Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hotel pro opilce? Ještě jim tam dejte playstation a obří plazmu, zní rozlobené hlasy na účet záchytky

23.01.2018
Hotel pro opilce? Ještě jim tam dejte playstation a obří plazmu, zní rozlobené hlasy na účet záchytky

Foto: kr-vysocina.cz

Popisek: Vystřízlivění na jihlavské záchytce stojí i čtyři tisíce korun. Většina však nezaplatí

Provozovatel jihlavské záchytky končí, protože prý nechce dělat hotel pro opilce. Kraj Vysočina tak stále řeší, kdo bude od března tohoto roku provozovat protialkoholní záchytnou stanici. Služby města Jihlavy totiž odstoupily od smlouvy. Stalo se tak z ekonomických důvodů i kvůli nutnosti splnit podmínky novely zákona z dílny minulé vlády. Podle ní totiž i opilci budou nově muset mít dostatečný komfort.

O protialkoholních záchytných stanicích se říká, že jsou to nejdražší hotely v Česku. Právě v Jihlavě například opilci zaplatí za vystřízlivění na záchytce, jediné v kraji, rovné čtyři tisíce korun. Většina lidí však za nocleh nezaplatí. A to jeden rekordman mezi neplatiči přespal na záchytce téměř stokrát. Až 60 procent zachycených částku neuhradí a dluh se už většinou nepodaří vymoci. Ekonomické důvody jsou tak jednou z hlavních příčin, proč Služby města Jihlavy, které jihlavskou záchytku provozují, odstoupily od smlouvy s Krajem Vysočina, jenž službu zřizuje. Do výběrového řízení Kraje na nového provozovatele se nikdo nepřihlásil. Kraj dává ročně na provoz 5 milionů korun. Bez výběrového řízení může částku navýšit na 5,5 milionu.

Překvapení na kraji

Nezájem současného provozovatele na Kraji Vysočina překvapil.  Předpokládalo se, že když má s provozem záchytky tolik zkušeností, má nasmlouvané kvalifikované lékaře i nezdravotnický personál, bude pokračovat.  Vyšší finanční nároky na provoz záchytky všech eventuálních zájemců o spolupráci byli prý připraveni respektovat, teď musí během necelých dvou měsíců vyřešit, co s ní bude dál. Znamená to, že buď zkusí vypsat ještě jedno výběrové řízení, nebo provoz záchytky převedou na nějakou svou organizaci, s největší pravděpodobností na jihlavskou nemocnici. Zavřít záchytku nechtějí.

Komfort pro opilce

Jihlavská nemocnice se na převzetí pomalu chystá. Mluvčí nemocnice Monika Zachrlová uvedla, že jsou připraveni situaci řešit. Klíčové bude zejména rozhodnutí, zda záchytka zůstane na svém místě v areálu jihlavské polikliniky, nebo ji přesunou někam do svých prostor. Jisté je, že ji budou čekat investice, protože v současné chvíli nesplňuje požadavky, které na ni klade nová ministerská vyhláška. Ta nebyla u provozovatelů záchytek rozhodně nijak vstřícně přijata. Podle ní by se protialkoholní záchytné stanice měly podobat zdravotnickému zařízení s určitým komfortem pro klienty. Proti tomu se bouří nejen pracovníci záchytek, ale i lidé v diskuzích na sociálních sítích. „Ještě bych jim tam dal Playstation a obří plasmu. Kašmírové povlečení nebo aspoň egyptskou bavlnu a na závěr před odchodem masáž,“ sarkasticky poznamenává jistý pan Kounovský.

Kdo zaplatí náklady?

Jedním z požadavků nové vyhlášky je například umístění signalizačního zařízení, kterým by si zachycená osoba přivolala pomoc personálu. Dále by měla být na záchytkách i toaleta oddělená od okolního prostoru, ve vyhlášce jsou i požadavky na stálost a parametry denního osvětlení, vymezený počet metrů čtverečních na jednoho klienta či posílení počtu zdravotnického personálu. Kdo zaplatí náklady, zda zřizovatel, provozovatel, nebo ministerstvo, není jasné. Zkušení pracovníci jsou navíc přesvědčeni, že by místnosti pro opilce měly být co nejjednodušeji vybavené, aby nebylo co zničit. Klienti záchytky totiž nejsou žádní beránci. Z 80 procent jsou to agresivní jedinci pod vlivem alkoholu. Nedělá jim problém vytrhnout ze zdi ventilátor, nebo monitorující kameru, či rozcupovat matraci, na které leží.

 

Záchytky se v civilizovaném světě ruší

Situace v protialkoholních záchytných stanicích dlouhodobě kritizovala i ochránkyně lidských práv Anna Šabatová. Nelíbilo se jí, že záchytky mají málo personálu, nedostatek lékařů, proti opilým se používají příliš tvrdé donucovací prostředky, a navíc bývají nepřiměřeně drahé. Nikde jinde na západ od našich hranic už záchytky neexistují, dokonce i v Rusku byly zrušeny. Pokud se jedná o agresivního opilce, tak se o něj postará policie, a pokud jde o člověka, který má vážný zdravotní problém v podobě například těžké intoxikace alkoholem, řeší to zdravotnické zařízení.

Vložil: Jana Maisnerová