Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bacil Sovětského svazu, rozděl a panuj, na věčné časy a nikdy jinak. Jihlavští babišovci chtějí hlasovat tajně a vůbec se tím netají. Souvisí to se snahou dostat od kormidla současnou koalici

17.12.2015
Bacil Sovětského svazu, rozděl a panuj, na věčné časy a nikdy jinak. Jihlavští babišovci chtějí hlasovat tajně a vůbec se tím netají. Souvisí to se snahou dostat od kormidla současnou koalici

Foto: Archiv ANO Jihlava

Popisek: Nové povolební heslo jihlavského ANO.

Zastupitelský klub ANO 2011 v Jihlavě předložil materiál na prosincové jednání zastupitelstva, jehož cílem je změnit způsob hlasování o personálních otázkách, a to z veřejného na tajné, a následně dát zastupitelům „možnost naslouchat více svému svědomí a poopravit již tak nefunkční koalici“.

Mohli tak učinit díky druhému materiálu, který byl také předložen a který počítal s odvoláním radních -  do té míry, aby byl dál zachován plynulý chod města, píše se v prohlášení zastupitelského klubu jihlavské ANO 2011.

Nemají vizi, argumentuje opozice

„Proč si myslíme, že je potřeba změny ve vedení města? Ani po roce vlády nad městem nebyla schopna koalice představit jasnou vizi pro Jihlavu. Chybí dílčí strategie zejména pro klíčové oblasti, které v rozpočtu znamenají největší výdaje - doprava, sociální oblast, školství…,“ zmiňují zastupitelé z ANO.

Také prý není vypracována koncepce přístupu k městským společnostem, což „rozhodně není vizitka dobrého hospodáře - když příspěvková organizace platí daň z příjmu, tak by za to někdo měl nést odpovědnost“.

Funkce podle partaje

„Funkce jsou obsazovány na základě politické příslušnosti, nikoliv odbornosti. Chování radnice vůči občanům bylo jasně demonstrováno podáním ústavní stížnosti proti vůli občanů. Tento výčet by mohl pokračovat…,“ shodují se babišovci.

Je prý zřejmé, že ani předvolební sliby nezabránily současné koalici pokračovat ve starých kolejích a funkce jsou pro některé představitele města důležitější, než to, co komu slíbili.

Proč tajně? Osobní útoky, zrádci…

Proč ale chtějí jihlavští babišovci hlasovat o personálních záležitostech tajně? „Jihlavská radnice měla možnost tajného hlasování o personálních záležitostech, pokud o to požádá alespoň jeden člen zastupitelstva, ve svém jednacím řádu až do roku 2010,“ vysvětluje klub s tím, že to však s demokracií nemá nic společného a směřuje to k autoritářskému režimu.

Pamětníci radničních událostí tvrdí, že ke změně došlo poté, co se zjistilo, že se koalice sestavují čím dál obtížněji a tudíž vznikla potřeba kontroly hlasování koaličních zastupitelů

Veřejný způsob hlasování o personálních záležitostech babišovci nepovažují za demokratický, jelikož vede k možným sankcím a osobním perzekucím hlasujících, pokud nedodrží mezistranické dohody a vnitrostranická nařízení. V případě vyhrocených osobních útoků pak může tato situace vést až k ostrakizaci konkrétních zastupitelů, kteří pak mohou získat veřejný punc zrádců, aniž by byla veřejnost dostatečně obeznámena s důvody, které je k takovému hlasování vedly.

Nejde o nic nezvyklého, dodávají zastupitelé

„Pokud nám je známo, všechny demokratické strany mají svoje interní volby tajné, nikoliv veřejné. To samé platí o parlamentních či o komunálních volbách. Není tudíž žádný racionální důvod k tomu, aby se na úrovni města hlasovalo jinak,“ píše dále ve svém prohlášení Zastupitelský klub hnutí ANO 2011 Jihlava, podle kterého současný stav mylně nutí zastupitele, jež jsou součástí „koalic“, dát přednost „koalici“ před slibem občanům města a před zákonem. A to i v případě, kdy je zřejmé, že se jedná o osoby ne zcela vhodné pro vykonávání funkce, o které se hlasuje. 

Rozděl a panuj… aneb „v koalici na věčné časy a nikdy jinak“ 

Slova o Sovětském svazu použila v jednom ze svých prosincových stanovisek k situaci v Jihlavě Jana Mayerová, předsedkyně klubu zastupitelů hnutí ANO v Jihlavě. „V Jihlavě se rozmohl bacil sovětského typu – koaliční smlouva na věčné časy a nikdy jinak? Prostě tak trochu bianco šek pro Radu města/náměstky, děj se co děj,“ napsala na web.

Smlouva, kterou podepsaly koaliční strany je totiž podle ní na první, druhý i třetí pohled v zásadě neměnitelná, nevypověditelná a nepřekročitelná pod trestem nejvyšším. „Je to unikát mezi koaličními smlouvami, ať se podíváte kamkoliv – nemluvě o vládní smlouvě. Ta jihlavská je snad jedinou od Aše až po Hodonín, ve které chybí možnost její revize pro případ jejího neplnění či nespokojenosti s výkony některých členů koalice,“ odkrývá politička, která nad tím nevěřícne kroutí hlavou:

„Prostě – není důležité, že neplníme sliby dané voličům a sepsané v programu koalice – důležité je, že se vzájemně podržíme. A když se někdo odváží mít svůj názor? ´Prostě ho vyměníme´.“

Podle jejího mínění to pro Jihlavany znamená jediné – jestli se vám něco nelíbí na současném vedení města, máte smůlu. Vedení má věčnou smlouvu….tedy, až do příštích voleb. „A slibované změny?  Někdy příště…“ uzavírá sarkasticky Mayerová.

Poznámka redakce:

Na prosincovém jednání zastupitelů tento týden NEBYLA schválena následující usnesení:

1. Návrh na úpravu Jednacího řádu Zastupitelstva města Jihlavy 

2. Návrh na odvolání Ing. Jaroslava Vymazala z funkce náměstka primátora a člena Rady města Jihlavy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš