Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

NPÚ otevře dveře a představí model relikviáře sv. Maura

04.09.2013
NPÚ otevře dveře a představí model relikviáře sv. Maura

Autor: archiv

Popisek: Relikviář svatého Maura

V souvislosti s Dny evropského dědictví a akcí Týden památek s dětmi, kterou pořádá město Telč, proběhne v územním odborném pracovišti Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči několik akcí včetně představení modelu relikviáře sv. Maura.

Novinkyvysocina.cz o tom informovala Ilona Ampapová z telčského pracoviště NPÚ. Žákům telčských základních škol bude představen dotykový model relikviáře sv. Maura ze Státního hradu a zámku Bečov ve dnech 5. a 6. září v rámci edukačního programu.

Dotykový model relikviáře sv. Maura vznikl v roce 2011 jako výsledek spolupráce Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou, Věznice Horní Slavkov a Přírodní školy o.p.s.  Pomůcka, určená původně zrakově postiženým, se brzy stala spolehlivým pomocníkem rovněž při práci s dětskými návštěvníky zámku. Díky modelu, zhotovenému ve velikosti 1:1, mohou být dětem přístupnou formou vysvětleny výrazy, které se vztahují k dané problematice - relikviář, relikvie, světec apod.

Děti mají možnost se aktivně zapojit do programu – objevovat simulovaný obsah skutečného relikviáře a za pomoci lektora a animovaného filmu správně umisťovat jednotlivé odnímatelné části výzdoby – sošky svatých a kruhové reliéfy vyprávějící příběhy z jejich životů. Díky komiksu, který si odnášejí domů, se rovněž dozvědí vše o osudu této památky.

Na své si přijdou i odborníci, vstupné je dobrovolné

Ve čtvrtek 5. září od 18 hodin proběhne ve Velké zasedací místnosti (Lannerův dům, I. patro) přednáška pracovníků Státního hradu a zámku Bečov na téma relikviář sv. Maura, který je výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Veřejnost se rovněž seznámí s dotykovým modelem relikviáře. Přednáška je určena pro odbornou i laickou veřejnost, vstup volný.

V sobotu 7. září od 9 do 12 hodin proběhne Den otevřených dveří pro veřejnost. Nepůjde však pouze o ukázku prostor územního odborného pracoviště, Národní památkový ústav bude veřejnosti prezentovat svoji práci a aktivity. Návštěvníci se tedy seznámí s tím, co vlastně památkáři dělají – dozvědí se, jakou činnost vykonávají garanti jednotlivých území, představí se oddělení specialistů, kteří se zabývají např. archeologií, lidovou architekturou, péčí o zeleň, dále se seznámí s informacemi o restaurování památek, o jejich evidenci a dokumentaci.

Během prohlídky se návštěvník podívá také do knihovny Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči a navštíví nedávno otevřené Edukační centrum v přízemí Lannerova domu. Součástí Dne otevřených dveří bude také setkání s odborníkem na téma „Památková péče v praxi“, které se uskuteční v 9.30 hodin a poté v 11 hodin ve velké zasedací místnosti (Lannerův dům, I. patro).

Relikviář svatého Maura je výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Co do hodnoty, je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty, přestože je starší a umělecké práce jsou zde provedeny ve větším rozsahu. Měl velice pohnutý osud, jeho objevení v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu. Záchrana relikviáře probíhala od roku 1991 do roku 2002.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace