Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeká v Jihlavě kopec zlata a pozlátko slávy? František Mitáš o udílení cen Horác v Horáckém divadle

09.12.2017
Čeká v Jihlavě kopec zlata a pozlátko slávy? František Mitáš o udílení cen Horác v Horáckém divadle

Foto: Facebook

Popisek: František Mitáš vyhrál Horáce již počtvrté

FOTOGALERIE Celostátní udílení cen, ať už hereckých, hudebních, sportovních, všechny spojuje jediné. Neuvěřitelná nuda. Moderátor s naučenými a nicneříkajícími vtípky, které nikoho neurazí, ale ani nepobaví. Oceňovaní děkují svým matkám, svým producentům, svým týmům, svým fanouškům. V Jihlavském Horáckém divadle na to jdou trochu jinak. Přirozeně, neuvěřitelně nápaditě a hlavně, při udílení jejich divadelních cen Horác dostáváte záchvaty smíchu. Protože herci Horáckého divadla si dělají legraci skutečně ze všeho, sebe nevyjímaje.

Nejoblíbenějším hercem Horáckého divadla se stal František Mitáš. Už počtvrté. „Je to moje třináctá sezona v Horáckém divadle a evidentně není nešťastná, když jsem dostal Horáce. Je to samozřejmě závislé také na tom, jaké má herec štěstí na role,“ řekl pro radio Impuls František Mitáš. Františka diváci mohou aktuálně vidět v Černé komedii, Sexu noci svatojánské, v pohádce Maxipes Fík, muzikálu Adéla ještě nevečeřela nebo románové kronice Rok na vsi.

Cenu Františka Mitáše nevyhrál František Mitáš

Cena Františka Mitáše se uděluje herci, který za sezónu nejčastěji zemřel. Františkovi, podle kterého je cena pojmenovaná, ovšem unikla o chlup. Zemřel jen čtyřiapadesátkrát. Převálcoval ho Stanislav Gerstner díky pohádce, v které umírá neustále. Přičemž František Mitáš si, jak prozradil radiu Impuls, v této kategorii věřil, protože umírá ve hře Kabaret z lágru a ve hře Rok na vsi. „Vzniklo to asi před třemi roky, kdy jsem si dělal takovou osobní statistiku kvůli scénce. Při své desáté sezoně v Horáckém divadle jsem si spočítal, že jsem ve všech představeních zemřel asi dvěstěsedmdesátkrát. Teď už jsem na čísle někde kolem čtyř padesáti. Začali jsme tomu neoficiálně říkat Mrtvola sezony, což je trošku dekadentní, a že to nakonec pojmenovali po mně, za to nemůžu,“ řekl k tomu sušše herec.

Smrt na jevišti máme rozdělenou

O kontroverzní ceně se František Mitáš rozpovídal detailněji. „Každý můj konec je něčím zajímavý. Kvůli scénce jsme si to tehdy dokonce rozdělil do kategorií na sebevraždy, vraždy dokonané a nedokonané... V Roku na vsi se oběsím, v Kabaretu z lágru mě poslali do plynu, v Hamletovi mě otrávili, v Přeletu nad kukaččím hnízdem mi udělali lobotomii a pacienti mě udusili polštářem,“ řekl pro Impuls.

Jedou z Košic

Celé předávání cen se neslo v duchu věty – jedou z Košic, kde hostovali – prakticky všichni oceňovaní herci byli na udílení cen nepřítomni. Moderátor se s nimi spojoval telemostem do autobusu na dálnici D1. Údajně jeli z Košic, kde hostovali v tamním divadle. Přitom seděli v zákulisí a měli ze všeho dobrý den. Jediný skutečný telemost pak předvedla herečka roku Tereza Otavová, která cenu přebírala ze skutečného nemocničního lůžka, na kterém se regenerovala po operaci, skutečně, jak zdůraznil pro Impuls František Mitáš. Na celém předávání bylo velmi sympatické, že se na něm podílelo celé osazenstvo divadla. Tedy i včetně uklízeček, uvaděček nebo pokladních.

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka byl nadšený

Ondřej Kepka byl na předávání cen přítomný a po ceremoniálu všechny nadšeně chválil za předvedenou show. František Mitáš pak pro radio Impuls prozradil, že nápad na autobus z Košic vznikl při jedné schůzce před pořádáním ceremonie. Režisér večera Pavel Šimák do toho s nadšením šel. Stejně tak moderátor Lukáš Matěj. Pak pro Impuls prozradil, že je rád, že nemusel ceremonii moderovat. „Pak se ve finále stanou takové věci, jako třeba že se vyhlásí omylem někdo jiný. Je to narychlo a akční, takové věci se stávají. Aspoň je vidět, že nikdo není neomylný,“ řekl a narážel tím na faux pas s udílení Malé Thalie, kdy na plátně projekce byla označená jako vítězka sekce Herečka roku Tereza Otavová a Ondřej Kepka vyhlásil do mikrofonu Vladimíru Vokůrkovou. Přičemž se spletli organizátoři s projekcí, oceněná měla být Vladimíra, dodává pro Impuls Mitáš.

Jihlava je moje

Na přetřes přišla i otázka toho, kam chce František Mitáš ve své profesi dojít. „Člověk by asi rád šel někam, kde na něj čeká kopec zlata nebo pozlátko v podobě slávy. Už jsem prošel pár divadel a jsem dost starý na to, abych dobře věděl, že nikdy to nikde není dokonalé. Vždy je to práce s lidmi a pro lidi a to je to nejtěžší,“ řekl František pro Impuls a prozradil, že už si prošel prostějovským divadlem, šumperským divadlem a nakonec i českobudějovickým divadlem. Horácké divadlo v Jihlavě je pro něj srdeční. I proto, že to z něj má blízko do svého rodiště, kde má po tátovi pole a lesy, o které se musí starat.

Seriály a jihlavští herci

Na otázku radia Impuls, zda se František Mitáš chytá i v televizních seriálech, odpověděl: „Díky uměleckému šéfovi Horáckého divadla se nás teď hodně z Jihlavy mihne ve třetí sérii Labyrintu, který natáčí Jiří Strach. V létě jsem natáčel nový seriál Vzteklina na Šumavě.“ Zároveň přiznal, že by nešel do všeho. Angažmá v pseudo realityshow jako Soudkyně Barbara, to je skutečné dno, řekl pro Impuls nejpopulárnější herec Horáckého divadla František Mitáš.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb