Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

NPÚ otevře dveře a představí model relikviáře sv. Maura

04.09.2013
NPÚ otevře dveře a představí model relikviáře sv. Maura

Autor: archiv

Popisek: Relikviář svatého Maura

V souvislosti s Dny evropského dědictví a akcí Týden památek s dětmi, kterou pořádá město Telč, proběhne v územním odborném pracovišti Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči několik akcí včetně představení modelu relikviáře sv. Maura.

Novinkyvysocina.cz o tom informovala Ilona Ampapová z telčského pracoviště NPÚ. Žákům telčských základních škol bude představen dotykový model relikviáře sv. Maura ze Státního hradu a zámku Bečov ve dnech 5. a 6. září v rámci edukačního programu.

Dotykový model relikviáře sv. Maura vznikl v roce 2011 jako výsledek spolupráce Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou, Věznice Horní Slavkov a Přírodní školy o.p.s.  Pomůcka, určená původně zrakově postiženým, se brzy stala spolehlivým pomocníkem rovněž při práci s dětskými návštěvníky zámku. Díky modelu, zhotovenému ve velikosti 1:1, mohou být dětem přístupnou formou vysvětleny výrazy, které se vztahují k dané problematice - relikviář, relikvie, světec apod.

Děti mají možnost se aktivně zapojit do programu – objevovat simulovaný obsah skutečného relikviáře a za pomoci lektora a animovaného filmu správně umisťovat jednotlivé odnímatelné části výzdoby – sošky svatých a kruhové reliéfy vyprávějící příběhy z jejich životů. Díky komiksu, který si odnášejí domů, se rovněž dozvědí vše o osudu této památky.

Na své si přijdou i odborníci, vstupné je dobrovolné

Ve čtvrtek 5. září od 18 hodin proběhne ve Velké zasedací místnosti (Lannerův dům, I. patro) přednáška pracovníků Státního hradu a zámku Bečov na téma relikviář sv. Maura, který je výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Veřejnost se rovněž seznámí s dotykovým modelem relikviáře. Přednáška je určena pro odbornou i laickou veřejnost, vstup volný.

V sobotu 7. září od 9 do 12 hodin proběhne Den otevřených dveří pro veřejnost. Nepůjde však pouze o ukázku prostor územního odborného pracoviště, Národní památkový ústav bude veřejnosti prezentovat svoji práci a aktivity. Návštěvníci se tedy seznámí s tím, co vlastně památkáři dělají – dozvědí se, jakou činnost vykonávají garanti jednotlivých území, představí se oddělení specialistů, kteří se zabývají např. archeologií, lidovou architekturou, péčí o zeleň, dále se seznámí s informacemi o restaurování památek, o jejich evidenci a dokumentaci.

Během prohlídky se návštěvník podívá také do knihovny Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči a navštíví nedávno otevřené Edukační centrum v přízemí Lannerova domu. Součástí Dne otevřených dveří bude také setkání s odborníkem na téma „Památková péče v praxi“, které se uskuteční v 9.30 hodin a poté v 11 hodin ve velké zasedací místnosti (Lannerův dům, I. patro).

Relikviář svatého Maura je výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Co do hodnoty, je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty, přestože je starší a umělecké práce jsou zde provedeny ve větším rozsahu. Měl velice pohnutý osud, jeho objevení v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu. Záchrana relikviáře probíhala od roku 1991 do roku 2002.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace