Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak tohle hlava nebere: K pití jsme jim prý dávali špinavou vodu, pláčou křesťanští uprchlíci z Iráku, co zdrhli do Německa. Zjistili jsme pravdu. Je to banda blbů, co odmítá zavírat kohoutky

09.07.2016
Tak tohle hlava nebere: K pití jsme jim prý dávali špinavou vodu, pláčou křesťanští uprchlíci z Iráku, co zdrhli do Německa. Zjistili jsme pravdu. Je to banda blbů, co odmítá zavírat kohoutky

Autor: Karmel, repro

Popisek: Křesťanští uprchlíci na cestě do Česka

Té Generaci 21 by se mělo velmi poděkovat. Udělali pro správné pochopení toho, co jsou migranti zač, skutečně maximum možného, píší čtenáři serveru Novinky.cz v reakci na zprávu, že „chudáci“ křesťanští uprchlíci, co od nás v dubnu uprchli do Německa, si stěžují na podmínky, ve kterých u nás byli nuceni žít.

Německé soudy chtějí vrátit skupinu 25 iráckých křesťanů zpátky do Čech, a tak uprchlíci vytáhli nejtěžší kalibr. Prý jsme je u nás zanedbávali. Tvrdí totiž, že k pití dostávali špinavou vodu a že s nimi všude chodil dozorce. Nelíbilo se jim ani to, že byli vystaveni nepřátelským postojům místních obyvatel, ošklivě s nimi jednala prý i vláda. Jeden z nich dokonce tvrdí, že návrat k nám by zhoršil zdravotní stav jeho těžce nemocného bratra, kterému se údajně v ČR nedostalo žádné lékařské péče, a musel tak vystačit s léky dovezenými ještě z Iráku. Zajímavé je, že dosud nebyla o „nemocném bratrovi“ nikde ani zmínka.

Pitná voda byla, než Iráčané zničili čerpadlo

Podle zdrojů blízkých lidem Okrouhlíku to s pitnou vodou bylo opravdu trochu jinak. „Zpočátku byla voda na Okrouhlíku v pořádku, jenže Iráčané permanentně ignorovali pokyn, že musí zavírat kohoutky. Voda tekla a tekla, až spotřebovali celou zásobu ve studni, čerpadlo nasávalo hlínu ze dna a vyhořelo. Několik dní, než hostitelé zařídili a zaplatili nové, měli Iráčané k dispozici vodu v petkách,“ píše zdroj z místa. A ti dozorci? „Žádní dozorci na Okrouhlíku nebyli. Velmi pochybuji, že by hostitelé lezli do koupelny/ na WC ve chvíli, kdy je kdokoli používal. Ale je víc než pravděpodobné, že hlídali, kdy se koupelna/ WC uvolní, aby vzápětí mohli zkontrolovat, zda Iráčané znovu nenechali puštěné kohoutky,“ dodává zdroj.

Generace 21 vše chápe, ale tvrdí, že Iráčané lžou

Co na jejich obvinění říká Martin Frýdl z nadačního fondu Generace 21, který sem Iráčany přivezl? „My tomu rozumíme, protože když člověk udělá životní chybu, tak se snaží najít jakýkoliv způsob řešení. Takže to chápeme, ale není to pravda. Udělali chybu a pravděpodobně si i zkazili život,“ konstatuje.

Posttraumatický stres?

Co bude s Iráčany, pokud je k nám soudy vrátí? Frýdl je v tomto bodě opatrný. „My zatím nechceme spekulovat. Zaprvé vůbec nevíme, jestli se vrátí. Pokud se vrátí, nevíme v jakém režimu, nyní probíhá oficiální řízení. Nechováme vůči nim žádnou zášť a umíme si představit, že za jistých okolností bychom jim byli schopni pomoci.“ Touhu některých Iráčanů vrátit se do vlasti pak Frýdl přisuzuje posttraumatickému stresu. „Ti, kteří se vrátili, jsou na tom stejně jako dřív. Co víme ze zprostředkovaných zpráv, které o nich máme, tak vědí, že udělali strašnou chybu, a litují toho,“ tvrdí.

Máme na starosti ty, kteří zůstali

Co vlastně Generace 21 dělá teď, kdy ministr Chovanec celý projekt zastavil? „My se teď koncentrujeme na těch 40 lidí, kteří tu jsou a snaží se žít normálně,“ říká Frýdl. „Všichni jsou přestěhováni v bytech, učí se česky. Děti chodí do školy a dospělí se připravují na práci.“ 

Co bude s „německou skupinou“?

„Všechny známé podrobnosti ukazují, že v každém případě byly dodrženy všechny minimální standardy,“ reaguje německý soud. Tím pádem to vypadá, že návratu do Čech se skupina nevyhne. Po předpokládaném návratu do Česka by měli uprchlíci být umístěni do detenčního zařízení, odkud je může a pravděpodobně bude čekat následné vyhoštění do Iráku. Mohou také znovu požádat o azyl. Jejich žádost by musely posoudit úřady, po prohlášeních pro německé soudy ale asi těžko bude posudek příznivý.  Vracet by se ale mělo jen 20 uprchlíků, 5 dalších má v Německu údajně rodinu a tak to ještě hrají na žádost o sloučení rodiny a mají tak šanci uspět. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace