Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letecká záchranka na Vysočině bude od ledna létat s novým strojem. Provoz zajistí na další čtyři roky rakouská společnost Helikopter Air Transport

14.12.2016
Letecká záchranka na Vysočině bude od ledna létat s novým strojem. Provoz zajistí na další čtyři roky rakouská společnost Helikopter Air Transport

Foto: Ilustrační foto helirescue.at

Popisek: Záchranářský vrtulník Airbus EC 135

Provoz letecké záchranné služby pro Kraj Vysočina na další čtyři roky zajistí od Nového roku rakouská společnost Helikopter Air Transport. Už v polovině prosince se nový provozovatel seznamuje s regionálními heliporty a probíhají nutná proškolení leteckých záchranářů a lékařů. „Přechod na jiného provozovatele pro nás představuje mimo jiné pozitivní řešení ambulantního prostoru ve strojích s vyšší nosností,“ říká ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Dosavadní provozovatel LZS na Vysočině Alfa-Helicopter už dříve oznámil, že ke konci letošního roku ukončí činnost.

Úderem sedmé hodiny ranní 1. ledna 2017 bude dispečink Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina vysílat s leteckou záchrankou do terénu sice stejné posádky, ale v nové helikoptéře s logem společnosti Helikopter Air Transport. Podle ředitelky ZZS Kraje Vysočina Vladislavy Filové bude k tomuto datu fungovat v téměř shodných postupech, alespoň co se týká zdravotnických pracovníků. V praxi vystřídá dosavadní stroj BELL 427 nový EC 135.

Na rozdíl od jiných základen, nemusí piloti už v průběhu prosince nalétávat trasy na regionální heliporty krajských nemocnic, neboť je důvěrně znají, v pětičlenném týmu zůstávají i původní piloti. Ani s ohledem na nový stroj nebudou mít problém přistát na kterémkoliv střešním heliportu. Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného bude možné zázemí pro leteckou záchranou službu v rámci jihlavské záchranky používat i pro nový stroj bez nutnosti stavebních úprav. „Občanům Kraje Vysočina, pokud měli během posledních měsíců nějaké pochybnosti, bych chtěl jejich obavy rozptýlit a ubezpečit je, že jim záchranka poskytne pomoc, na kterou byli dosud zvyklí, to znamená tu nejlepší,“ dodává hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Provoz letecké záchranné služby Kraje Vysočina hradí historicky stát, práce zdravotníků záchranářů a lékařů je hrazena ze zdravotního pojištění. Náklady na modernizaci, opravy a investice do všech 21 základen na území regionu jsou věcí Kraje Vysočina. Ročně v průměru vysočinská záchranka eviduje kolem 550 zásahů LZS, nejčastěji k primárním zásahům v terénu, dopravním nehodám nejen na D1, k těžkým případům s předpokladem transportu na vyšší pracoviště, pádům z výšky nebo k popáleninám.

Počet zásahů na území Kraje Vysočina
Rok /počet zásahů
2014 - 458
2015 - 669
do 30. 11. 2016 – 589
(zdroj: ZZS Kraje Vysočina)

Největší investice do vybavení krajské záchranky na Vysočině šly v minulých letech na projekty, spolufinancované z evropských fondů:

  • Projekt „Standardy operačního řízení ZZS kraje Vysočina“, celkové výdaje ve výši 32 milionů korun - kompletně zrekonstruované zdravotnické operační středisko, rozšíření počtu standardních pracovních míst ze čtyř  na osm, to vše pro případy vzniku mimořádné události, pracoviště vybavené novým HW a SW pro  příjem tísňového volání a operační řízení
  • Projekt „Modernizace a standardizace vybavení ZZS Kraje Vysočina“, celkové výdajeve výši 77,5 milionu korun, pořízení 14 nových sanitek – obnova vozového parku na roky 2015-2016, PC a tiskárny do sanit, kamery do sanit, přístroje pro nepřímou srdeční masáž...

Zdravotnická záchranná služby Kraje Vysočina disponuje 21 výjezdovými základnami s 28 výjezdovými pozemními skupinami a jednou leteckou základnou v Jihlavě.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL