Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrůzný zločin v Polné. Dívku, ještě pannu, vrah omráčil, uškrtil a nakonec podřezal. Vraždil tulák, nebo bratr? Dozvíme se to vůbec někdy?

29.01.2016
Hrůzný zločin v Polné. Dívku, ještě pannu, vrah omráčil, uškrtil a nakonec podřezal. Vraždil tulák, nebo bratr? Dozvíme se to vůbec někdy?

Autor: ČT

Popisek: Zločin v Polné: Leopolda Hilsnera hraje Karel Heřmánek mladší

FOTOGALERIE Česká televize se pustila do rekonstrukce kauzy jedné z nejzáhadnějších vražd v českých dějinách, která se stala příčinou fatálního justičního omylu a ostudného období našich dějin. Když byl z hrůzné vraždy mladé švadlenky obviněn mladík židovského vyznání Leopold Hilsner, následovalo období hilsneriády, znamenající vlnu největšího antisemitismu u nás. A to přesto, že údajný vrah byl léta vězněn neprávem.

Tělo devatenáctileté švadleny s podřezaným krkem bylo nalezeno v obci Polná  v roce 1899. Vrah ji nejprve zezadu omráčil kamenem, poté uškrtil provazem a nakonec jí prořízl hrdlo. Znásilnění se neprokázalo, dívka měla totiž neporušenou panenskou blánu. Tělo usmrcené  Anežky, ležící v kaluži krve, našly tři dny nato děti  z nedaleké školy. Ačkoliv policie neměla k dispozici dostatek důkazů,  z vraždy byl obviněn Leopold Hilsner, nechvalně známý tulák, který bydlel  společně s rodiči v židovském ghettu. Vražda se odehrála v období židovských Velikonoc a sváděla proto navíc k domněnce, že se mohlo jednat o rituální  čin. 

Císařské milosti

O půl roku později byl zahájen soudní proces, který vyvolal obrovský zájem médií a veřejnosti. Pod  tlakem vyšetřovatelů a spoluvězňů se pologramotný Hilsner k vraždě přiznal, tvrdil ale, že měl dva spolupachatele. Jedním z mála, kdo se za něj tehdy postavil, byl profesor T.G. Masaryk. Celé vyšetřování označil za projev antisemitské ideologie a údajnou rituální vraždu zesměšnil jako  pověru. Tím, i přes značnou nevoli veřejnosti a útoky na svoji osobu, nakonec dosáhl toho, že původní trest smrti byl změněn na  doživotí, pomohla tomu i milost císaře Františka Josefa I. Ve vězení však Hilsner nakonec strávil „pouze“ osmnáct let,  dostat se na svobodu  mu totiž pomohla další císařská milost, tentokrát od Karla I. 

Kdo  tedy vraždil ?

Leopold Hilsner pak žil pod jiným jménem ještě deset let, prezident Masaryk mu pomáhal i poté, co byl propuštěn a   dokonce ho finančně podporoval. Kdo je skutečným viníkem vraždy Anežky Hrůzové, se nikdy nepodařilo objasnit.  Podle některých údajů se k ní nakonec na smrtelné posteli přiznal její bratr, prý  chtěl získat Anežčino věno. Leopold Hilsner přesto nikdy nebyl rehabilitován, ačkoliv o to dodnes usiluje několik aktivistů. Před pěti lety se například na rakouské úřady obrátil s žádostí o obnovení procesu český lékař Petr Vašíček. Ministerstvo spravedlnosti mu však odpovědělo, že  podle rakouského trestního řádu již  trestní řízení obnovit nelze. 

Roden v roli TGM

Celou kauzu nyní  připomene dvoudílný film České televize, který pod názvem Zločin v Polné natočil režisér Viktor Polesný. Titulní roli v tomto dobovém, vzrušujícím dramatu, vytvořil Karel Heřmánek mladší, který je Leopoldu Hilsnerovi neuvěřitelně podobný. Profesora T. G. Masaryka si zahrál Karel Roden a na tuto další  zajímavou postavu své herecké kariéry se dlouho a pečlivě připravoval. „Ta událost, která se stala na přelomu devatenáctého a dvacátého století, nabízí příběh opravdu strhující. Každý, kdo se trochu zabývá historií  a zejména T.G. Masarykem, na něj musel narazit. Brutální vražda mladé dívky v Polné a to, co po ní následovalo, je až mrazivě aktuální,“ říká režisér Viktor Polesný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace