Kauza kůrovec opět na stole. Hrozí nejhorší kalamita v historii? Už padají hlavy. Je ale na vině skutečně...
15.05.2018
Foto: Lesy ČR / Facebook
Popisek: Zpracování dřeva z polomů
Od vichřice Herwart se přes Vysočinu přehnal už několikrát bořivý vítr a polomy vzniklé v lesích zůstaly na mnohých místech doposud nezpracované. Právě nezpracované dřevo se stalo obrovským nebezpečím. Proč? Protože reálně hrozí namnožení kůrovce, který by mohl začít likvidovat i zbylé stromy. Škody by tak byly nevratné a děsivé. A problém neřeší jen Vysočina, problémy jsou po celé republice. Piráti kvůli tomu dokonce žádají svolání zvláštní schůze sněmovny...
„Ten, kdo doposud tuto nahodilou hmotu nezpracoval, vystavil lesy vlastní, ale i sousedů v širokém okolí, významnému ohrožení. Je nezbytné, aby byly vývraty a zlomy ihned z lesa odvezeny ke zpracování. Pokud není možný odvoz, měly by být na místě asanovány, a to buď chemicky nebo mechanicky takzvaným odkorněním“, uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Přitom na kalamitu je zaděláno
Petr Zahradník pracuje pro Lesní ochrannou službu a v rozhovoru pro Český rozhlas přiznal, že kalamita se začíná přibližovat té loňské. A to je teprve začátek. „Je to určitě nejhorší, co jsme kdy v historii zaznamenali. Pokud to takhle bude dál pokračovat, tak to bude minimálně na stejné úrovni jako v loňském roce, nebude-li se to spíš ještě horšit,“ popsal Petr Zahradník.
A padají hlavy...
Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek katastrofální stav lesů vidí černě. Jako řešení vidí v utínání hlav. První padl ředitel společnosti Lesy ČR. Daniel Szórád na svém postu skončil. Přičemž jako jediný důvod jeho odvolání uvedl ministr Milka nezvládnutou kalamitu kůrovců. „K odvolání generálního ředitele Daniela Szóráda jsem se rozhodl bez ohledu na politickou situaci. Stav našich lesů je velmi kritický, a proto je nezbytně nutné aktivně řešit kůrovcovou kalamitu. To se pod dosavadním ředitelem nedělo,“ řekl Milka. O tom, zda má pravdu se dá pochybovat. Byť už jen s přihlédnutím na jeho razantní krok s odvoláním ředitele Szóráda. Protože jeho náhrada se v problémech bude jedině topit. Vedení by se mělo vyměňovat v dobách klidu, nikoliv v rozbouřených dobách.
Szórád podle všeho vedl Lesy ČR výborně. Na společnost se během Szórádova úřadování nesesypala žádná výbušná kauza, zaměstnanci jsou spokojení a pracují efektivně. „Má na toto rozhodnutí právo. Nikdy jsem netvrdil, že jsme ten nejlepší kandidát na světě," uvedl Szórád pro Český rozhlas k vlastnímu odvolání a pokračoval: „Celá řada věcí se podařila. Myslím, že jsem podnik významně posunul směrem dopředu. Pracovní podmínky, které tam lidé mají a procesy které tam běží, jsou na úrovni.“ Největším soukromým smluvním partnerem společnosti Lesy ČR je Uniles, který vlastní Andrej Babiš. I tam by mohla být stopa unáhleného a nepochopitelného odvolání Daniela Szóráda.
Zpomalí to řešení kalamity?
Hlava ředitele na podnosu řešení kalamity kůrovců nezpomalí, ale ani neurychlí. V nastoleném diskursu bude pokračovat jeho stávající statutární zástupce Tomáš Pospíšil, který nebude mít příliš prostoru pro razantní změnu politiky společnosti Lesy ČR.
Kde je smysl Milkova odvolání ředitele společnosti Lesy ČR, tedy vidět není. Na nového ředitele si počkáme několik měsíců. To je dost prostoru pro to, aby malá domů byla skutečně doma. Tak uvidíme jaké má s českými lesy Babiš úmysly. Mohou to být skutečně obavy o stav lesů a snaha zabránit katastrofální kůrovcové kalamitě. Ale také nemusí.
Vložil: Štěpán Cháb