Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Telč má výjimečnou kolekci, bohužel zatím jen v depozitáři. Osmnáct portrétů jezuitských generálů se stalo kulturní památkou

12.11.2018
Telč má výjimečnou kolekci, bohužel zatím jen v depozitáři. Osmnáct portrétů jezuitských generálů se stalo kulturní památkou

Autor: NPÚ

Popisek: Obrazy nyní čeká restaurování

V roce 2018 se stal novou kulturní památkou výjimečně dochovaný soubor portrétů jezuitských generálů. Kompletní cyklus o osmnácti obrazech prezentuje nejvyšší představitele Tovaryšstva Ježíšova od založení řádu sv. Ignácem z Loyoly roku 1534 až po jeho zrušení v roce 1773.

Soubor byl po zrušení řádu vystěhován z někdejší telčské koleje a prezentován na telčské radnici. V současné době se nachází ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava, v pobočce v Telči. Spolu se skříněmi zdejší lékárny a knihami se tak jedná o jediný dochovaný mobiliář někdejší jezuitské koleje.

Vystavení je jen třešnička na dortu

„Po zrušení řádu přešly obrazy na Město Telč a byly umístěné na radnici. Po roce 1917 byly přemístěné do muzea,“ řekla vedoucí telčské pobočky Helena Grycová pro Český rozhlas. V muzejním depozitáři mají obrazy ideální podmínky pro jejich trvalé zachování. To znamená pokojovou teplotu a asi čtyřicetiprocentní vlhkost vzduchu. „Muzeum je sbírkotvorná organizace a vystavení je jen taková třešnička na dortu,“ říká pracovník Muzea Vysočiny v Jihlavě Martin Kos pro Český rozhlas.

„Jezuitský generál byl hlavní představitel řádu, zpravidla sídlil v Římě,“ říká Anna Hamrlová, pracovnice Národního památkového ústavu v Telči pro Český rozhlas. V depozitáři telčské pobočky Muzea Vysočiny je dnes osmnáct portrétů generálů. „Jedná se o generály od založení tovaryšstva Ježíšova, až po jeho zrušení v roce 1773,“ doplňuje Anna Hamrlová.

Výstava se chystá na rok 2020

Samy obrazy vznikaly dle grafické předlohy vlámského mistra Arnolda van Westerhoulta a lze je tak datovat až po polovině 18. století. Soubor sleduje jednotnou formu i styl, malby však prozrazují alespoň tři autorské rukopisy. Za výjimečně prezentované dílo lze považovat především obraz Františka Retze, jediného generála jezuitů českého původu, jehož obraz maloval kvalitnější umělec a opatřil ho i odlišným iluzivním rámováním.

Soubor byl podroben výzkumu v rámci probíhajícího projektu NAKI II ´Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši´, při němž nebyla prokázána existence dalších kompletních souborů v České republice. Cyklus tak představuje unikátně dochovanou galerii. Zatím je zrestaurovaný jen jeden obraz, a to portrét generála Iacobuse Laineze. Další opravy závisí na finančních prostředcích. Veřejnost bude mít možnost jeden nebo více obrazů vidět na výstavě, kterou v jezuitské koleji v Telči uspořádá Národní památkový ústav v roce 2020.

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace