Chcete ježka, nebo rovnou tygra? V jihlavské Zoo jsou k mání... Co vůbec má metropole Vysočiny s tím bodlinatcem?
08.08.2022
Foto: Město Jihlava (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Ježek ušatý
Věděli jste, že si v jihlavské Zoo můžete symbolicky adoptovat zvířátko, a společně s dalšími dárci tak přispět na jeho výživu? Vybírat můžete z více než 150 zvířat. Redakce magazínu Ježkovy oči, jež je oficiálním zpravodajem města Jihlavy, si tak nedávno adoptovala ježka. A proč právě jeho? To vám prozradíme v následujícím článku.
„Adoptivní rodiče dostanou certifikát potvrzující zapojení do programu, získají cedulku, umístěnou přímo u konkrétního zvířete, a podle výše adopce i volné vstupy do zoo. Jsou také uvedeni v seznamu adoptivních rodičů na webových stránkách zoo. Nejdůležitější je ale dobrý pocit, že se stali součástí světové snahy o zachování populace ohroženého druhu zvířete,“ vysvětluje vedoucí marketingového oddělení jihlavské Zoo Simona Kubičková.
„O ježka se dělíme s dalšími dvaceti adoptivními rodiči, mezi kterými jsou třeba i žáci základních škol, a to nejen z Jihlavy,” upřesňuje magazín Ježkovy oči. „Adoptivní rodiče” jsou zároveň pravidelně zváni na akce, které během roku zoologická zahrada pořádá.
Ježek ušatý
Ježek ušatý je druhem, který se vyskytuje v severní Africe, Střední Asii a na Blízkém východě. Nejčastěji žije na pouštích, polopouštích či ve stepích. Zde si vyhrabává až jeden metr hluboké nory, do kterých se přes den ukrývá. Živí se hmyzem, červy, drobnými obratlovci či ptačími vejci, občas nepohrdne ani zralým ovocem. Zajímavé je, že v chladných oblastech může ježek ušatý až na půl roku upadnout do zimního spánku a v horkých oblastech přečkává nejteplejší a nejsušší měsíce letním spánkem.
|
Symbolická adopce
Pokud byste i vy chtěli pomoci některému zvířátku ze Zoo, cesta je úplně jednoduchá. Zájemce, kterým může být firma, škola, třída nebo i jednotlivec, si vybere v seznamu zvířat to „své“ (podle sympatií nebo finančních možností), klikne na „Chci adoptovat“ a v e-shopu Zoo pokračuje jako při běžném e-nákupu. Po zaplacení částky zoo vyhotoví darovací smlouvu a zašle ji dárci k podpisu. Po zaplacení příslušné finanční částky se stává dárce tzv. adoptivním rodičem vybraného zvířete.
Pokud je vám bližší osobní jednání před e-shopem, kontaktujte ohledně adopcí pracovnici zoo Bc. Olenu Kotíkovou. Finanční částku pak můžete složit i přímo v kanceláři Zoo, případně složenkou na adresu Zoo nebo převodem na účet zoologické zahrady, nejlépe však přímo v zmiňovaném e-shopu platební kartou.
Ježek je roztomilé zvíře
Symbolická adopce trvá jeden rok a získané finanční prostředky jsou použity na úhradu nákladů, spojených s výživou vybraného zvířete. Nejnižší částka adopce činí 1000 korun (například za zmiňovaného ježka) a nejvyšší 20 000 korun (tygr sumaterský, irbis, levhart cejlonský, levhart perský, medvěd malajský, žirafa núbijská a žirafa síťovaná). Adopce se může stát i originální reklamou pro firmy nebo zajímavým dárkem pro vaše příbuzné či známé.
Proč si Jihlava vybrala právě ježka
Ježek k Jihlavě prostě patří. Spolu s královským lvem (Jihlava byla nejstarším královským horním městem) ho totiž najdete na městském znaku, a to hned dvakrát. Tam se zřejmě dostal tak, že si němečtí obyvatelé vykládali jméno města Iglau od slova igel, což znamenalo ježek.
„K prvním dokladům městského znaku patří kresba praporce v ztraceném rejstříku městské sbírky z 14. století, kde na praporci je ve čtvrcených polích ježek a na štítě u nohou zbrojnoše královský lev. První spolehlivé doklady o čtvrceném městském znaku se lvem a ježkem podává jeden ze tří proslulých právních kodexů Jana z Gelnhausenu z počátku 15. století. V této podobě se užívalo znaku i v dalších stoletích,” upřesňuje web města Jihlavy.
Znak města Jihlavy
Městský znak se ale nevyskytoval jen v rukopisech. K nejstarším jihlavským dokladům patří kamenný znak v křížové chodbě minoritského kláštera a skleněná výplň okna radnice s datem 1539. Znak města lze vidět i nad vchodem do radnice nebo v obřadní síni radnice. Ježek ze znaku města se postupně stal i symbolem Jihlavy. Jako „ježčí město – urbs ericiana“ nazývá Jihlavu například oslavná báseň z let krátce před husitskou revolucí.
„Jihlava má i pozoruhodnou literární památku, týkající se znaku města. Kašpar Stolzhagen (Caspar Stolshagius) pocházel z Bernau v Braniborsku a v roce 1587 byl povolán do Jihlavy jako luteránský pastor. Zde rozvinul za svého nedlouhého působení, jež uzavřela smrt již v roce 1594, intenzivní činnost, k níž patřila vedle založení první jihlavské tiskárny ve Starých Horách i literární tvorba. Kromě jiného napsal Rozhovor těla s duší a eklogu na Hynka z Valdštejna. Nás v této souvislosti nejvíc zajímá oslavná báseň na jihlavský znak, napsaná stejně jako ostatní skladby v humanistickém duchu latinsky – Elegia in insignia celeberrimae nobis Iglaviae. Skladbu dal vytisknout v roce 1588 ve Frankfurtu nad Odrou,” líčí jihlavský web.
ELEGIE NA ERB PŘESLAVNÉ NÁM JIHLAVY
Zvíře ostnokožné, s bodci ostrými v zbroji, ježku, proč dvakrát štít staví tě na odiv na našem erbu zde, jenž ve čtyři pole se dělí, ze kterých lev si dvě, dvě zase ježek vzal? Jaký to zvláštní erb a vskutku budící hrůzu zvolila sláva tvá, Jihlavo, za korouhev?
Vypověz, Foibe, důvod, jejž znáš (neb ty přec víš všecko), řekni, jak snáší se lev s tvorem tak pichlavým? Vizte, jak ježek zde, ni prstem netknutelný, znamená, trefný to znak, mužnou ve zbroji hruď: značí, že v bezpečí vlastní nezhrdlivé síly město Jihlava svou věžatou hlavou ční výš; neboť tolik co ostnů ježek na sobě chová, věží anebo spíš ochranných lárů zde jest.
Jinak však vypráví pověst: V původním území města bohatě lesklý kov žílami zatřpytil se; tam také jediné hnízdo s četnými ježky se našlo: kázalo znamení to směle se v kutání dát. Brzy pak v stříbrném věnci králů skvěla se jména, i když jen loktů tři v šachtě byl nebe díl.
Šťastná ty země, od dávna žehnaná stříbrem, navíc zdobí tě teď zlato zbožnosti tvé. Tento klenot krášlí tě víc, má Jihlavo skvělá, nežli proud Tagu neb záplava paktolská - leč co značí ty dva vpříč střídavé obrazy lvů, jež malovaný štít dole i nahoře má?
Věnce čelo jim zdobí, ohon kol boků se vine, sami pak bílí jsou, v rudém poli se skví. Sílu znamená lev a pravé je chrabrosti symbol, chytrý a obratný jež právem je jeho druh. Bílý je prapor míru, nevinnost z barvy té září, válku krvavou však znamená temná ruď:
Město naše ve válce vzkvétá, vzkvétá i v míru, čacká rada je zná k činům zocelovat. Smělce, jenž k boji se postaví mocnému lvovi, ostnů-li nelekne se, zažene z hřívy strach. Jihlavo, dvojí ty obranu máš: neb za tebe bije lev se a ježeček tvůj věčnou ti ochranu dá.
Zdroj: HOFFMANN, František: Listy a obrazy z minulosti Jihlava, Jihlava 1999, s.33–35, Elegie na erb přeslavné nám Jihlavy, in: F. Marek, Jihlava ve verších staletí, str. 44-47
|
Zdroje: město Jihlava, Zoo Jihlava
Vložil: Andrea Morkusová