Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nevidomí se v Telči připravovali na studium vysokých škol

28.07.2013
Nevidomí se v Telči připravovali na studium vysokých škol

Autor: Kraj Vysočina

Popisek: Letní školu navštívil i hejtman Běhounek

Usnadnit nevidomým a slabozrakým studentům přechod ze střední na vysokou školu a zvýšit šance při jejich dalším uplatnění je náplní letošní mezinárodní letní školy ICC, kterou hostí Univerzitní centrum Telč.

Informoval o tom web Kraje Vysočina. Na osm desítek zrakově postižených studentů ve věku 16 až 24 let se během pobytu seznamovalo s nejnovějšími informačními technologiemi a získávalo nové dovednosti v oblasti komunikace. Letní školu uspořádalo od 15. do 24. července Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás Masarykovy univerzity ve spolupráci s ICC Association se sídlem v rakouském Linci.

Letošní 19. ročník je v dějinách existence ICC zatím největší co do počtu účastníků z řad studentů i s ohledem na celkový počet zapojených osob. Akce se účastnilo 150 lidí ze 17 zemí. Učiteli a trenéry byli zkušení specialisté se zrakovým postižením i bez něj, pedagogové z vysokých i středních škol a zástupci společností, které vyvíjejí a distribuují speciální software. Letošní ročník byl výjimečný také svým přesahem na jiné kontinenty – kromě Evropy a Japonska je zastoupena i Jižní Afrika.

Část workshopů byla zaměřena i na prohlubování konverzační obratnosti nevidomých například formou kurzů žurnalistiky a tvůrčího psaní. Účastníci mohli rozvíjet i prostorovou orientaci a umělecké dovednosti ve výtvarných dílnách a při dramatické výchově. Nechyběly ale ani společenské nebo míčové hry. Ty mají pomoci zlepšovat komunikační dovednosti a zdravé sebevědomí, které je předpokladem k úspěchu nejen při dalším studiu, ale i na trhu práce.

O akci je veliký zájem, u nás už od roku 2001

Za ideou Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené studenty stojí profesor Klaus Miesenberger z Institutu Integriert Studieren. Ten akci původně zamýšlel jako rakouský vzdělávací podnik, ale záhy se ukázalo, že je o tábor mimořádný zájem i v dalších zemích. Postupně vznikl evropský tým národních koordinátorů, kteří zajišťují účast studentů z jednotlivých států. Za Českou republiku má tuto koordinaci od roku 2001 na starost středisko Teiresiás.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace