Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kraj Vysočina: Plánuje dopravu. I autobusy na zavolanou

14.02.2013
Kraj Vysočina: Plánuje dopravu. I autobusy na zavolanou

Autor: Kraj Vysočina

Popisek: Náměstek hejtmana Libor Joukl

Nejpozději do konce roku 2019 musí mít Kraj Vysočina jasno, se kterými dopravci uzavře smlouvy o zajištění dopravní obslužnosti na dalších osm let.

Jde o proces respektující nařízení Evropského parlamentu a Rady, které vše podmiňuje zveřejněním této informace alespoň jeden rok před zahájením nabídkového nebo zadávacího řízení tzv. notifikací v Úředním věstníku Evropské unie.

Podle Libora Joukla, náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy mohou následující aktivity kromě jiného dát představám vedení kraje o vytvoření komplexního dopravního systému reálnější podobu.

V současné době zajišťuje pro Kraj Vysočina tzv. službu v přepravě cestujících 21 autobusových dopravců a dva dopravci na železnici. Ročně mezi ně kraj rozdělí více jak 569 miliónů korun na úhradu prokazatelné ztráty a dorovnání žákovského jízdného. Všechny dosud platné smlouvy skončí nejpozději v prosinci 2019. V té době musí mít kraj jasno o nových partnerech, o financování dopravní obslužnosti,  počtu a standardech požadovaného vozového parku a v prvé řadě hlavně o míře komplexnosti dopravního systému – na to však musí odpovědět celá řada studií, které budou podkladem pro zadání velice náročné a složité veřejné zakázky.

Samotný výběr nových dopravců pro zajištění základní dopravní obslužnosti pro Kraj Vysočina musí do budoucna podle Libora Joukla respektovat odpovědný přístup k vytvoření komplexního dopravního systému v Kraji Vysočina tak, aby veřejná doprava v kraji nenabízela službu pouze těm skupinám cestujících, kteří nemají jinou volbu dopravního prostředku, ale aby vytvářela atraktivní systém pro širší skupiny uživatelů dopravního systému. Do budoucna je tedy možné, že se v regionu stanou skutečností autobusy na zavolání, autobusové a železniční spoje nebudou kopírovat ve stejných časech stejné trasy. Jistě se také otevře diskuze nad otázkami: Při jakém obsazení bude spoj krajem ještě objednáván a kdy už ne, popřípadě kdy bude hrazen obcí či jiným subjektem, popřípadě jak velké obce a v jakém rozsahu mají být veřejnou dopravou hrazenou krajem obsluhovány.

(zdroj: Kraj Vysočina, web)

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace