Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čenich jak pomačkaný šarpej: V obličeji prostě celý táta. Čtyři děti Vladimíra Menšíka... Co vlastně dělají a proč si nejstarší syn tak naběhl, že by měl raději chodit kanály

15.12.2015
Čenich jak pomačkaný šarpej: V obličeji prostě celý táta. Čtyři děti Vladimíra Menšíka... Co vlastně dělají a proč si nejstarší syn tak naběhl, že by měl raději chodit kanály

Foto: TV Prima

Popisek: Petr Menšík žije nyní na statku u Telče

Vladimír Menšík je legenda. Herec, jakých nebylo a není mnoho… Právě proto si zřejmě jeho nejstaršího syna Petra pozval na červenou pohovku Jan Kraus. Tentokráte nebyl moderátor nijak ´zlý´, přesto pan Petr Menšík dostal pořádně za uši. Jenže to až po skončení pořadu. Média na něj totiž vytáhla jeho podnikatelský průšvih a nebrala si servítky. Ale vezměme to popořadě, napřed byla talkshow Show na Krause, ve středu 9. prosince.

Třetím hostem pořadu byl Petr Menšík, nejstarší syn Vladimíra Menšíka, který vlastnil v Brně kavárnu. „Byl jsem tam třináct let, pak to tam začalo růst jak houby po dešti, bylo toho moc, konkurence, vysoké náklady a už se to nedalo utáhnout,“ vysvětlil bývalý kavárník, proč podnik nesoucí jméno jeho otce nakonec zavřel. 

Nyní prý žije spokojeně na statku u Telče spolu se svým synem. „Dělám mu tam takového komorníka, stavím, peru, žehlím, peču, venčím psa,“ řekl pan Menšík, který vzápětí moc hezky vzpomínal na svého tatínka, včetně divokých historek s prvními alkoholickými zážitky. Chvílemi musí ale Jan Kraus překládat z brněnského hantece...

Táta se musí obracet v hrobě, píše bulvár 

„Herec Vladimír Menšík se musí obracet v hrobě. Jeho syn Petr mu dělá pořádnou ostudu. Za pronájem prostor v Brně, ve kterých otevřel Kavárnu Vladimíra Menšíka a později k tomu přidal i Klobáskový bar u Bohouše, dluží už roky Magistrátu města Brna přes sto tisíc,“ napsal Blesk.cz.

A pokračoval: Co slovo, to lež. Tak označují Brňané vystoupení syna legendy v televizní Show Jana Krause. „V pronájmu jsem tam byl 13 let, jenže časem v okolí začaly kavárny kvést jako houby po dešti. Byla velká konkurence a vysoké náklady a už se to nedalo,“ vykládal ve středu Krausovi. Skutečnost je ale poněkud jiná... „Jde o letitý spor. Pan Menšík měl prostory dlouhodobě v pronájmu. Před jeho koncem vše najednou zavřel a přestal komunikovat. Byl prakticky nezvěstný,“ řekl Blesku tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Pavel Žára.

Petr Menšík před lety propadl alkoholu a namísto placení nájemného vydělané peníze prohýřil. Nájemné za prostory kavárny platil kolem 25 tisíc měsíčně. Dnes syn slavného herce čelí exekuci. „Po čase jsme prostory, ve kterých ještě nějaké své věci nechal, museli nechat soudně otevřít a vyklidit, abychom je mohli znovu pronajmout,“ dodává tiskový mluvčí. Proto zřejmě Menšík z Brna prakticky utekl. Dnes bydlí se synem nedaleko Telče.

Je na něj prý děsivý pohled, může za to alkohol?

Expres.cz si vzal pro změnu na paškál vzhled hercova syna: „O Synovi Vladimíra Menšíka Petrovi jsme dlouho nic neslyšeli. Po krachu v podnikání zmizel z Brna a nebyly o něm žádné zprávy. Pak se však nečekaně objevil v pořadu Jana Krause a pohled na něj byl děsivý. Sdílí stejný osud jako jeho slavný otec? Popelavá tvář, tmavé kruhy pod očima, abnormálně vyhublý. Nebylo možné přehlédnout, jak Petr Menšík za posledních pár let neuvěřitelně sešel,“ napsali zde.

Petr Menšík jako by tatínkovi vypadl..., ale na rozdíl od něj je velmi štíhlý. 

Co se podnikání týče, je Expres.cz k Petru Menšíkovi o něco shovívavější: Petrovi se v posledních letech opravdu nedařilo. Před dvěma lety mu zkrachovala kavárna, kterou pojmenoval po svém otci. „Seznámil jsem se bohužel s dost nečistými praktikami partnerů,“ přiznal před lety. Mladý Menšík byl po otci spíš bohém, obchodník talent prostě neměl.“ 

Pak to ale přijde: Za léta lehkomyslnosti a důvěřivosti se nahromadily ohromné dluhy. Menšík řešil problémy po svém - chlastem. Došlo to tak daleko, že neměl za co žít a musel se odstěhovat ke staršímu synovi na venkov, kde se teď společně starají o dům. „Můj starší syn Martin se před dvěma roky rozhodl, že půjde z Brna. Tak si u Telče koupil takové stavení, kde jsme sami dva. Já mu dělám komorníka – stavím, peru, žehlím, venčím psa,“ přiznal v Show Jana Krause Menšíkův syn, který byl dlouhé roky bez domova a trvale přihlášen na obecním úřadě v Ivančicích, v rodišti svého otce. Za jeho pád může alkohol, ke kterému ho přivedl jeho vlastní otec.  

I chlapi mají své dny 

„Když mi bylo čtrnáct, vzal mě táta na čtrnáct dní do Luhačovic, kde mě poprvé seznámil s alkoholem. Tehdy jsem nevěděl, že i chlapi mají své dny. Táta už jo. Dopili jsme Becherovku a táta říkal, teď dělej vše po mně. Jdi do koupelny, namoč dva ručníky studenou vodou. Lehni si vedle mě, dej si ručníky na čelo a sténej. Dal mi radu do života, že v těchto stavech mi nikdy nikdo nepomůže. Vždy si musím pomoct sám,“ převyprávěl svou oblíbenou historku Petr Menšík, který tím sice všechny vždy rozesměje, i když jde o velmi smutný příběh. 

Kvůli alkoholu byl dokonce i na léčení. „Dlouho jsem si to nepřipouštěl. Pak jsem se jednou vracel z dvoudenní pařby. Během vteřiny mi začaly téct slzy a já si uvědomil, že jsem úplně v prdeli,“ vzpomíná na minulost hercův syn, který se začal léčit. A i tam ho dohnal jeho otec a to díky roli těžkého alkoholika v inscenaci Ikarův pád. 

Vladimír Menšík v Ikarově pádu

„Maminka vždycky říkala, že tuhle roli otec nemusel vůbec hrát, že to byl vlastně přímo on sám. Ikarův pád se mi dokonce osudově dostal do života, když jsem byl na protialkoholním léčení a inscenaci tam promítali v rámci terapie. Seděl jsem tam a tatínek hrál a mně běžely v hlavě všechny zážitky, které jsem s otcem a alkoholem prožil,“ svěřil se Menšík, jenž měl ještě v roce 2013 na krku třináct exekucí skoro za dva miliony korun, které si nasekal nevydařeným podnikáním. 

Děti Vladimíra Menšíka

S první manželkou Věrou měl dvě děti – syna Petra (1955) a dceru Vladimíru (1957). S druhou manželkou Olgou potom Jana (1962) a Martinu (1965). Petr Menšík se pokoušel o herectví, ale na JAMU se nedostal. Nedávno, po 13 letech, musel kvůli finančním problémům zavřít kavárnu pojmenovanou po svém otci. A byl nucen opustit z finančních důvodů brněnský byt v centru města.

Dcera Vladimíra bydlí v Jedovnicích, pracuje jako účetní, o otci i ostatních sourozencích se odmítá bavit. „Dlouho jsme s tátou nežili, brzy nás opustil,“ řekla nám Vladimíra Michlíčková, rozená  Menšíková.

Mladší syn Jan bydlí v Praze, přivydělává si jako asistent režie u filmu a divadla. Zahrál si roli harfeníka ve filmu Jestřábí moudrost (1989), pomocnou režii dělal například u snímku Donšajni (2013). O otci nemluví.

I dcera Martina bydlí v Praze, věnuje se hlavně dabingu (namluvila například herečku Meg Ryan). V roce 2005 získala za dabing Cenu Františka Filipovského. O otci už také nechce moc hovořit. Martina, která se jako jediná ze čtyř potomků oblíbeného herce vydala v otcových stopách, není vdaná a nemá děti. Žije již několik let s bývalým disidentem, písničkářem a spisovatelem Vlastou Třešňákem. Herečka svého životního partnera doprovází na vystoupení jeho kapely Třešňák Band a Vlasta jí láskyplně říká Čočke, což v jidiš znamená holka a žena.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová