Už aby je někdo klepl přes prsty… Zloději a vandalové likvidují dopravní značky, ale nikdo je za to nepotrestá, proč?
16.08.2017
Foto: www.kr-vysocina.cz
Popisek: Poničené dopravní značky na Vysočině
Na Vysočině se v posledních týdnech potýkají s nepříjemností, kterou jsou krádeže a ničení dopravních značek. Riziko vzniku nebezpečných dopravních situací, které může chybějící nebo poničená a tím pádem nejasná dopravní značka způsobit, zřejmě zloděje a vandaly naprosto nezajímá…
Dopravní nehoda je tím nejvážnějším důsledkem chybějící značky. Ne závažnou, i když nepříjemnou situací pro řidiče je také to, že pokud u komunikace chybí dopravní značení, které je rozmisťováno v době oprav podél silnic, mohou pak zbytečně zabloudit.
Pachatelé zůstávají neodhaleni
„Dalším problémem pro orientaci je množící se přemisťování dopravních značek na zcela jiná místa, jejich sprejování nebo otáčení a lámání. Pachatele a vandaly se odhalit většinou nedaří,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.
Opakovaně muselo být instalováno a doplňováno značení objízdných tras při opravách silnic na Telčsku. „Pro některé motoristy se změna průjezdnosti s novým dopravním značením stává nepřekonatelným problémem a řeší ho svérázně, často v rozporu s předpisy a dobrými mravy,“ sdělila Eva Neuwirthová z tiskového oddělení krajského úřadu.
Výměna a doplňování značek nejsou zrovna levná záležitost
Dopravní značky včetně těch dočasných, kterými jsou vedeny objízdné trasy v době oprav silnic, představují důležitý komunikační prvek v úpravě provozu na pozemních komunikacích, ale zároveň jsou i součástí kultury prostředí. Jejich poškozování nebo ničení může být kvalifikováno jako přestupek nebo i trestný čin. „Výměna a stálé doplňování značek se pohybuje ve stovkách tisíc až jednotek milionů korun ročně,“ doplnil radní Jan Hyliš.
V současné době je na území Kraje Vysočina v realizaci asi 100 dopravních staveb na silnicích II. a III. tříd za téměř 800 milionů korun. Na silnicích je tedy umístěno řádově o tisíce dopravních značek více, jsou rozmisťovány tak, aby byla zachována co největší obslužnost území. Veškeré rozmístění značení je konzultováno s dopravní policií a dotčenými obcemi.
Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina vynaložila jen v roce 2016 na obnovu a pořízení nových dopravních značek téměř 11 milionů korun, v letošním roce je na stejný účel vyčleněno téměř 13 milionů korun.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lenka Sloupová