Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jihlaváci třídí jak nikdy dříve. Na skládce v Henčově skončilo loni o 1100 tun odpadu méně než v roce 2015

20.02.2017
Jihlaváci třídí jak nikdy dříve. Na skládce v Henčově skončilo loni o 1100 tun odpadu méně než v roce 2015

Autor: jihlava.cz

Popisek: Masarykovo náměstí v Jihlavě

Zajímavá čísla vykazují statistiky odpadového hospodářství Jihlavy za rok 2016. Do černých popelnic uložil každý obyvatel města průměrně 143 kilogramů směsného odpadu, což je o 21 kilogramů méně než v předchozím roce. Ve srovnání s rokem 2015 bylo do skládky v Henčově loni uloženo o 1100 tun odpadu méně. „Naopak se čtyřnásobně zvýšilo množství odpadu, který obyvatelé uložili do hnědých nádob na bioodpad. Zvýšilo se i třídění plastu, papíru a skla,“ konstatoval primátor Rudolf Chloupek.

Potěšující čísla jsou výsledkem několika opatření, které radnice udělala na počátku roku 2016. Celoplošně zavedla svoz biologicky rozložitelného odpadu jak z 261 veřejných kontejnerových stání, tak od rodinných domů, ke kterým si majitelé nechali přistavit dva tisíce patřičných hnědých nádob. Zatímco v roce 2015 se  do kompostárny navezlo 590 tun, loni šlo o více než dva tisíce tun bioodpadu. „Dá se předpokládat, že velká část bioodpadu by skončila bez užitku na skládce, takto bude využit na výrobu kompostu. Ukládání bioodpadu do kompostárny je navíc o polovinu levnější než do skládky,“ vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Lepší třídění = více místa v popelnici

Novinkou je od loňského jara nižší frekvence svážení směsného komunálního odpadu od rodinných domů – sváželo se jednou týdně, nyní jednou za čtrnáct dní. „Jedním z efektů je, že lidé začali více třídit, aby se jim odpad do popelnice vešel. To se projevilo na množství vytříděného odpadu v kontejnerech, ve srovnání s předchozím rokem obyvatelé vytřídili plastu o 110 tun, papíru o 122 tun a skla o 69 tun více,“ vyčetla ze statistik Ruschková.

Skládka Henčov

Skládka Henčov

Podařilo se odklonit významné množství odpadu ze skládky a v přepočtu na obyvatele narostlo množství vytříděných odpadů o 31 kilogarmů, na 112 kilogramů za rok. „Radnice připravuje podmínky pro lepší třídění, ale bez zodpovědného přístupu obyvatel k životnímu prostředí by se opatření minula efektem,“ děkuje spoluobčanům primátor Rudolf Chloupek.

Dvacet tisíc Jihlaváků v motivačním programu

Jihlavská radnice má od poloviny roku 2014 pro občany úspěšný motivační program, do kterého se zapojilo bezmála 20 000 lidí. Domácnosti, které buď sníží frekvenci svozu popelnice, nebo pravidelně přinášejí na sběrný dvůr patřičné odpady, mají slevu 75 korun na poplatku za svoz odpadu, který je aktuálně 680 korun. Potřebné informace o odpadech najdou nejen obyvatelé města na městském webu www.odpadyjihlavy.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace