Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veřejné osvětlení. Je problém jen v Jihlavě?

16.11.2022
Veřejné osvětlení. Je problém jen v Jihlavě?

Foto: město Jihlava

Popisek: Veřejné osvětlení v Jihlavě

Všichni jsme na pocit bezpečí zvyklí, budeme na něj mít? A když ne? Zavoláme na radnici, nebo na lampárnu? Lidé v padesátitisícové Jihlavě jsou znepokojeni, když při dnešních cenách elektrické energie vidí pouliční lampy v celé ulici zářit za bílého dne. Proč svítí? Plýtvá město, zatímco oni šetří, kde mohou?

Jihlava neplýtvá, Jihlava hospodaří, každou blikající či plně nefunkční lampu opraví. Problém vznikne, když kvůli opravě jedné lampy musí svítit celá ulice, lidé se pak začnou ptát. Odpověď poskytl občanům vedoucí jihlavské divize veřejného osvětlení Jaroslav Munduch ve videopříspěvku na oficiálních stránkách města. Vysvětlil, že najít lampu, která nesvítí, mezi lampami vypnutými možné není, přívod elektrické energie je k lampám veden v okruzích, je tedy třeba zapnout celý okruh, poté se lampa najde, opraví, okruh se vypne, lampy zhasnou, rozsvítí se až večer.

Jihlava bere kvalitu veřejného osvětlení vážně

Jihlava do svého veřejného osvětlení, a tedy i do pohodlí svých občanů pravidelně investuje.

Mezi lety 2004 až 2015 ročně utratila průměrně téměř 3.000.000 Kč na nové stavby veřejného osvětlení a víc než 5.000.000 Kč za rok na rekonstrukci osvětlení stávajícího, zastaralá a dosluhující svítidla jsou nahrazována moderními typy s vyšší účinností a nižším příkonem, při zachování kvality osvětlení.

A v poslední době?

Během posledních pěti let byly v mnoha ulicích kompletně vyměněny zastaralé zdroje světla za úspornější LED lampy s větší svítivostí, na dalších místech se lidé dočkají kvalitnějšího osvětlení i díky plánovanému rozšíření trolejbusové dopravy, nová svítidla budou osazena na trakčních sloupech které budou lampy s trolejbusy sdílet. Náklady jsou nemalé, například výdaje na osazování nových svítidel s technologií LED ve dvou ulicích s plánovanou trolejbusovou dopravou jsou vyčísleny na cca 15,7 milionů Kč bez DPH, v sedmi dalších ulicích plánuje vedení Jihlavy další nové veřejné osvětlení, tam výměna svítidel proběhne v rámci programu EFEKT a předpokládaná cena je 2,8 milionů korun bez DPH.

 

Ušetřit investicemi?

„Jihlava má zpracované varianty úspor na veřejném osvětlení,“ uvedl pro Krajské listy.cz vedoucí oddělení vnějších vztahů Mgr. Radovan Daněk.  Například nová LED svítidla s autonomní regulací výkonu dokáží ušetřit až 65 procent původní spotřeby a obměnu celého systému veřejného osvětlení město plánuje v průběhu dalších 20 let. V roce 2023 by jihlavští také rádi instalovali 2–3 fotovoltaické elektrárny na střechy budov. I většina domů v majetku města, kromě historických budov, je zateplena a prochází postupnou generační obnovou, Jihlava se tedy opravdu jako prozíravý hospodář chová.

Městu se podařilo vysoutěžit dodavatele energií na příští rok

Jihlava i jeho městské organizace mají zajištěné dodavatele elektřiny a plynu na příští rok. Ještě během srpna a září to vypadalo, že pokud se vůbec podaří dodávky zajistit, budou náklady až trojnásobné oproti letošnímu roku. Situace se naštěstí začala uklidňovat. „Určitě pomohlo zavedení cenových stropů a snahy vlády vývoj velkoobchodních cen různými způsoby korigovat. Podle našich propočtů by nám pro rok 2023 cena dodávky elektřiny měla stoupnout o přibližně padesát procent a plynu o osmdesát procent. Bude záležet na tom, jaká bude zima a spotřeba energií, ale očekáváme nárůst nákladů mezi 70 až 100 miliony korun,“ uvedl energetik z odboru rozvoje města Jakub Schebesta.

Nepředvídatelnost trhu

Zatímco elektřinu na nízkém napětí, kam spadá například veřejné osvětlení nebo běžný provoz v budovách, má město za fixovanou cenu, elektřinu na vysoké napětí a plyn bude pořizovat za spotové ceny. „Konečnou částku tak budeme vědět vždy až dodatečně po ukončení daného měsíce dodávky. Pokud by se v roce 2023 spotové ceny pohybovaly níže, než jak byly nařízením vlády nastaveny cenové stropy, mohlo by to být výhodnější pro městský i státní rozpočet,“ upozornil energetik.

Za podmínek, na které bylo město zvyklé v minulých letech, nebylo letos prakticky možné dodavatele zajistit. Vzhledem k vysoké nepředvídatelnosti trhu jsou totiž velmi obezřetní. „Opatrný a zodpovědný přístup je vlastně v pořádku, omezuje se tím riziko, že by přestali být schopní plnit své závazky. Podmínky a ceny dodávek jsou pro nás sice nyní méně výhodné, ale to je cena nutná za jejich spolehlivost,“ vysvětlil Jakub Schebesta.

„Zatím vypínat osvětlení nebudeme, uvidíme, co v příštím roce.“ odpověděl Krajským listům na otázku, zda město uvažuje o takové možnosti, Mgr. Radovan Daněk.

Jak to je v ostatních městech?

Svaz měst a obcí provedl šetření mezi obcemi, dostalo se mu stovek odpovědí. Zhruba v 90 procentech obcí, které svazu odpověděly, zaznělo, že situace je velmi složitá. Kvůli hrozící nedostupnosti energií může podle předsedy svazu Františka Lukla narůstat sociální napětí i kriminalita.

Podle místopředsedy svazu Miroslava Žbánka by krize dopadla na úspory. „Sáhlo by se v první řadě do investic, které byly už delší dobu v plánu. Ohroženo může být i čerpání evropských dotací, protože by se schválené projekty nemusely kvůli úsporám realizovat. V druhé řadě to budou zbytné, ale pro nás důležité služby, jako jsou různá sportoviště či volnočasová zařízení,“ řekl Žbánek.

Zdroje: město Jihlava, Generel veřejného osvětlení v Jihlavě 2016, iDnes.cz, jihlavske-listy.cz, novinykraje.cz

Kateřina White

Vložil: Markéta Vančová