Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak tohle hlava nebere: K pití jsme jim prý dávali špinavou vodu, pláčou křesťanští uprchlíci z Iráku, co zdrhli do Německa. Zjistili jsme pravdu. Je to banda blbů, co odmítá zavírat kohoutky

09.07.2016
Tak tohle hlava nebere: K pití jsme jim prý dávali špinavou vodu, pláčou křesťanští uprchlíci z Iráku, co zdrhli do Německa. Zjistili jsme pravdu. Je to banda blbů, co odmítá zavírat kohoutky

Foto: Karmel, repro

Popisek: Křesťanští uprchlíci na cestě do Česka

Té Generaci 21 by se mělo velmi poděkovat. Udělali pro správné pochopení toho, co jsou migranti zač, skutečně maximum možného, píší čtenáři serveru Novinky.cz v reakci na zprávu, že „chudáci“ křesťanští uprchlíci, co od nás v dubnu uprchli do Německa, si stěžují na podmínky, ve kterých u nás byli nuceni žít.

Německé soudy chtějí vrátit skupinu 25 iráckých křesťanů zpátky do Čech, a tak uprchlíci vytáhli nejtěžší kalibr. Prý jsme je u nás zanedbávali. Tvrdí totiž, že k pití dostávali špinavou vodu a že s nimi všude chodil dozorce. Nelíbilo se jim ani to, že byli vystaveni nepřátelským postojům místních obyvatel, ošklivě s nimi jednala prý i vláda. Jeden z nich dokonce tvrdí, že návrat k nám by zhoršil zdravotní stav jeho těžce nemocného bratra, kterému se údajně v ČR nedostalo žádné lékařské péče, a musel tak vystačit s léky dovezenými ještě z Iráku. Zajímavé je, že dosud nebyla o „nemocném bratrovi“ nikde ani zmínka.

Pitná voda byla, než Iráčané zničili čerpadlo

Podle zdrojů blízkých lidem Okrouhlíku to s pitnou vodou bylo opravdu trochu jinak. „Zpočátku byla voda na Okrouhlíku v pořádku, jenže Iráčané permanentně ignorovali pokyn, že musí zavírat kohoutky. Voda tekla a tekla, až spotřebovali celou zásobu ve studni, čerpadlo nasávalo hlínu ze dna a vyhořelo. Několik dní, než hostitelé zařídili a zaplatili nové, měli Iráčané k dispozici vodu v petkách,“ píše zdroj z místa. A ti dozorci? „Žádní dozorci na Okrouhlíku nebyli. Velmi pochybuji, že by hostitelé lezli do koupelny/ na WC ve chvíli, kdy je kdokoli používal. Ale je víc než pravděpodobné, že hlídali, kdy se koupelna/ WC uvolní, aby vzápětí mohli zkontrolovat, zda Iráčané znovu nenechali puštěné kohoutky,“ dodává zdroj.

Generace 21 vše chápe, ale tvrdí, že Iráčané lžou

Co na jejich obvinění říká Martin Frýdl z nadačního fondu Generace 21, který sem Iráčany přivezl? „My tomu rozumíme, protože když člověk udělá životní chybu, tak se snaží najít jakýkoliv způsob řešení. Takže to chápeme, ale není to pravda. Udělali chybu a pravděpodobně si i zkazili život,“ konstatuje.

Posttraumatický stres?

Co bude s Iráčany, pokud je k nám soudy vrátí? Frýdl je v tomto bodě opatrný. „My zatím nechceme spekulovat. Zaprvé vůbec nevíme, jestli se vrátí. Pokud se vrátí, nevíme v jakém režimu, nyní probíhá oficiální řízení. Nechováme vůči nim žádnou zášť a umíme si představit, že za jistých okolností bychom jim byli schopni pomoci.“ Touhu některých Iráčanů vrátit se do vlasti pak Frýdl přisuzuje posttraumatickému stresu. „Ti, kteří se vrátili, jsou na tom stejně jako dřív. Co víme ze zprostředkovaných zpráv, které o nich máme, tak vědí, že udělali strašnou chybu, a litují toho,“ tvrdí.

Máme na starosti ty, kteří zůstali

Co vlastně Generace 21 dělá teď, kdy ministr Chovanec celý projekt zastavil? „My se teď koncentrujeme na těch 40 lidí, kteří tu jsou a snaží se žít normálně,“ říká Frýdl. „Všichni jsou přestěhováni v bytech, učí se česky. Děti chodí do školy a dospělí se připravují na práci.“ 

Co bude s „německou skupinou“?

„Všechny známé podrobnosti ukazují, že v každém případě byly dodrženy všechny minimální standardy,“ reaguje německý soud. Tím pádem to vypadá, že návratu do Čech se skupina nevyhne. Po předpokládaném návratu do Česka by měli uprchlíci být umístěni do detenčního zařízení, odkud je může a pravděpodobně bude čekat následné vyhoštění do Iráku. Mohou také znovu požádat o azyl. Jejich žádost by musely posoudit úřady, po prohlášeních pro německé soudy ale asi těžko bude posudek příznivý.  Vracet by se ale mělo jen 20 uprchlíků, 5 dalších má v Německu údajně rodinu a tak to ještě hrají na žádost o sloučení rodiny a mají tak šanci uspět. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová