Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihlavská Zoo se s jarem rozrodila. A to jak s chlupatými obyvateli, tak i s akcemi

01.05.2018
Jihlavská Zoo se s jarem rozrodila. A to jak s chlupatými obyvateli, tak i s akcemi

Autor: Zoo Jihlava

Popisek: Nefotit! Sežereme vás! Jihlavská Zoo se raduje z velmi vzácného odchovu. Dvě mláďata tygra sumaterského se narodila 28. března 2018, tedy přesně v den, kdy jejich matka Činta oslavila svoje páté narozeniny! Činta se v Jihlavě narodila jako teprve třetí mládě sumaterského tygra a to po dvaceti letech od jejich prvního odchovu. Mladá tygřice se hned po svém narození stala nekorunovanou královnou Zoo, jejím kmotrem se stal populární zpěvák Tomáš Klus, který jí i osobně vybral jméno Cinta „Činta“, což v indonéštině znamená láska... A teď je šťastnou maminkou.

Tak 20. dubna se v jihlavské Zoo bouchlo šampaňské. Podařil se majstrštyk. Přibylo mládě lenochoda dvouprstého. Radost jihlavské Zoo je o to větší, že rozmnožování lenochodů dvouprstých je v zajetí mírně řečeno problematické. Takový kousek se podařil v Jihlavě naposledy před deseti lety... Také nekorunovaná královna Zoo, tygřice Činta, má koťata. Prostě radost až do rána.

Otcem lenochůdčete na snímku je jihlavský borec, lenochod Largo, kterému je 19 let. To není na lenochoda málo. Matkou je pak sličná Němka Chrisi, které bylo letos šest let. Proč Němka? Chrisi je odchovankyně německé Zoo ve Schwerinu. Do Jihlavy se přestěhovala v roce 2014. Panovali obavy, že mládě nepřežije. Chrisi totiž mládě už měla, ale do druhého dne zemřelo. Proto ošetřovatelé s napětím čekali, jaký bude mít vývoj nové těhotenství Chrisi. Hned po porodu byli ošetřovatelé nešťastní. Mládě prý velmi naříkalo a nevypadalo to příliš dobře. Ale nakonec se situace uklidnila. Mládě se přisálo k mateřskému mléku, nebylo tedy ani třeba umělého dokrmování.

Jak žijí lenochodi

Většinu svého života tráví zavěšeni na stromech, což jim umožňují jejich silné končetiny. Na zem slézají jen v případě, pokud na předešlém stromě spásali všechno listí nebo se jdou vyprázdnit a to vždy na stejné místo. Na zemi je však lenochod zcela bezmocný a pohybuje se jen na břiše plazivými pohyby, jelikož se nedokáže ani postavit na nohy. Proto se stává snadnou kořistí nejrůznějších šelem jako je například ocelot.

Odtrhnout a natožpak ulovit lenochoda na stromě je značně obtížné. I přesto mu ve spletích větví hrozí nebezpečí, zvláště ze strany orlů, především harpyje pralesní a orla chocholatého, před kterými se lenochod brání svými ostrými drápy, které mohou způsobit vážná zranění nebo dravce dokonce zabít. Ale s klidem na duši můžeme konstatovat, že útok orla ani harpyje jihlavským lenochodům skutečně nehrozí.

Lenochod není jediná radost v Zoo

22. dubna se narodili v Jihlavě dva tygři sumaterští. A panovala kolem toho kuriózní podívaná. Celé tři dny ošetřovatelé netušili, jaké mají noví tygříci pohlaví. Modlili se za to, aby to byly samice, protože ty jsou pro chov v zajetí cennější. Po třech dnech jejich matka vyšla na pár minut do výběhu, ošetřovatelé tak měli možnost nahlédnout pod ocásky a vykoumat tajemství pohlaví. S velkou radostí pak oznámili, že dva tygříci jsou vlastně dvě tygřice.

A v Jihlavě se jede dál

S příchodem měsíce května se do areálu jihlavské zoo stěhuje celá řada dravých ptáků a sov na letní sezonu. Pro návštěvníky Zoo Jihlava to znamená, že začaly oblíbené letové ukázky dravců a sov s manželi Evou a Edou Školoudovými. Letové ukázky budou probíhat na obvyklém místě v prostoru před australskou farmou. Letové ukázky budou probíhat od začátku května až do konce září.

V letošním roce se však nejen ptáci, ale hlavně návštěvníci mohou těšit na příjemnou a vítanou změnu. Díky účelové dotaci z Kraje Vysočina ve výši 500 000,-Kč, byly dravcům a sovám přes zimu vybudovány zbrusu nové voliéry. Ty ptákům poskytnou příjemný stín, větší bezpečí a mnohem lepší komfort. Také pro návštěvníky bude pohled na ptáky mnohem lepší a zajímavější.

Přehlídka malých zpěváků v Zoo Jihlava

V rámci Dne pro pěvce a kampaně Silent Forest vyhlásila jihlavská Zoo na 12. května přehlídku malých zpěváků. Soutěž je určena dětem, jednotlivcům (i s případným doprovodem rodičů), nebo menším skupinám. Hlavním motivem musí být ptáci a píseň může být již existující, nebo vymyšlená vlastní.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace