Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svobodné matky jsou na trhu s byty nežádoucí... Reportérka se čtyřletým synem si vyzkoušela, co všechno je čeká na cestě za dávkami hmotné nouze. Ty jsou ´velkorysé´, tisícovka na týden

18.01.2016
Svobodné matky jsou na trhu s byty nežádoucí... Reportérka se čtyřletým synem si vyzkoušela, co všechno je čeká na cestě za dávkami hmotné nouze. Ty jsou ´velkorysé´, tisícovka na týden

Foto: Pixabay.com

Popisek: Sehnat pronájem bytu je pro svobodnou matku s dítětem, která žije ze sociálních dávek, prakticky nemožné. Ilustrační foto

Jeden týden si vyzkoušela reportérka Českého rozhlasu život svobodné matky s téměř čtyřletým dítětem. A překvapení ji čekalo hned zpočátku – úřednice Úřadu práce jí vypočítaly, s čím musí vystačit – s pouhou tisícovkou týdně!

Jak se žije svobodným matkám s malými dětmi? Vyzkoušet si to na vlastní kůži se rozhodla reportérka Českého rozhlasu Kristina Lamperová. Pro ni a jejího téměř čtyřletého syna jí úřednice Úřadu práce vypočítaly opravdu ‘velkorysou‘ dávku – pouhých tisíc korun na týden! Z toho musí uhradit jídlo, náklady na domácnost, dopravu, a ještě by si měla vytvořit nějakou alespoň malou rezervu na úhradu nečekaných výdajů! Náklady na nájem a školkovné se do této částky nezapočítávají, to si musí vyběhat na úřadech zvlášť. Do redakčního testu Kristina zapojila Lucii, matku pěti dětí, která žije na sociálních dávkách již delší dobu. S tak velkou rodinou, která je odkázána pouze na její péči, je totiž na trhu práce prakticky bez šancí.

Lucie už umí vyjít s málem

Životní realita Lucii naučila, jak takzvaně uplést z ho… bič. Do rodinného rozpočtu jí totiž přibude měsíčně opravdu závratná suma – sedm tisíc korun! Navíc i sama úřednice jihlavského Úřadu práce uznala, že vyznat se v záplavě formulářů, s nimiž se musí taková žadatelka vypořádat, je opravdu úspěch. Většinu žadatelů čeká několik cest na úřad, než se jim podaří dát dohromady vše potřebné. Co musí zařídit nejdřív a co až poté?

„Prvně by si měl požádat o podporu v nezaměstnanosti, potom o dávky státní sociální podpory a teprve nakonec může žádat i dávky hmotné nouze,“ vysvětlila v Kristinině reportáži Jarmila Klejzarová, vedoucí oddělení zaměstnanosti Úřadu práce Jihlava. Lucie takhle žije se svými dětmi léta. S dětmi prý nikdy nebyla v kině. „My do kina chodíme rádi, máme rádi i výlety, ale podle sociálních pracovnic bude teď naše hlavní vyžití třeba výlet autobusem za město a cesta zpět pěšky,“ uzavřela svoji první reportáž reportérka.

Čtěte také:

Co se čtyřiceti kačkami měsíčně navíc – tři pivka, nebo obden rohlík? Kdepak, stát se již postaral, kde všude je z nás vytáhne, říká čtenář Ivan J. Životní K.O.

Sehnat bydlení se rovná zázraku

K žádosti o příspěvek na bydlení musíte předložit na Úřadu práce buď nájemní smlouvu, nebo doklad o vlastnictví. Kristina naštěstí nájemní smlouvu má, musí tedy vyplnit několik papírů, a stejně není jisté, jestli tenhle maraton vůbec k něčemu bude. Nekonečné papírování, obíhání úřadů, shánění dokumentů, dokladů a potvrzení… Tak ve zkratce vypadá žádost o sociální dávky, spojené s bydlením. Stejné kolečko absolvovala i Lucie, které se nakonec podařilo sehnat pro svoji šestičlennou rodinu byt 2+1. A nájem? 8000 korun! „Na to nám přispívá hmotná nouze 5000,“ říká. Jenže byt je v jihlavském azylovém domě, a tam mohou ženy zůstávat jenom po určitou dobu, a tak si do půl roku musí najít jiné bydlení.

Ani to není vůbec snadné, svobodné matky s dětmi jsou totiž pro realitní makléře nežádaným zbožím. Když se jim ozve nezaměstnaná matka, mají dokonale propracovaný systém výmluv, jak ji odbýt. O takové nájemníky totiž majitelé realit nestojí, přestože za ně většinu nájmu zaplatí stát. Jakmile by totiž taková nájemnice neměla na zaplacení, stěží by se jim podařilo ji vystěhovat. „Podle jihlavské realitní makléřky, která nechtěla být jmenována, nemá svobodná matka na sociálních dávkách téměř žádnou šanci najít byt,“ konstatovala Lamperová v reportáži. „Mám určité požadavky od majitele, jak by měl vypadat nájemník, kdo by to měl být, případně v jakém stavu je byt, a já musím zhodnotit, co jste za člověka a jestli jste vhodný,“ prozradila makléřka s tím, že pokud její hodnocení vyzní pro uchazečku negativně, samozřejmě jí to na rovinu říct nemůže. Šanci získat dávky na bydlení by podle úřednic měla mít Kristina velkou. Zda sejí ale vzhledem k poměrům na trhu vůbec podaří bydlení najít, zůstává otázkou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská

Tagy
chudoba,