Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihlava našla další střípky svých dějin. Prim v nich hraje ježek

09.10.2022
Jihlava našla další střípky svých dějin. Prim v nich hraje ježek

Foto: Město Jihlava (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Střep keramické nádoby s ježkem

V rámci archeologického průzkumu domu na jihlavském Masarykově náměstí 21 byl objeven unikátní střípek zdejších dějin. Je jím fragment keramické nádoby z 16. století, který je dekorován opakujícím se motivem ježka. A právě toto roztomilé zvířátko má Jihlava ve znaku.

„Nález je unikátní v tom, že je prvním takovým na území města. V Jihlavě nikdy nebyla nalezena žádná movitá věc, která by na sobě měla vyobrazeného ježka,“ uvedla Veronika Juráková ze spolku Archaia Brno, který archeologický průzkum jihlavského domu provádí.

 

Detail keramického střepu, kde je ježek dobře vidět

Krátce po tomto nálezu navíc dům odhalil další, keramický kachel z kamen, na kterém je opět vyobrazen ježek. Dříve zde archeologové nalezli například razidlo a další inventář královské mincovny z konce 13. století, který odhalil přesnou podobu mincí, ražených v Jihlavě. Objevila se ale i dřevěná lžička nebo kožená bota. Nalezené předměty s vyobrazenými ježky i většina ostatních artefaktů je datována kolem 16. století.

 

Střep keramické kachle s ježkem

Ztráty a nálezy

„V současné době zde dochází k odebírání zásypů podlah nad renesančními stropy, které jsou z druhé poloviny 16. století. Většinou se tedy jedná o ztrátové předměty, které propadaly škvírami v dřevěných podlahách nebo se sem dostaly při zasypávání podlah,“ vysvětluje archeolog Šimon Kochan.

Renesanční stropy po rekonstrukci již nebudou moci být nosnými, přesto ale po šetrné renovaci zůstanou na svém místě jako součást budoucího vzdělávacího centra. Na své místo se po výzkumu a čištění vrátí také všechny významné archeologické nálezy, které budou následně zpřístupněny veřejnosti v rámci výstavy.

 

Archeologický průzkum podlah a stropů v domě na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě 

Tajemná mincovna

Zmiňovaný inventář královské mincovny, který archeologové odhalili již v květnu, byl nalezen v zahloubené středověké odpadní jímce. Unikátnost nálezu spočívá zejména v tom, že se doposud s jistotou nevědělo, který typ brakteátu byl v jihlavské královské mincovně ražen. Nyní podle četných reliéfů na formách pro výrobu razidla můžeme tento typ s jistotou určit. 

„Tímto objevem se dotýkáme historické podstaty vzniku, velikosti a významu Jihlavy jako předního královského města v době přemyslovské, kdy právě mincovna byla finálním článkem rozsáhlého procesního řetězce, který začínal těžbou stříbrné rudy v okolí,“ doplnil archeolog Kochan.

 

Keramická forma na odlévání razidel v podobě trubiček a spodních dílů s reliéfním vyobrazením mytologického zvířete - draka s mečem

Soubor nálezů byl tvořen brakteátovým razidlem, opatřeným trnem v spodní části a olověnou kovadlinou ve tvaru komolého kužele s otvorem pro zasazení trnu razidla. V souboru jsou zastoupeny také dvojdílné keramické formy na odlévání razidel v podobě trubiček a spodních dílů s reliéfním vyobrazením mytologického zvířete,⁠ draka s mečem. Podle numismatické typologie Františka Cacha (Nejstarší české mince III. 1974) se jedná o typ č. 1002, tedy střední brakteát, ražený králem Václavem II.

V domě bude centrum kultury

Statutární město Jihlava obdrželo na obnovu domu grant z Evropského hospodářského prostoru a Norska, konkrétně z programu Kultura, v nejvyšší možné výši 39 milionů korun. Celkové náklady na opravu domu jsou odhadovány na 80 milionů.

 

Dům na Masarykově náměstí 21 před rekonstrukcí

„Obnova této památky je pilotním architektonickým projektem, jehož dílčím cílem je provedení vzorové rekonstrukce historického domu, která později ukáže potenciál pro obnovu dalších domů v historickém jádru města,“ uvedl náměstek pro obnovu Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

Dům se po dokončení rekonstrukce stane centrem kultury a vzdělání. Příspěvková organizace města Brána Jihlavy zde bude v budoucnu nabízet služby cestovního ruchu, jako jsou průvodcovské služby či zážitkové expozice, prezentující kulturní a architektonické dědictví města. Jako zázemí bude ale dům sloužit i dalším subjektům, vedle spolků, vzdělávacích institucí či široké veřejnosti budou hlavními uživateli nových prostor i Centrum dokumentárních filmů a norská organizace Vestnorsk filmsenter, která se soustředí na podporu kreativity a rozvoj talentů v oblasti audiovize.

Na své otevření si ale musí dům ještě nějaký čas počkat,⁠ pro plný provoz se má otevřít až na podzim roku 2023.

Zdroj: Město Jihlava

Vložil: Andrea Morkusová