Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Topení koťat v rybníku? Fuj. V Česku existuje první kočkobox. A kočičí máma má spoustu historek…

25.04.2018
Topení koťat v rybníku? Fuj. V Česku existuje první kočkobox. A kočičí máma má spoustu historek…

Foto: Michaela Špačková

Popisek: Kočkobox ve Skrýšově

Zatoulaných koček je více než dost. Se zajímavým nápadem přišel kočičí útulek ve Skrýšově na Jihlavsku. V útulku totiž najdete babybox, který ovšem slouží k odložení kočiček. A funguje prý stejně jako ten lidský.

Kam s kočičími miminky, kterých je pěkná nadílka? Kam s kočkou, která se k vám zatoulala, ale vy se o ni starat prostě nemůžete? Ve Skrýšově mají skvělou možnost, jak se o nechtěné kočky postarat.  

Přijímají všechny kočky

„Prvotním počinem je nevyhazovat či se jinak drasticky zbavovat nově narozených kočičích miminek, které vám, ať už vaše, či nějaká zatoulaná kočka nečekaně přivede domů. Dále nebýt lhostejný k zatoulaným kočkám nebo dokonce poraněným kočkám, na které můžete narazit kdekoliv v zástavbě i ve volné přírodě,“ říká Taťána Homolková, předsedkyně spolku 1. Kočičí útulek Na Vysočině, a dodává: „My jsme tu právě pro takové případy, abychom těm kočičkám pomohli ke startu do nového života. Nalezence přijmeme, i když zrovna nejsme přítomni v útulku.“ 

Kočku našli před vraty

Nápad vznikl poté, co se v útulku objevil první nalezenec: „V létě roku 2015 jsme se vraceli z ošetření koček u veterináře a u vjezdu do našeho dvora jsme našli krabici s březí kočičkou. Někdo jí prostě zabalil jak balík a nechal jí položenou před vraty. Byla v septickém šoku, musela být okamžitě operovaná, koťata už bohužel zachránit nešlo, ale kočka díky panu doktorovi přežila. Dostala jméno Káťa a po rekonvalescenci jsme jí našli nový domov, kde se má báječně,“ vypráví Taťána Homolková. 

Inspirací byl lidský babybox

Koček, které sem lidé potají přinesli, přibývalo a problém bylo třeba řešit: „Čím dál častěji se nám pak stávalo, že jsme ráno nacházeli různé klece nebo krabice s kočkami či koťátky u vchodových dveří nebo u vrat. Což je vlastně ten lepší případ, protože leckdy lidé ty kočky u nás na dvoře vypustili a my je potom složitě odchytávali,“ poznamenala Taťána Homolková. Přitom v útulku problém s přijímáním nových koček neměli: „Důvody takového jednání jsou pro nás nepochopitelné, možná z obavy, že kočky nepřijmeme, možná jsme zrovna v útulku nebyli přítomni. Každopádně nám bylo jasné, že to musíme nějak řešit a nápad s kočkoboxem byl na světě. Inspirací nám byly vlastně dětské babyboxy, jejichž účelnost byla už léty prověřená.  Pak už zbývalo jen dopilovat detaily a za pár měsíců byl box v provozu.“

 

Jména nálezců se nesdělují

Kočkobox najdou návštěvníci velmi snadno: „Box je umístěn pod přístřeškem u vchodu do útulku. Na boxu visí instrukce, jak postupovat při vložení kočky do boxu. Pokud nálezci tyto instrukce dodrží, nemusí mít o vložené zvíře obavy, je tu voda i krmení. Dále jsou zde přiloženy prázdné formuláře přijímacího protokolu, který prosíme vyplnit. Údaje z formuláře jsou důležité pro následující evidenci přijatých koček. Jména nálezců nikde nezveřejňujeme, nicméně se nám stává, že tyto údaje lidé nevyplní a uvedou jen krátký popis kočky a místo nálezu. V podzimním a zimním období je k dispozici deka na zakrytí boxu, která pak chrání kočičky před chladem. Od letošního podzimu, bychom rádi zavedli vyhřívané dečky.“ 

Kočky vyhlížejí návštěvy

O kočky je potom perfektně postaráno: „Z boxu kočky putují do tzv. karanténní místnosti, kde je čeká taková první vstupní prohlídka a zápis do evidence. Jsou jim ošetřena případná zranění, pokud jejich stav vyžaduje akutně veterinární léčbu, jedeme hned do veterinární ordinace. Podle zdravotního stavu tedy buď zůstávají v karanténě, nebo jdou na marodku. V karanténě jsou případy klinicky zdravých koček, které zde tráví ochrannou lhůtu před umístěním do adopční místnosti mezi ostatní kočky. Na marodce pak máme kočky v léčbě. Je-li nový obyvatel útulku připraven k přemístění mezi ostatní kočky, o čemž se vždy radíme z naší paní veterinářkou, putuje do některé z adopčních místností. Odtud pak vyhlíží návštěvy a vybírá si své nové majitele,“ sdělila nám Taťána Homolková. 

Kočkobox zachránil už několik desítek koček

Kočkobox se ujal a úspěšně pomáhá: „Každá přijatá kočka, včetně těch z boxu, je řádně zaevidovaná. Troufáme si tvrdit, že v boxu jsme jich za dobu jeho existence nalezli už několik desítek. Zvlášť na jaře, kdy je sezóna nových koťátek, je frekvence nálezů dost vysoká. Jsme moc rádi, že se nám náš nápad podařilo realizovat  a box nám pomáhá zachraňovat kočky, které by mnohdy  čekala krutá smrt.“

 

Pomozte!

Útulek u Polné poskytuje domov mnoha kočkám: „Téměř 100 koček dnes obývá celé jedno patro domu a jejich pokoje jsou upravené všem jejich potřebám, aby měly nejen dostatek jídla, ale i pohybu a pocit volnosti,“ říká Taťána Homolková. Útulek je na tom v současné době bohužel velmi špatně: „Letošní rok je nejtěžší za dobu existence útulku. S pomoci hodných lidí se nám podařilo zvládnout havárii vody a voda v útulku teče. Podařilo se nám vybudovat komín a díky novému kotli bude v celém útulku teplo a konec přitápění přímotopy v zadních pokojích. Podařilo se nám vybudovat karanténu pro vážně nakažené kočičky. A při tom všem nám lidé neustále vozí nové a nové nalezence, nyní čím dál častěji ve zbídačeném stavu,“ stojí na Facebooku útulku. Pokud útulku chcete pomoci, můžete se obrátit přímo na něj, nebo využít účet útulku 2300742603/2010.

 

Krajské listy.cz se rozhodly pomoci tím, že budeme pravidelně zveřejňovat fotky kočiček k adopci. To, že šéfredaktorka sama je kočkařka (má jich 5), s tím nemá vůbec, ale vůbec nic co do činění:-)

Vložil: Michaela Špačková