Zbytečné referendum bude v Jihlavě příští rok. Je to sice jako v Kocourkově, ale - rozhodli tak ústavní soudci. Přečtěte si jejich zdůvodnění
07.12.2015
Foto: Archiv
Popisek: Referendum, ilustrační foto
Ústavní soud odmítl stížnost města Jihlavy ve věci referenda o spalovně a městské odpadové politice. Znamená to, že spolu s krajskými volbami v roce 2016 se v Jihlavě bude konat i referendum. Sice zbytečně a o něčem, co už dávno dobře funguje, ale když to říká byrokrat...
Termín je důležitjší než Důsledné dodržení právních předpisů
oudci stížnost odmítli z procesních důvodů, věcně se argumenty města Jihlavy nezabývali. Věnovali se pouze termínu, kdy konstatovali, že konání referenda s volbami je důležitější, než důsledné dodržení právních předpisů upravujících proces jeho vyhlášení.
„Ústavní soud nalezl formální argumenty, proč se věcí nezabývat, než aby věcně přezkoumal skutečnou podstatu problému, kdy bylo městu vzato právo o referendu řádně rozhodnout,“ řekl vedoucí správního odboru Magistrátu města Jihlavy Jan Vystrčil.
Psali jsme:
Jihlavští mají rozhodnout o něčem, co se nechystá. Co si to ten soud vymyslel? Politici trousí ironické poznámky o zdravém rozumu. Platit to bude město
Město lidem nic nenutí, přesto se jich musí zeptat
Jihlavská radnice nikdy nebyla proti zapojení široké veřejnosti do rozhodování o odpadech, nicméně považuje referendum za zbytečné v situaci, kdy město spalovnu nechce stavět, a kdy i další požadavky referenda už dávno naplňuje.
Navíc stále chybí potřebná legislativa, podle které se mohou obce kompetentně rozhodnout o nejvhodnějším řešení odpadové problematiky.
Zbytečnost za 1,5 milionu
„Občané by měli mít možnost rozhodovat o jasně popsaných možnostech, jak s odpadem nakládat. Měli by vědět, kolik je vše bude stát, jaké budou dopady na životní prostředí. V tomto referendu však takovou možnost nebudou mít. Budeme se alespoň snažit snížit náklady na jeho konání, které jsou odhadovány na 1,5 milionu korun,“ uvedl primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.
Absurditu konání dva roky starého referenda nejlépe ilustruje požadavek na zavedení motivačního systému pro zvýšení třídění, který ale Jihlava zaváděla už před podáním prvního návrhu na referendum. Dnes program úspěšně funguje a je do něj zapojeno bezmála 10 tisíc obyvatel města.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš