Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Vypadají opravdu zbědovaně, ti vypasení křesťanští musulmani, když stojí s rukama v kapsách a sledují, jak jim bláznivé dobrovolnice nakládají bagáž´… Sluníčkářská „cestovka“ zkrachovala

07.04.2016
´Vypadají opravdu zbědovaně, ti vypasení křesťanští musulmani, když stojí s rukama v kapsách a sledují, jak jim bláznivé dobrovolnice nakládají bagáž´… Sluníčkářská „cestovka“ zkrachovala

Foto: Youtube, repro

Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Už jsme psali o hořké deziluzi z toho, kam vedla snaha o pomoc křesťanským uprchlíkům z Iráku. Ukázalo se, že to až tak uprchlíci a navíc nuzní, úplně nebyli, a také to, jak málo známe arabskou kulturu a jak málo uprchlíci vědí o kultuře naší. Vystřízlivění to bylo grandiózní a většinu národa od nějaké další pomoci údajným lidem v nouzi nejspíš odradilo.

Co vlastně irácké křesťany vedlo k cestě do Čech a co od nás čekali? Připravené ubytovny se jim nelíbily, nabízené byty také ne. Že prý byly ve třetím patře. Dan Drápal z Nadačního fondu Generace 21 se snaží své bývalé klienty hájit. „Je docela podrobně popsáno, jak reaguje lidská psychika na stresovou situaci,  jak se v čase postoje různě mění a jak je třeba s takovým člověkem pracovat. Ono přemístit se o tisíce kilometrů do úplně odlišné kultury, jazyka i klimatu je pořádný šok. Zdá se, že s tím moc nepočítáme,“ říká.

V Evropě se musí makat? Aha

Dalším faktorem je podle něj evidentně mizerná informovanost uprchlíků. „Jejich představy i očekávání jsou zjevně úplně falešné. Zde by se měla snažit nejen oficiální místa, ale i neziskovky. Uprchlíci netuší, že v Evropě zpravidla uživí rodinu práce obou rodičů, muže a ženy, že si nelze otevřít restauraci jen tak a že nemohou žádat úřady o cokoli a pak si „to rozmýšlet“. Že svoboda, kterou tu máme, má striktní pravidla.“ Otázka tedy zní, co si uprchlíci představují, že tu naleznou. Ráj, kde pečení holuby létají sami do huby?

Můžou za to média?

Dalším obrovským dluhem je podle Drápala práce médií s tuzemskou veřejností. Stále opakovaně se nám ukazují obrazy trpících v táborech či na lodích, kteří před sebe jako živé štíty stavějí své děti. Po čase obrazy hrůz přestávají fungovat, recipient otupí. Navíc může podobné prezentace vnímat jako citové vydírání. A to odhlížíme od skutečnosti, že zde v Evropě máme odlišnou představu o rodičovské odpovědnosti za zdraví a životy dětí.

Prý chtěli jen smlouvat

Komentátoři také mluví o arabské mentalitě, kdy je normální smlouvat, předkládat názory, za kterými si nestojím a neustále je měnit, dokud soupeře nevmanipuluji do pozice, ve které ho chci mít. Prý podobnou strategií bylo i jednání okrouhlických Iráčanů, které vláda a zástupci Generace 21 pouze nepochopili. Což ovšem zní jako další z výmluv sluníčkářů. I když je pravda, že uprchlíci se chovají rozhodně jinak, než jak jsme čekali.

Nevypadají, že potřebují charitu

Čekali jsme zubožené chudáky a tyto představy totiž nekorespondují s chováním některých z nich, ba ani s jejich požadavky. Zvlášť když ti, kdo k nám z Iráku přijeli, nejsou ani rozedraní a v hadrech, ani vyzáblí a viditelně nemocní. Jsou to slušně vyhlížející lidé v normálním oblečení, kteří nevypadají, že by trpěli a že by jim bylo nutno pomáhat. Z rozčarování, které tento rozpor generuje, pak  nikoho nelze v žádném případě obviňovat. Zvlášť když tihle údajní chudáci pohrdnou křesťanským pohostinstvím a při první příležitosti vezmou roha.

Schwarzenberg je hájí, ale je jediný

„Pamatuji si, že naši uprchlíci z let 1948 a 1968 se též snažili dostat z Rakouska, kde dostali azyl, do Kanady, Spojených států či Austrálie. Když už opustíte domov, tak se snažíte dostat do zemí, kde vidíte lepší budoucnost pro sebe a děti,“ hájí uprchlíky Karel Schwarzenberg v Parlamentních listech.cz.

Platí jim cestu americké nadace?

Ostatní politici to ovšem tak smířlivě rozhodně nevidí. Šéf KSČM Vojtěch Filip horlí o válce proti Evropě. „Je potřeba zjistit, kdo jim takovou propagandu vystěhování nabízí, případně ověřit, jako to udělal rakouský tisk Direct, zda jim cestu opravdu platí americké nadace, a začít tuto věc řešit na úrovni EU a USA,“ míní Filip.

Táhněte zpátky do Iráků, říká Úsvit

A hnutí Úsvit je ústy Marka Černocha, který asi mnohým mluví z duše, posílá zpět do Iráku. „Žádné Německo. Ať jdou zpátky do Iráku, odkud přišli. My jsme jim nabídli pomoc, a oni si toho neváží. Navíc prosakuji informace, že nadace Generace 21 nepřivezla lidi, kteří opravdu pomoc potřebovali, ale ty, kteří nejvíc zaplatili. Takže další ´tunel‘. Přestaňme se už neustále dohadovat, komu musíme nebo nemusíme pomáhat a pomáhejme našim občanům. Od toho tady jsme,“ sděluje Černoch rázně.

Nedivím se jim, že odsud utekli, kontruje poslanec ČSSD

„Potvrdilo se, co říkala naše vláda a premiér Sobotka, že tito běženci nebudou chtít na českém území zůstávat a že kvóty jsou naprosto zbytečná záležitost, která zkomplikovala přijetí včasného a účinného řešení. Nejlepší řešení pro ty běžence bude, aby se vrátili domů do Iráku, stejně na to dojde,“ přitakává předseda Senátu Štěch z ČSSD. Jeho stranický kolega dodává, že se uprchlíkům vlastně nediví, že tu nechtěli zůstat. „Nevděk světem vládne. Ale na druhé straně, jsou-li bystří a zde se už rozkoukali, ani se jim nedivím. Možná kdyby doma měli zase nějakého Saddáma, vrátili by se tam. Pochopil bych to. Současná EU, pomineme-li bruselské gážisty, je totiž ´na palici‘,“ řekl poslanec Jiří Koskuba.

Hlas lidu, hlas boží

Neměli by politici poslouchat hlas lidu? Tak pánové, takto mluví vaši voliči. Vyslechněte je a řešte, aby sem podobní lidé s Generací 21 ani nikým jiným už nepřijeli. „Naši trapně hloupí aktivisté se totálně zesměšnili, z našich daní zaplatili kompletní vybavení, lékařskou péči, ošacení, kapesné, letenky, stravu, hračky, laptopy, mobily a cokoli a banda muslimů se přesune do Německa, kde obdrží 8-minásobně vyšší kapesné a to tak, že nejstarší muslim se dokonce rád smíří se státem uhrazeným žehem, křesťané opět naletěli a vyčuránci slaví.Vypadají opravdu zbědovaně, ti vypasení křesťanští musulmani, když je vidím tam stát s rukama v kapsách a sledovat, jak jim bláznivé dobrovolnice nakládají bagáž do Džermeny. Mělo by se ale hlavně řešit, zda jsou opravdu tak vylízaní, nebo jestli jim ti pašeráci z nadace za úplatek naslibovali, že tady bude mít každý vilu se zahradou a služebnictvem!!!“

Kšeftík jedné neziskovky

A další voliči mluví také velmi rozumně. „Takže, žádná skutečná humanitární pomoc, ale kšeftík jedné neziskovky s partičkou lidí, která se chtěla lacino a s komfortem přesunout do Německa. Na druhou stranu je nutno ocenit, že neziskovka vybrala tu lepší sortu lidí, kteří tu nikoho nenapadali a neznásilnili!“ Tak, alespoň malý úspěch.

Vyčůraná partička ekonomických vychcánků

„Kdo utíká před válkou a pronásledováním, ten je vděčný za střechu nad hlavou. Toto je vyčůraná partička, která již při cestě do ČR věděla, že potáhnou dál, za lepším do Německa. Posloužili jsme jim jenom jako cestovní kancelář. Naložit do letadla, vrátit zpět a náklady soudně vymáhat na organizaci, která je dovezla. Jejich sponzor Sorros ať si to zacáluje. Křesťan nebo muslim, je úplně jedno, obyvatelstvo z končin dálného východu je od přírody prolhané a lstivé. Pryč s nimi, nebo budeme dál dělat pitomce ekonomických vychcánkům.“ Po dlouhé době zní hlasy vox populi rozumně, nemáte také ten dojem?

Nejnovější vývoj

Osm z 24 iráckých křesťanských uprchlíků, kteří našli zázemí v Brně, vyrazilo na cestu zpátky do Iráku. Ve čtvrtek krátce po půl šesté ráno nastoupili do vlaku směřujícího do Prahy, odkud odpoledne odletí. Skupinka čítá pět dospělých a tři děti. Je složená ze dvou prarodičů a dvou jejich dcer, z nichž jedna se vrací do Iráku s manželem a dvěma dětmi, druhá s malým dítětem. Její manžel zůstává po dohodě rodiny v Brně, jak informují Novinky.cz.

Zbylých 16 Iráčanů chce zůstat v Brně. Radní Brna jim schválili přidělení dvou bytů, jeden je velkometrážní a najde v něm zázemí osm lidí, další lidé půjdou do druhého bytu a zbytek do třetího, který neposkytlo Brno, ale soukromá osoba. Zatím jsou Iráčané v jednom z hostelů v centru města, odkud se ale musí nejpozději do 14. dubna vystěhovat.

„Ministerstvo vnitra dnes obdrželo od Spolkové republiky Německo žádosti dle Dublinského nařízení o zpětné převzetí 25 iráckých křesťanských migrantů. Zaslané žádosti aktuálně vyhodnocujeme a o dalším postupu budeme veřejnost informovat,” uvedla bez dalších podrobností mluvčí resortu Lucie Nováková. 

ČR přijala bezmála 90 křesťanských uprchlíků z Iráku. Část našla zázemí v Okrouhlíku na Jihlavsku, část v Brně a v Praze a někteří v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Většina skupiny z Okrouhlíku ale odmítla český azyl a vydala se autobusem do Německa. Na hranicích je zadržela německá policie a německé úřady se je chystají vrátit do Česka. Kvůli odmítnutí azylu ministr vnitra Milan Chovanec projekt přesídlení křesťanů dočasně pozastavil, celkem jich Nadační fond Generace 21 plánoval přivézt do Česka 153. Projektem se dnes, ve čtvrtek zabývala i vláda, která se rozhodla projekt pozastavit, končí Novinky report o nejnovějším vývoji kauzy.

Čtěte také:

Doma měl vilu s bazénem, tady holt ´obílený kravín´. ´Chudáci´ iráčtí křesťané nás nekřesťansky vypekli a zdrhli za lepším bydlem. Jsou to uprchlíci, nebo normální vychcánkové?

Poplach v jihlavské uličce: V přemalovaném kravíně žít nebudu! Kauza „nevděčného“ uprchlíka se nabaluje jak sněhová koule. Kde je pravda a kdo vyřeší „ztraceno v překladu“?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .  

Vložil: Lucie Kolouchová