Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza kůrovec opět na stole. Hrozí nejhorší kalamita v historii? Už padají hlavy. Je ale na vině skutečně...

15.05.2018
Kauza kůrovec opět na stole. Hrozí nejhorší kalamita v historii? Už padají hlavy. Je ale na vině skutečně...

Foto: Lesy ČR / Facebook

Popisek: Zpracování dřeva z polomů

Od vichřice Herwart se přes Vysočinu přehnal už několikrát bořivý vítr a polomy vzniklé v lesích zůstaly na mnohých místech doposud nezpracované. Právě nezpracované dřevo se stalo obrovským nebezpečím. Proč? Protože reálně hrozí namnožení kůrovce, který by mohl začít likvidovat i zbylé stromy. Škody by tak byly nevratné a děsivé. A problém neřeší jen Vysočina, problémy jsou po celé republice. Piráti kvůli tomu dokonce žádají svolání zvláštní schůze sněmovny...

„Ten, kdo doposud tuto nahodilou hmotu nezpracoval, vystavil lesy vlastní, ale i sousedů v širokém okolí, významnému ohrožení. Je nezbytné, aby byly vývraty a zlomy ihned z lesa odvezeny ke zpracování. Pokud není možný odvoz, měly by být na místě asanovány, a to buď chemicky nebo mechanicky takzvaným odkorněním“, uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Přitom na kalamitu je zaděláno

Petr Zahradník pracuje pro Lesní ochrannou službu a v rozhovoru pro Český rozhlas přiznal, že kalamita se začíná přibližovat té loňské. A to je teprve začátek. „Je to určitě nejhorší, co jsme kdy v historii zaznamenali. Pokud to takhle bude dál pokračovat, tak to bude minimálně na stejné úrovni jako v loňském roce, nebude-li se to spíš ještě horšit,“ popsal Petr Zahradník.

A padají hlavy...

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek katastrofální stav lesů vidí černě. Jako řešení vidí v utínání hlav. První padl ředitel společnosti Lesy ČR. Daniel Szórád na svém postu skončil. Přičemž jako jediný důvod jeho odvolání uvedl ministr Milka nezvládnutou kalamitu kůrovců. „K odvolání generálního ředitele Daniela Szóráda jsem se rozhodl bez ohledu na politickou situaci. Stav našich lesů je velmi kritický, a proto je nezbytně nutné aktivně řešit kůrovcovou kalamitu. To se pod dosavadním ředitelem nedělo,“ řekl Milka. O tom, zda má pravdu se dá pochybovat. Byť už jen s přihlédnutím na jeho razantní krok s odvoláním ředitele Szóráda. Protože jeho náhrada se v problémech bude jedině topit. Vedení by se mělo vyměňovat v dobách klidu, nikoliv v rozbouřených dobách.

Szórád podle všeho vedl Lesy ČR výborně. Na společnost se během Szórádova úřadování nesesypala žádná výbušná kauza, zaměstnanci jsou spokojení a pracují efektivně. „Má na toto rozhodnutí právo. Nikdy jsem netvrdil, že jsme ten nejlepší kandidát na světě," uvedl Szórád pro Český rozhlas k vlastnímu odvolání a pokračoval: „Celá řada věcí se podařila. Myslím, že jsem podnik významně posunul směrem dopředu. Pracovní podmínky, které tam lidé mají a procesy které tam běží, jsou na úrovni.“ Největším soukromým smluvním partnerem společnosti Lesy ČR je Uniles, který vlastní Andrej Babiš. I tam by mohla být stopa unáhleného a nepochopitelného odvolání Daniela Szóráda.

Zpomalí to řešení kalamity?

Hlava ředitele na podnosu řešení kalamity kůrovců nezpomalí, ale ani neurychlí. V nastoleném diskursu bude pokračovat jeho stávající statutární zástupce Tomáš Pospíšil, který nebude mít příliš prostoru pro razantní změnu politiky společnosti Lesy ČR.

Kde je smysl Milkova odvolání ředitele společnosti Lesy ČR, tedy vidět není. Na nového ředitele si počkáme několik měsíců. To je dost prostoru pro to, aby malá domů byla skutečně doma. Tak uvidíme jaké má s českými lesy Babiš úmysly. Mohou to být skutečně obavy o stav lesů a snaha zabránit katastrofální kůrovcové kalamitě. Ale také nemusí.

Vložil: Štěpán Cháb