaly u nás, dokázala by je ta či ona vláda prošustrovat na populistické projekty – protože na to jsme u nás mistři. Takže vlastně buďme rádi, že řádné využití těchto prostředků je ze strany EU přísně sledováno a věřme, že po několika zkušenostech, kdy se peníze musely vracet, si za ně už nikdo netroufne postavit třeba Čapí hnízdo.

Robotické operace pomáhají pacientům v Čechách již osmnáctý rok

Na první pohled taková operace vypadá jako ze sci-fi filmu. Pacient leží na operačním stole a nad ním se vznášejí robotická ramena s nástroji. Ty jsou zavedeny pěti malými dvoucentimetrovými vpichy do dutiny břišní. Operatér není v kontaktu s tělem pacienta, ale sedí opodál u speciální konzole. Tam díky kameře zavedené do dutiny břišní vidí operační pole. Pomocí ovládacích prvků se pohyb rukou lékaře přenáší přes robotický systém na nástroje v těle pacienta. Bez lidského faktoru by to tedy nešlo, jednou z nekonečného množství výhod ovšem je, že robotovi se nikdy nezatřese ruka a přesnost, se kterou je schopen například oddělit nádor od okolní tkáně, je mnohem vyšší než při klasické operaci, a dokonce i než při použití laparoskopie.

 

Snímek z představení robotického robota Da Vinci XI v jihlavské nemocnici

Robot je v českých nemocnicích používán od roku 2005, kdy byl přístroj poprvé do ČR dovezen do nemocnice Na Homolce. V současné době je v České republice využíváno 9 robotických systémů Da Vinci v 7 nemocnicích (Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenská nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Nemocnice sv. Zdislavy v Mostištích, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně a Fakultní nemocnice Olomouc). Od roku 2005 bylo v ČR provedeno více než 9 tisíc výkonů. Z 90 % se jednalo o urologické operace, nádory prostaty a operace gynekologické. Nyní je začne aplikovat také jihlavská nemocnice. Ta jako první z krajských zdravotnických zařízení disponuje nejmodernějším robotickým operačním systémem Da Vinci XI.

Zkušenosti jihlavských lékařů

Za rok by takto chtěli v Jihlavě ošetřit až sedmdesát pacientů. Urologové hodlají technologii využít především při operacích nádorů prostaty a ledvin, při rekonstrukci močovodů a vývodných močových cest. Postupně budou systém využívat i další chirurgické obory. Od února s ním budou provádět onkogynekologické operace a od března se přidá také chirurgie, která metodu využije hlavně při operacích nádorů tlustého střeva.

Na rozdíl od laparoskopických operací lékaři na robotice oceňují především její preciznost. „Robotika má větší rozsah pohybů, které jsou přesnější a jemnější. Robot umožňuje i redukci případného třesu. Dále se snižují krevní ztráty i riziko rehospitalizace. Umožňuje dělat složité operace jen z několika vpichů,“ řekl primář urologického oddělení Jaroslav Ženíšek v rozhovoru pro iDnes.

„Operatér má při robotice také mnohem lepší přístup k operovaným strukturám díky kloubovému systému. Výhodou je i větší zvětšení a používání většího spektra nástrojů,“ dodala primářka gynekologie Petra Herboltová.

Rychlou rekonvalescenci si vyzkoušel ředitel nemocnice na sobě

Jistě to není zkušenost, o kterou by člověk stál, když už se ale nemoc dostaví, každý by si přál, aby mu byla poskytnuta péče na nejmodernější úrovni. Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev před časem robotickou operaci podstoupil, ví tedy dobře, proč chtěl svou nemocnici tímto zařízením vybavit.

Výhodu nepociťují jenom lékaři, ale i pacienti, kterým se při této operaci snižuje délka rekonvalescence. Také operační rány jsou menší a tím i méně bolestivé. „Pro pacienty je to velmi šetrná operace, s minimální krevní ztrátou. Navíc nebudou už muset jezdit za touto péčí do Brna či do Prahy,“ připomíná ředitel Lukáš Velev v rozhovoru pro iDnes. „Pokud nejsou komplikace, je délka hospitalizace čtyři až pět dní. Já jsem už druhý den seděl s laptopem a řídil nemocnici na dálku,“ usmívá se.

 

Snímek z představení robotického robota Da Vinci XI v jihlavské nemocnici

Lékaři se musí učit celý život

Pokrok v medicíně vyžaduje od lékařů celoživotní vzdělávání. Naučit se například pracovat s operačním robotem trvá několik měsíců. Příprava k zahájení robotických operací je spojena s dlouhodobým tréninkem, který trvá dva až tři měsíce a je spojen s certifikační zkouškou v zahraničí. Nejprve lékaři trénují na simulátorech, poté při operaci zvířete. Na zavádění operativy do praxe pak dohlížejí zkušení operatéři. „My spolupracujeme s olomouckou a pražskou klinikou,“ dodal primář Ženíšek. Chirurgové zdůrazňují, že se jedná o maximální zpřesnění práce s pomocí velmi sofistikovaných nástrojů, počítačů a přesné optiky. Člověk však rozhoduje o každém pohybu nástroje a řídí celý systém. Skutečný robot by měl být schopen analyzovat a plánovat úkony zcela samostatně – to ale ani nejmodernější Da Vinci XI nedokáže. Važme si tedy moderní techniky, která lékařům pomáhá, aby nás mohli vyléčit i z dříve neléčitelných problémů. Važme si ale především onoho lidského faktoru, tedy doktorů, jejichž práce stále zůstává celoživotním posláním. A pokud vaše dítě chce jít studovat medicínu, to první, co mu vštěpujte do hlavy, je úcta k tomuto povolání, kterému bude muset věnovat hodně času, aby se z něj stal takový odborník, že bude moct usednout k úžasnému operačnímu robotovi.

Zdroj: Nemocnice Jihlava, iDnes.cz, technickytydenik.cz

Vložil: Ela Nováková