Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvě opičky, guerézy běloramenné, uprchly z jihlavské Zoo. Ta ale zarputile mlčí, i když policejní linka se netrhla

01.03.2020
Dvě opičky, guerézy běloramenné, uprchly z jihlavské Zoo. Ta ale zarputile mlčí, i když policejní linka se netrhla

Foto: Zoo Jihlava

Popisek: Gueréza běloramenná v Zoo Jihlava. Vzhledem k tomu, že se zoologická zahrada asi stydí a útěkem se nepochlubila, nemáme tušení, zda zrovna tahle hřívnatá opička vyrazila na útěk...

Navíc si jedna útěkářka šikovně vytrhla uspávací injekci, takže nakonec na ni hodili síť. Stalo se to ve středu 19. února, ovšem tyto informace na stránkách či Facebooku Zoo nenajdete. Bůhví proč. Vždyť Jihlava není ani první, ani poslední Zoo, které se něco takového přihodilo – zvířata nejsou hloupá a když mají příležitost, vyrazí na výlet… Co se ale přesně stalo?

Výběh opic v ten den rekonstruovala najatá firma a co čert nechtěl, pracovníci firmy šli na gáblík a nechali pootevřenou branku, kudy do výběhu chodili. A v tu dobu vpustili chovatelé Zoo opičky na vzduch. „Došlo k informačnímu šumu mezi těmito pracovníky a našimi chovateli. Ti do výběhu pustili guerézy, zatímco dvířka zůstala otevřená. Dvě zvířata toho hned využila,“ popsal incident ředitel zoologické zahrady Jan Vašák.

Směr Afrika?

Jedna z opiček do útěku nedala potřebný elán a vzdala cestu do daleké Afriky už v areálu Zoo. Chovatelé ji chytili téměř okamžitě, jak se vyplížila za branku. Druhou ovšem vidina deštných pralesů v centrální Africe vzrušovala o poznání více. Přehoupla se přes plot Zoo a vyrazila. V tu chvíli začala vyzvánět linka místní policie se zvláštními zprávami. „K sídlišti Březiny se řítí opice, udělejte s tím něco.“ Je to jen nejapný žert? Není. Za okamžik další telefonát, který informoval o tom, že opice míří na Kosov. Je to jen jedna opice? Nebo je to opičí invaze? Policisté nažhavili telefonní linku místní Zoo, kde jim útěk opice potvrdili.

 

Guerézy mají krásnou hřívu i srst - starost o ni jim musí dát spoustu práce. Výsledek je ovšem jak od kadeřníka, nemyslíte?

A začal hon

V Zoo jeden z chovatelů popadl uspávací pušku a vyrazilo se na odchyt. Guerézu dohonili právě na Kosovské ulici. Proháněla se tam na střeše místního autosalónu, nejspíš hledala rychlejší prostředek pro cestu do Afriky. Chovatel s puškou zacílil a prásk. Gueréza dostala dávku z uspávací pušky přímo do stehna. Snad zapracovaly instinkty, nebo dlouholetý vojenský výcvik, opice šipku vytrhla, odhodila a v panice se pustila na ústupovou cestu s myšlenkou, že se někam zašije, počká, až se vše přežene, a pak popadne tu červenou Volhu z autosalónu a vyrazí. Jenže nepočítala s dalším chovatelem, o dost zkušenějším, který její plány zhatil dobře hozenou sítí, do níž se opice zamotala. A byl konec.

Útěky jsou vzácné

Útěky chovaných zvířat z jihlavské Zoo jsou spíše výjimkou. I když… v roce 2011 přibyl mezi nájemníky jihlavské Zoo samec pandy červené. Par dní si rozvržení svého výběhu prohlížel a analyzoval, pak utekl po javoru, který využil jako vhodné přemostění ohrady. Od té doby se může pyšnit jménem Kajínek. Milost ovšem nedostal. Nepotěšila ani zebra, která při útěku rozkopala vybavení vrátnice jihlavské Zoo, kam proskočila oknem. Rekord v jihlavské Zoo ovšem drží malajský medvěd Wang. Tomu se z výběhu podařilo uprchnout hned třikrát. Jako notorického útěkáře jej později přemístili do Zoo v Praze.

 

Chyťte mi guerézu

Tuhle roztomilou opičku v Česku zpopularizoval britský zoolog a spisovatel Gerald Durrell, který napsal (nejen) o zvířatech mnoho velmi zábavných, zároveň poučných knížek, které vyšly i u nás. Nejpopulárnější je asi ´O mé rodině a jiné zvířeně´, napsal ale také ´Chyťte mi guerézu´… Tolik na úvod. Guerézy jsou primáti a je jich spousta druhů, patří mezi opice řádu kočkodanovitých. Ti jsou rozšíření v teplých oblastech Afriky a Asie. Žijí pozemním i stromovým způsobem života, obvykle ve větších tlupách. Uvnitř skupin panuje přísná hierarchie. Mají převážně denní aktivitu. Živí se rostlinnou potravou nebo jsou všežraví. K dorozumívání používají hlavně hlas a zrak, méně i čich. U některých druhů zduří a zčervenají při říji samicím vnější pohlavní orgány. Březost je poměrně dlouhá a trvá okolo 150 až 200 dnů. Samice rodí většinou jediné mládě. Ta se mohou rodit po celý rok, období porodů není většinou nijak vyhraněné. Mládě se přidržuje matčiny srsti na břiše a samice je nosí stále s sebou. Péče o mláďata je velmi dlouhá. Samice některých druhů je kojí až jeden a půl roku. Pohlavně dospívají ve 3 až 6 letech. Mnohé druhy jsou velmi otužilé a vyskytují se i ve vysokohorských oblastech nebo v méně příznivých klimatických podmínkách. Ta naše, v článku zmíněná gueréza běloramenná obývá tropické deštné lesy na západním pobřeží Afriky a živí se zejména listy stromů a keřů, méně často květy a ovocem. I s ocasem dosahuje délky 130 až 160 cm a váží 8-10 kilogramů.

Vložil: Kamil Fára