Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Demografové v Jihlavě: Přijímání imigrantů není projev slabosti, ale síly. Navíc si tím Evropa pomůže. Jedním si ale jisti nejsou...

13.12.2015
Demografové v Jihlavě: Přijímání imigrantů není projev slabosti, ale síly. Navíc si tím Evropa pomůže. Jedním si ale jisti nejsou...

Foto: kurir.rs

Popisek: Imigranti - ilustrační foto

REPORTÁŽ Čeští demografové v Jihlavě vysvětlovali, jaké má Evropa a Česko perspektivy ve světě současných trendů. Svůj pohled na to, zda migrace vyřeší vymírání Evropy, představili Luděk Šídlo z Katedry demografie a geodemografie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Tomáš Fiala z Katedry demografie Vysoké školy ekonomické v Praze.

Luděk Šídlo v úvodu porovnal populační vývoj v Evropě se Spojenými státy americkými a upozornil na významné rozdíly v dynamice demografického vývoje, přestože oba regiony mají podobný styl života a kulturu. Zatímco v Evropské unii počet obyvatel klesá, v USA se podle Šídla očekává jejich stálý nárůst a v delším časovém horizontu by měly mít oba regiony podobný počet obyvatel.

Na zaostávání Evropy v růstu počtu obyvatel se podle něj podepisuje významně pokles přirozeného přírůstku obyvatel a není to tedy imigrace; v tomto ohledu jsou na tom americký i evropský region přibližně stejně. Od 90. let se ale v Evropě stal migrační přírůstek dominantní složkou změny počtu obyvatel; zásadní je ale hlavně pokles porodnosti a dá se předpokládat, že úbytek obyvatelstva v Evropě bude do budoucna vyšší, přirozený přírůstek je nyní totiž téměř nulový.

Rozhodující je reprodukční chování

Rozdíly v přírůstku obyvatelstva podle demografů neurčuje migrace, ale reprodukční chování. V tomto evropském trendu je i Česko, když současný průměr v České republice činí něco přes 1,4 dítěte na jednu ženu – v EU je to jen asi o desetinu více. „V České republice byl zaznamenán největší pokles v roce 1999, kdy připadalo na jednu ženu 1,13 dítěte. Vedle evropských průměrů mají Spojené státy hodnotu 2,1, což je záchovná míra postačující na udržení počtu obyvatel.

„Zdá se, že vyšší hodnota plodnosti v USA je způsobena podílem hispánského nebo černošského obyvatelstva. Ukazuje se ale, že to na celkové počty nemá velký vliv, na dynamice reprodukčního chování se významně podílí bělošská populace, která se chová více prokreativně než populace v Evropě,“ uvedl Luděk Šídlo. Problémem je podle něj také evropský trend, v jehož rámci se zvyšuje průměrný věk matek. Těžiště porodnosti v Evropské unii je ve věku matek nad třicet let, zatímco v USA je věk rodiček nižší. Odkládání prvního porodu do vyššího věku také snižuje pravděpodobnost, že ženy budou mít více dalších dětí.

Přijímání není projev slabosti, ale síly

Pro zachování počtu obyvatel je zapotřebí migrace. K tomu, aby se dlouhodobě počet obyvatel České republiky udržel na dnešních deseti a půl milionech, bude příchod cizinců nutný. Potřebný počet se odvíjí od budoucího vývoje porodnosti. V případě optimistické situace a růstu porodnosti by to mělo být zhruba čtyřicet tisíc migrantů ročně, toto číslo by ve druhé polovině 21. století mohlo klesnout na dvacet tisíc.

Pokud by ovšem porodnost stagnovala nebo dále klesala, bude počet nutných imigrantů dosahovat až šedesáti tisíc. Tomáš Fiala také nastínil demografický scénář pro teoretickou situaci úplného zastavení migrace. „Kdyby imigrace nebyla vůbec, počet obyvatel Německa by postupně klesl na padesát milionů, u nás, kde není migrační přírůstek tak velký, by to mělo sice menší dopad, v dlouhodobém horizontu by ale stejně počet obyvatel České republiky klesl na osm milionů,“ uvedl Tomáš Fiala.

Na otázku, která byla i v názvu jihlavské debaty, totiž zda migrace vyřeší vymírání Evropy, dnes ale demografové nemají jednoznačnou odpověď. Tomáš Fiala zdůraznil, že by Evropa měla pro migranty vytvářet podmínky i s ohledem na jejich význam pro ekonomiku. „Čím více Evropa pomůže migrantům, tím více pomůže sobě. Domnívám se stejně jako Vladimír Špidla, že Česká republika je natolik silná, že imigrační krizi dokáže zvládnout. Přijímání není projev slabosti, ale síly. O to více bude v budoucnosti Evropa považována za civilizované společenství a mít proto větší podporu liberálních kultur a lidí,“ řekl v Jihlavě Tomáš Fiala.

David Daniel

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš