V jihlavské nemocnici uvedli do provozu unikátní přístroj za desítky milionů. Stěhoval se sem lodí z Ameriky. Cestoval několik týdnů, aby pomáhal lidem s rakovinou či cévními problémy
03.12.2015
Foto: Mouzi/Wikiskripta
Popisek: Lineární urychlovač, ilustrační foto.
Lineární urychlovač a angiografický komplet slouží nově pacientům v jihlavské nemocnici. Jedná se o nejdražší přístroje pořízené v nemocnici za poslední roky. Sloužit budou onkologickým pacientům a těm, které trápí cévní problémy.
Léčba solidních nádorů
„Základní diagnostika a péče při nejčastěji se vyskytujících nádorech je obyvatelům kraje zajištěna v blízkosti svého bydliště - v každé nemocnici kraje. Ty úzce spolupracují s Komplexním onkologickým centrem v jihlavské nemocnici, které disponuje veškerou dostupnou technikou pro diagnostiku a léčbu prakticky všech solidních nádorů. Pořízení tohoto špičkového vybavení tak přesně zapadá do onkologické koncepce a obyvatelům Vysočiny můžeme poskytovat tu nejlepší péči,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Nový lineární urychlovač slouží k ozařování zhoubných nádorových onemocnění. Jde o naprostou špičku v oblasti ozařovací techniky ve světě. Podobně jako starší typy funguje na principu urychlování elektronů. Oproti starším modelům je ozařování výrazně rychlejší a díky možnosti přesného zacílení svazku záření i šetrnější vůči okolí nádoru.
Ozáření jen při výdechu pacienta
Pomocí přídatného vybavení je možno ozařování synchronizovat s určitou fází dýchání, například ozáření probíhá jen při výdechu pacienta. Přístroj za 109 097 230 korun umožňuje také denní kontroly přesnosti nastavení pacienta a okamžitou korekci jeho polohy ještě před zahájením vlastního ozáření. „Jedná se nejdražší přístroj pořízený do jihlavské nemocnice za posledních dvanácti let,“ říká provozně-technický náměstek Alexander Filip.
Stěhování a instalace přístroje, který do Jihlavy putoval lodí z Ameriky a poté kamiony ze Švýcarska, zabrala několik týdnů. Stěhovat se musel pomocí jeřábů.
Další přístroj pro ty, kteří trpí cévním onemocněním
Druhým přístrojem, který budou pacienti nově využívat, je angiografický komplet. Ten umožňuje vyšetření cév zobrazovací metodou. Lékaři si ho pochvalují především díky tomu, že je na stropním závěsu: „Zvyšuje to komfort jak pro pacienta, tak personál. Díky pohyblivosti stolu a závěsu není omezen pohyb kolem přístroje,“ popisuje primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer rozdíl oproti statickému stroji.
Přístroj za 12 559 000 korun umožňuje vyšetření cév zobrazovací metodou. Předpokládá se, že nejvíce ho využijí pacienti s cévním onemocněním dolních končetin. Oproti starším modelům má například sledovací monitor vitálních funkcí a otevírá široké spektrum nových metod.
Přístroje byly pořízeny z 85 % z Evropské dotace a 15 % přispěl Kraj Vysočina, jedná se o 19. výzvu IOP s názvem „Modernizace a obnova přístrojového vybavení KOC III Nemocnice Jihlava“.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš